Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономическата цена на политическата криза

Лъчезар Богданов: Почти милиард лева на сметката на политическата криза

Снимка: БГНЕС

Краткосрочната фискална цена на падането на правителството е 900 млн. лева според Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. Средносрочните и дългосрочните ефекти от политическата криза могат да са по-сериозни, включително поставяне под съмнение на пътя към присъединяване към еврозоната и предвидимостта на цялостния данъчен модел, казва икономистът:


"Това е, когато се разпадне монолитното мнозинство, което стои зад изпълнителната власт. Обикновено започват да се струпват или да се организират така да ги наречем тематични мнозинства в парламента, т.е. по идеи на някои от партиите, които звучат популярни и всъщност се събират различни мнозинства от различни фракции. Когато няма ясно мнозинство, което да си е казало какви разходи ще прави и какви няма да прави, се получава подобно нещо. Това се случи и когато служебното правителство миналия август внесе актуализация и в парламента различните партии по някакъв начин се сговориха, както се казва и в дванайсет без пет пренаредиха и пренаписаха актуализацията, която тогавашният финансов министър Асен Василев, пак същия, но в качеството си на служебен министър предложи. Сега се случи нещо подобно- повече пари за заплати в някои сектори, както и дежурните, да ги наречем проектни финансирания, т.е. имаше за оборудване в болници и така нататък. Те сами по себе си не са много големи стойности, но се натрупват. Това е някак си рамката, когато нямаме стабилно мнозинство, ясно мнозинство в управлението. Очевидно става една надпревара за различни инициативи и тя най-често минава, защото по някакъв начин са популярни. Винаги политиците искат да кажат, че правят нещо за избирателите и това най-често се разбира като повече разходи, някакви харчове, които да стигнат до определени социални групи."


Според Лъчезар Богданов ако има правителство с по-дълъг хоризонт и ясно парламентарно мнозинство, то тогава ще има по-цялостна идея как да се действа, дори в кризисни ситуации. 


"Всъщност големият въпрос е, ако може правителството да си позволи да похарчи примерно един милиард за мерки, различни от вече утвърдения бюджет, дали това са най-умните и най-ефективни мерки".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10