Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Ангелов: Зърнена криза в България няма да има

Снимка: Радио ВИДИН


Промяната в климата и отражението при земеделското производство, политическата ситуация, високите цени на горива, семена, торове и препарати, несигурната цена на продукцията- това са все въпроси, които вълнуват зърнопроизводителите. След края на жътвата при пшеницата навсякъде се отчитат по-ниски добиви. По данни на Националната асоциация на зърнопроизводителите, в почти цялата страна е започнала и жътвата на слънчоглед, а заради сушата стопаните очакват три пъти по-ниски добиви. 

За добиви, наличности, цени, качество, търговия- за това говорим в "Земята, която ни храни" с Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

Застъпват се количества зърно от старата и новата реколта. Купувачите търсят, продавачите не бързат да продават в очакване на по-високи цени. Ситуацията е несигурна и причината не е в зърното от Украйна, а в желанието на производителите да продават на по-високи цени, казва Борис Ангелов от стоковата борса в Монтана. Влияние оказват и външни, и вътрешни фактори, както и политическата и икономическа обстановка в световен мащаб, която също е променлива. Между 600 и 700 лева за тон се търси пшеницата, търсенето при царевицата е за цени 500-600 лева, Около 1000 лева е прогнозната цена на слънчогледа, но търсене няма. 

Да се задържа зърното в очакване на по-високи цени е нормална практика сред производителите. Една от причините е вносното зърно от Украйна, което е с нормално качество. Дори и в условия на война, Украйна продължава да е фактор на пазара, въпреки спада в производството, смята Борис Ангелов:

"И друга година се  е случвало, засичали са се зърно от старата и новата реколта...Тази година цените няма да са драстично по-високи, ще повлияе и украинското зърно... Зърното от Украйна е с добро качество, не е заразено - такива спекулативни предположения имаше... 
Украйна е в десетката на производителите на зърно. Европа изкупи много зърно от Украйна по сухопътната граница. Те имат голямо производство, за Европа са "хамбара"- имат качествено производство. Не бяха занулени като производители, продължават да са фактор, въпреки че произвеждат наполовина... Имат и доста запаси... Това успокои потребителите в световен мащаб... Украинското зърно влияе на тези, които купуват от нас". 

Няколко милиона тона българско зърно чака да бъде продадено. Около 6 милиона тона е произведената пшеница, за вътрешно потребление са необходими около 2,5 милиона тона. Нашите производители произвеждат близо 2 милиона тона слънчоглед, а потреблението у нас е около 500 хиляди тона. Стабилно е положението, криза на продоволствието няма да има, категоричен е Борис Ангелов. По думите му кризата е в управлението на държавата, защото дори и при пазарна икономика процесът се следи и се управлява. 

Според Борис Ангелов високата цена на хляба е неоправдана. А не важи ли това и за цената на много други продукти?!?. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10