Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цените се понижават, но с малко

"Активни потребители": Колкото по-невероятно звучи, толкова по-малко вероятно е да е истина

Снимка: Радио Видин



С под половин процент - с 0.44 на сто до 2.055 пункта- се е понижил Индексът на тържищните цени, който отразява цените на хранителните стоки на едро в България

Поскъпналият живот е все по-непосилен за семействата, коментираха видинчани.

"Промени се животът, но когато поскъпва токът, поскъпва всичко... Чудя се как се справят другите, непосилно е... Пенсиите не стигат за нищо... Ако не получавам пари от родителите си, сам не бих се справил... Олиото поскъпна много, трябва да правим икономии".

След като поевтиня в средата на юли, олиото се търгува по 4,96 лева за литър по тържищата, а брашното е на цена от 1,31 лева за килограм. Яйцата се продават за втора седмица по 0,29 лева за брой на едро. Тази седмица има поевтиняване на оранжерийните домати с 13,4% до 2,07 лева за килограм. Поевтиняват също картофите с 6 стотинки до 1,04 лв. за кг, морковите, зелето, ябълките, лимоните, кравето масло, захарта и оризът.

Основна тенденция на пазара е коригирането на продукцията не само в качеството, но и в количеството, за да се балансират цените, каза Богомил Николов, председател на Активни потребители.

"Със сигурност има отклонения, които не са в цените - или намаляване на качеството, или намаляване на количеството. За съжаление, намаляването на качеството в повечето случаи е трудно уловимо от потребителите. Когато се разпознае, се наказва от хората, но това явление не е ново в България. По отношение на количеството - това е проблем, който е законен. Ако един търговец е продавал опаковка солети 100 грама, а сега реши тя да е 90 грама, това не е незаконно. По този начин се прикрива поскъпването на цената. Ние нищо не можем да направим като потребители. Това е част от проблема на инфлацията. Шринклацията е явление, когато се намалява обемът на предлаганата стока, а цената остава непроменена. Това е един вид скрита инфлация. Отивате на автомивка, пускате един жетон, но до вчера сте получавали 2 минути, а от днес - 1 минута. Това е шринкфлацията".

Поскъпват оранжерийните краставици с 2,3% до 2,27 лв. за килограм. Цената на дините пък скачат с 10,4 на сто и се търгуват по 64 ст. за килограм, а прасковите тази седмица се продават по 2,06 лв. за кг. Поскъпват също кравето сирене (с 5,7% до 11 лв. за кг), кашкавалът тип "Витоша" (с 2,6% до 16,16 лв. за кг) и пилешкото месо (с 12 ст. до 6,07 лв. за кг).

От асоциацията предупреждат да се подхожда с особено внимание към промоциите и намаленията.

"Принципът е много прост, човек трябва да го развие в рамките на потребителската си култура. Мъдрите англичани са казали, че е прекалено хубаво, за да бъде истина. Тези гръмки реклами създават усещане за нещо невероятно, но колкото по-невероятно звучи, толкова по-малко вероятно е да е истина. Разумният потребител не обръща внимание на гръмките твърдения, а по-скоро дава кредит на по-умерено звучащите реклами. Тези неща трябва да се учат от най-ранна възраст".

Заради намалената покупателна способност на населението хората с ниски доходи трябва да бъдат компенсирани от държавата, аргументират се още експертите.

"В момента сме все още в растяща инфлация - такава, каквато много от нас са позабравили. Последната такава инфлация беше преди 25 години. Това създава напрежение, някои цени растат неравномерно и необяснимо. Това е инфлация, няма как да е добре нито за потребителите, нито за пазара като цяло. Колкото повече се оглеждаме в отделните цени, толкова повече няма да постигнем нищо. Борбата с инфлацията трябва да става на политическо ниво, на световно ниво, защото източните на инфлацията дойдоха отвън. Това, което трябва да направи България, най-вече държавата, е да компенсира хората с най-ниски доходи, да се индексират пенсии и социални плащания, за да може тези хора да са не толкова засегнати. За всеки един от нас като потребител най-важното е да проучваме пазара. Ако на едно място една стока се предлага за 10 лева, а на друго - за 8, от нас зависи да не си даваме парите на алчен търговец".

Въпреки че през първите седмици на настоящия месец Индексът се повишваше, това е първият път за август, в който бележи намаление










БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07