Делата на сегашното правителство показват, че кабинетът не може да се справи с предизвикателството да управлява, допълни народният представител от Видин.
"Много добре звучат лозунгите, много добре звучат клишетата "ще се борим с корупцията, ще се борим с това и онова". Ако излезем извън говоренето, трябва да гледаме и делата. Делата на сегашното правителство и на тази една година управление показват, че хората не могат да се справят, че тези, които пожелаха да управляват държавата, са лишени от възможността да погледнат нещата от такава перспектива, че да видят глобално цялата картинка. Липсата на цялата картина ни доведе дотук".
Тя прогнозира нови избори в началото на есента.
"Очакват ни избори началото на октомври, ако мандатът бъде върнат на време. Ако, разбира се, бъде върнат изпълнен, ни очакват интересни премеждия, защото аз съм убедена, че в този парламент няма ясно особено мнозинство, което да се обедини около 4-5 конкретни теми, които вълнуват обществото и по които трябва да се постигне решение".
Властта имаше достатъчно време, за да тласне страната в различна посока, изрази мнение Кирова.
"Да, периодът беше кратък, но не беше шест месеца, а година и два месеца. Основните фактори в настоящото правителство са факторите, които управляват държавата от миналата година от май месец. Ако е имало воля и желание да бъдат решени някакви проблеми, те щяха да бъдат решени. Вместо това бяха създадени проблеми".
Основен проблем на демокрацията в страната е дефицитът на политическа култура.
"Най-голямото притеснение и най-голямата тревога е, че в един следващ парламент ще се развиват по абсолютно същия начин, по който се развиваха досега, ако политиците не променят начина си на общуване, ако не променят начина, по който разговарят, по който вземат решение, изобщо ако не се промени нивото на езика, който чуваме всеки ден в Народното събрание. На прага на нови избори сме, много тъжно за цялото население, още по-тъжно за всички, които осъзнават, че с цената на тези четири избора можехме да построим някъде четири модерни болници и да решим проблема със здравеопазването на определени региони, но това е демокрацията".
Най-големият грях, който има управлението до момента, е че не продължи започнатите инфраструктурни проекти, убедена е Кирова.
"Вместо да ги продължи, се съсредоточи да търси виновни и грешки. Това трябва да е работа на Прокуратура, съд, ДАНС и съответните разследващи органи, НАП, а през това време трябваше да продължат изграждането на проектите. Една година вече и три месеца нищо не се случва в това отношение. Не само, че това време е загубено, финансирането, което беше осигурено, необходимо и достатъчно условие, за да се случат част от тези проекти, вече е крайно недостатъчно. Трябва да започнем отначало".
Заместник-председателят на НС призова гражданите да не си затварят очите за грешките в политиката.
"Факт е обаче, че голяма част от политическите формации, които преди три избора изгряха на политическата сцена с голяма мощ и дадоха заявката да са моралния коректор на обществото - може би няма да присъстват в следващия парламент. Това трябва да ни говори много за нагласите на българите, затова как разбираме демокрацията и свободата, още не правим разлика между свободия и свобода, не си даваме сметка, че когато искаш от някой, трябва да си готов и да дадеш, не можеш само да приемаме определени блага, а трябва да плащаме данъците си, да носим отговорност за постъпките си".
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..