За направата на едно бижу са нужни редица качества. Освен креативност - първото по важност, което трябва да притежава човек, са нужни и търпение и упоритост. Към това трябва да се прибави и сръчност. За да се стигне до крайния резултат на даден продукт, са необходими десетки стъпки, които трябва да се следват. Това споделя 28- годишната Сузанна Георгиева от Видин, която от година и половина изработва обеци от смола и полускъпоценни камъни:
"Самият процес отнема много време - на обработка, на изливане, на дизайн. Най-важното е да ти дойде идеята за формата, за да бъде уникална. Представям си ги в ума ми, след това трябва да се пробва на ухото как ще стои, какъв да бъде размера. Прави се модел от дърво, най-дългият процес е това - два, три дни, зависи колко ти е музата. След това се излива "молд", така се нарича, от силикон. Което е също някаква процедура, която отнема около 2 дни. Трябва самият силикон да стегне. Следващата стъпка е да се излее смола в "молда". Смолата пак е двукомпонентна и на нея също ѝ трябва около 1 ден да кристализира."
После идва ред на най-прецизната работа - реденето на камъните.
"Това беше доста трудно, докато установя кой момент трябва точно да се сложат камъните, та имаше дълго време проба - грешка . Установих -редят се камъните, после се свалят, после пак се слага смола. Има си технологичен процес, но аз съм доста перфекционист в това отношение, гледам всичко да е доста равно, изпипано."
Материалът за закопчалките, който използва Сузанна е сребро, което е единственото готово нещо, което използва в нейните обеци. Моделите, които изработва Сузанна са по-екстравагантни.
"В нашият курорт Несебър забелязах, че много се харесват от определена група туристи. Там дълго време се занимавах с друг вид материали, с кожа. Гривнички правехме и все още прави, но е по-различна тематиката и концепцията там. Много са семпли, намотават се около ръката, колкото искаш всъщност, зависи от дължината на гривната - може и два пъти, три пъти. Идеята е да е изчистено, да е просто, да няма никакви други външни кичове."
Обеците, които изработва Сузанна са опаковани в ръчно изработени кутии.
"Исках всичко да бъде ръчно изработено и затова се свързах с видинчанка, която е много креативна също и по мой модел на кутиииките тя ги изработи. Много добре се справи. Те са от специален картон, специална форма, като чекмедже и също и надписа, който слагам отгоре е на ръка."
Повече за обеците на Сузанна, може да откриете тук
Правителството одобри нови 4 410 500 лева за почивки на ученици по Националната програма "Отново заедно". Със средствата се обезпечават пътуванията на над 17 000 деца и учители от общо 592 училища в страната, одобрени за първия етап на програмата за 2022 г. Те получават шестдневен туристически пакет на стойност 500 лева на участник, който включва 5..
Високите температури през лятото са предизвикателство не само за хората, но и за животните. Домашните любимци страдат от горещина и жажда не по-ма лко от стопаните си и това е факт, който често се пренебрегва. За съвети как да извеждаме любимците си навън, как да ги транспортираме и въобще какво трябва и не трябва да правим, се..
Шестият национален фолклорен фестивал "Белокаменица - 2022" ще се проведе в мездренското село Царевец на 27 август. В него ще вземат участие вокални групи, духови оркестри, фолклорни ансамбли, танцови колективи, хорове за народни песни от страната. Организатори на фестивала са община Мездра, кметство Царевец и Народно читалище "Просвета - 1928" -..
9 август е определен като международен ден на книголюбителите и по-точно на хората, които обичат да четат книги. Книгите си остават незаменими приятели, които ни водят към непознати земи и вълнуващи емоции, към изчезнали и бъдещи светове, към древни знания и нови открития, към вечното знание на предците ни. Всяка прочетена книга оставя следа в..
В град Мездра се създава читалище на 11 октомври 1925 г. под председателството на Стоян Иванов Чорбанов и секретар Петър Горанов с още 34 будни и прогресивни граждани. Първата грижа на тези дейци е събирането на книги, абонамент на списания и вестници, за да се предоставят на населението за четене. Това е началото на читалищната библиотека...
Популярният фестивал на балканската духова музика в сръбското градче Гуча се проведе от 5 до 7 август. Това бе неговото 61-во издание. Според тазгодишната програма съборът се завърна към традиционните си ценности, като акцентът ще бъде преди всичко върху духовата музика и културно-художествената програма. Този фестивал определя Балканският характер...
Мнозина определят първите дни след лятната отпуска като особено проблемни, това твърдят психолози. Преходът от безгрижието към неотложните задачи и проблемите в работата съвсем не е толкова плавен, колкото ни се иска. Как да се справим с потиснатото настроение, което често ни обхваща след така дълго очаквания отдих? Според психологът..