Българският етап на гребния поход ТИД 2022 по река Дунав стартира на 13 август, събота, от Ново село при Видин, включва разстояние от 504 км по поречието и завършва на 27 август в Силистра. За участие за този етап на регатата са се записали над 200 участници от Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия и България, като повече от половината от тях са започнали още в началото на ТИД. До стартирането на регатата в българския участък на реката се очаква броят на участниците да се увеличава, съобщиха организаторите.
"Предишните две години регата не се проведе заради пандемията, но сега е възобновена. На 14 август участниците в регатата ще бъдат във Видин. На 15-и е почивен ден, в който ще имат възможност с участието на видински екскурзоводи да посетят Белоградчишките скали и пещерата Магура. След това регатата продължава за Лом, Козлодуй, Остров, Загражден, Белене, Свищов, Русе. От Свищов до Русе е най-дългият преход- 54 километра. Там също ще има един почивен ден с възможност за екскурзия. След това продължават за Ряхово, Тутракан, Ветрен и в Силистра на 27 август приключва регатата. Тази година няма да продължи до Черно море поради конфликта в Украйна. Регатата стартира на 25 юни от Инглощат. На откриването имаше български представители в лицето на Нели Андреева и Стилиян Бонев от Българската федерация по туризъм. 8 души от България стартираха от Инглощат. Представители на видинското дружество "Бонония" са се включили от Австрия. От Инглощад са тръгнали общо 150 души на възраст от 7 до 80 години. Целта на това голямо европейско събитие от самото му създаване е взаимното разбирателство и опознаване на културите на другите народи", обясни Весел Пендичев, председател на Българската федерация по туризъм
Международната гребна регата ТИД (TID-Tour International Danubien) е най-голямата в Европа и света туристическа гребна регата. Тя стартира по река Дунав при град Инглощат, Германия. Преминава през: Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Сърбия, Хърватия, България и Румъния - общо 2516 км - за 74 дена. За 65-и пореден път България ще бъде домакин на етапа „Ново Село - Силистра“, като тази година за българския етап организатор е Стилиан Бонев от град Русе.
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..