Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Икономическата цена на политическата криза

Лъчезар Богданов: Почти милиард лева на сметката на политическата криза

Снимка: БГНЕС

Краткосрочната фискална цена на падането на правителството е 900 млн. лева според Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. Средносрочните и дългосрочните ефекти от политическата криза могат да са по-сериозни, включително поставяне под съмнение на пътя към присъединяване към еврозоната и предвидимостта на цялостния данъчен модел, казва икономистът:


"Това е, когато се разпадне монолитното мнозинство, което стои зад изпълнителната власт. Обикновено започват да се струпват или да се организират така да ги наречем тематични мнозинства в парламента, т.е. по идеи на някои от партиите, които звучат популярни и всъщност се събират различни мнозинства от различни фракции. Когато няма ясно мнозинство, което да си е казало какви разходи ще прави и какви няма да прави, се получава подобно нещо. Това се случи и когато служебното правителство миналия август внесе актуализация и в парламента различните партии по някакъв начин се сговориха, както се казва и в дванайсет без пет пренаредиха и пренаписаха актуализацията, която тогавашният финансов министър Асен Василев, пак същия, но в качеството си на служебен министър предложи. Сега се случи нещо подобно- повече пари за заплати в някои сектори, както и дежурните, да ги наречем проектни финансирания, т.е. имаше за оборудване в болници и така нататък. Те сами по себе си не са много големи стойности, но се натрупват. Това е някак си рамката, когато нямаме стабилно мнозинство, ясно мнозинство в управлението. Очевидно става една надпревара за различни инициативи и тя най-често минава, защото по някакъв начин са популярни. Винаги политиците искат да кажат, че правят нещо за избирателите и това най-често се разбира като повече разходи, някакви харчове, които да стигнат до определени социални групи."


Според Лъчезар Богданов ако има правителство с по-дълъг хоризонт и ясно парламентарно мнозинство, то тогава ще има по-цялостна идея как да се действа, дори в кризисни ситуации. 


"Всъщност големият въпрос е, ако може правителството да си позволи да похарчи примерно един милиард за мерки, различни от вече утвърдения бюджет, дали това са най-умните и най-ефективни мерки".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49