Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На фестивала ще има шотландски борби и нови конкурси

Танцьори от Видинско в програмата на фестивала в Жеравна

Снимка: Диян Димитров

Броени дни остават до началото на 14-то издание на Фестивала на фолклорната носия в Жеравна. Хиляди посетители от цял свят ще се потопят в духа на старите български традиции през трите фестивални дни- от 19 до 21 август. Тази година очакваме да бъде най-добрият ни фестивал, който сме правили до момента, каза за Радио Видин Христо Димитров- ръководител на ансамбъл “БЪЛГАРЕ" и основател на Фестивала:


"Първата причина е, че ще бъде прекрасно времето - няма да има дъжд, няма да има гръмотевици, няма да има някакви проблеми... Второ - очакваме страшно много хора. Хората винаги създават една невероятна атмосфера, било то и като публика, било то и на хорото, било то и в конкурсите, винаги настроението е приповдигнато. Третото нещо - организацията. Подготвили сме такава организация, че да можем да ги посрещнем тези хора, да се чувстват комфортно, да не се редят на много на опашки... да бъде по-облекчен достъпа до фестивала, самата организация вътре... Това, което прави фестивала е компонент от съставки, а не едно единствено нещо... Не изпълнителите правят фестивала, а атмосферата, плюс правилата и концепцията на фестивала, плюс изпълнителите, плюс специалната режисура и поднасянето на изпълненията на тези хора, и това че всеки един на този фестивал под някаква форма е и участник там- участник в танцуването, участник в това, че е облечен по същия начин, както са облечени и всички останали, че той е част от една обща концепция... Тази година за първи път ще имаме шотландски силови игри в памет на Ян Чарлз Андерсон - шотландецът, който финансира и който беше инициатор за създаването на този фестивал... Тази година за първи път ще направим такъв турнир, така че на фестивала в Жеравна вече няма част от битието, което да го няма. Сила, кулинария, красота, изкуство, духовност, поезия, рисуване - всичко има, но задължителното условие е всички да бъдат облечени в националната носия, във фолклорната носия".


За първи път ще се проведе и конкурс за бебешка народна носия, каза още Христо Димитров:


"Спонсор ще осигури награди за най-красивите бебета, ама не само бебета, ами дечица до 3 годинки. Те, носия е силно казано - те са с ризки, пеленки, някакви забрадки, обаче са много атрактивни... Тази година ще направим и нещо друго, което е свързано с децата. Ще стимулираме раждаемостта в България, като тези, които заявят по време на фестивала в Жеравна, че през следващата година ще създадат дете и това в действителност се случи, ще ги обявим за децата на Жеравна. Те ще бъдат освободени от вход, ще бъдат на специално внимание. Ще си ги следим всяка година, ще си ги посрещаме там - родителите плюс детенцето".

Всяка година в програмата на фестивала се включват клубове и читалища, които танцуват стари хора, а всеки, който иска, може да разучи стъпките. Това е начин танцовият фолклор да бъде запазен, а красотата на танците да бъде показана и предадена в цял свят, посочи Христо Димитров:

"Осъзнахме, че ако искаме да имаме кауза и да защитаваме каузата на Ансамбъл "Българе", трябва да изискваме максимална автентичност, тя да е достоверна, да се каже източника, който гарантира, че дадено хоро е от извора. Така стимулираме групите да издирват такива хора, да ги представят и след това да дадат възможност на всички още там. Така хем запазваме българския танцов фолклор, хем го популяризираме, като го излъчваме директно по телевизията, записваме на дискове, качваме в интернет..." 

Две читалища от Видинско участват в програмата. Народно читалище "Мито Марков - 1912 г." село Макреш ще представи автентични хора, а желаещите ще разучават Пайдушко хоро, каза Цецка Илиева, библиотекар на читалището:

"Групата за автентичен фолклор "Макрос" ще се представи с автентични хора. Това са Право, Ръченица, Пайдушко, Абдал, Чичово и Дунавско, като Правото, Ръченицата, Пайдушкото и Абдала са записани и са взети от етнографския музей - музиката е нотирана през 1926 година от Петко Тодоров, записана е на окарина. В по-нов вариант - Чичово и Дунавско, те са по-традиционни хора, но при нас се играят по различен начин - затова искаме да ги представим... В тази група хората са на различна възраст и от различни етноси, но ни обединява любовта към българското, към българския фолклор... На този фестивал на народната носия в Жеравна също ще имаме показ и на автентично женско облекло от миналия век. Хорото, което ще бъде разучавано, защото такова е условието, е Пайдушкото хоро. Него сме избрали да се разучава - мелодично, автентично хоро, с не много сложни стъпки".

Влашки хора ще покажат танцьорите от Народно читалище "Пробуда" Майор Узуново, каза  Емилия Стоянова, секретар на културното средище:

"Жеравна е едно магично място, в което се влюбваш от пръв поглед... Всички очакваме фестивалната програма на 14-то издание да е още по-разнообразна и интересна. Танцов състав "Искра" село Майор Узуново и самодейците от Народно читалище "Мито Марков" село Макреш ще се включим с автентични хора от нашия край. Нашият състав ще изпълни хората Ропота, Троака, Калушу, Абдай, Кукуница, Влашко, Канкуца, Шира и Скьопа. Подготвяме се седмици наред и сме решили да се включим и в няколко конкурса- конкурс за мъжки и женски автентични носии и за старинни пафти. Ще се включим и в конкурса за най-красива женска украса за глава".

Конкурси, народни борби, нестинарски игри, надиграване, народно веселие, народни хора и песни около големия огън, занаятчийски работилници са включени в програмата на фестивала в Жеравна. Втората фестивална вечер ще завърши с Нощно етно фолк джамбуре с Brass Band "Vivo Montana" с ръководител Пламен Крумов /на хорището при входа/. 

Всичко има, за всеки по нещо. Няма я само цивилизацията, няма ги удобствата на съвременния живот. Но нищо от ежедневието не липсва, повярвайте. Защото емоцията е неописуема, завладява всички и ги зарежда с енергия, каквато само българската музика и красотата на сътвореното от българските ръце може да предаде. Защото в Жеравна е събрано всичко, което ни кара да се чувстваме като истински българи.

На всички, които обичат българската традиция, Христо Димитров пожела:

"Пожелавам на всички родопско дълголетие, македонска вяра и упоритост, шопско самочувствие и чувство за хумор, северняшка предприемчивост, добруджанско трудолюбие и тракийско материално благополучие!" 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Две братчета от Мездра са млади надежди в шаха

На 27-и и 28 юли в Габрово се проведе Третият детски международен шахматен фестивал "Купа Марина". За няколко години този турнир се наложи като едно от най-силните и представителни шахматни състезания у нас. Участваха 75 състезатели от България, САЩ, Русия, Швеция и Испания, а от Шахматен клуб "Локомотив - Мездра" участваха трима състезатели...

публикувано на 13.08.24 в 14:00

Мария Спасова - гласът, който сбъдва мечти

Днес ви срещаме с Мария Спасова . Тя е на 27 години, родом от Берковица, но е израснала в Монтана, където се дипломира в езиковата гимназия с немски език. След това заминава за столицата да учи журналистика в Софийския университет и живее там вече 10 години. Наред с журналистиката, Мария винаги се е занимавала и с музика...

публикувано на 13.08.24 в 13:39

Ученичка от Видин получи награда от конкурс за рисунка

Мария Маринова , която ще бъде десетокласничка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин получи награда от националния конкурс за рисунка "Нашата прекрасна Вселена" от фестивала "Ало, Космос! Говори България!" . В този конкурс са взели участие повече от 300 ученици от 1-ви до 12-и клас от цяла България. Мария разказа какво я мотивира да участва..

публикувано на 13.08.24 в 13:23

Безплатни мамологични прегледи се извършват в Монтана

В град Монтана се провеждат безплатни ехографски мамологични прегледи. Инициативата, която започва днес и ще приключи на 15 август (четвъртък) е организирана от фондация "Нана Гладуиш - Една от 8" , с подкрепата на Община Монтана  и има за цел да напомни на дамите колко е важна профилактиката и да ги мотивира да се изследват безплатно...

публикувано на 13.08.24 в 12:57

13 август - Международен ден на левичарите

13 август е обявен за Международен ден на левичарите. За пръв път денят се отбелязва през 1976 година от Международната асоциация на левичарите , като целта е била да се повиши осведомеността както за предимствата, така и за трудностите, с които се сблъскват хората, които използват лявата си ръка повече от дясната. Инициативата цели и да..

публикувано на 13.08.24 в 12:19

Струпешкият манастир "Св. пророк Илия" е горял и възстановяван няколко пъти

Струпешкият манастир „Свети пророк Илия” се намира на двайсет километра южно от град Мездра. Известен е още под името „Тържишки”, заради старо съседно тържище, възникнало, според предание, още по времето на Второто българско царство. В манастирски документ е записано, че при завладяването на България от османските нашественици, обителта била разрушена...

публикувано на 13.08.24 в 08:46
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Модата и възрастта: Стилни съвети за всяка житейска фаза

Модата е универсален език, който всеки човек може да използва, за да изрази себе си. Независимо от възрастта, стилът и облеклото могат да отразят личността и жизнените ни фази. В днешното издание на "Модни лабиринти"  ще разгледаме темата как модата се променя и адаптира спрямо различните етапи от живота ни.  Например тийнейджърите често..

публикувано на 12.08.24 в 16:30