Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Десислава Димитрова: Искаме да създадем образователен център за архитектурно-строителна реставрация

2
Снимка: личен архив

За втора поредна година Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово, а в това издание и съвместно и с Камара на строителите в България, организират мащабния архитектурен форум „Брацигово – Каменният поток на времето“, който ще се проведе от 9 до 11 септември в гр. Брацигово. Той е посветен изцяло на архитектурното културно-историческото наследство, чрез формулиране на проблеми, поставяне и решаване на конкретни мерки, включвайки всички от гражданите и собствениците на сгради паметници на културата, професионалисти – архитекти, инженери, изпълнители, през държавните институции, висшите и средните учебни заведения, както и децата, за които всяка година има организирана архитектурна работилница, която носи най-силният заряд от положителни емоции във форума.

Голямата цел на този форум е на база на официален подписан меморандум за сътрудничество между двете камари и Община Брацигово да се създаде образователен център за архитектурно-строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема.

"Искаме да създадем място за сформиране на екипи. В това място да могат по конкретни теми да работят съвместно по проекти архитекти, инженери и изпълнители, защото до голяма степен липсва именно този синхрон между отделните специалности при реализацията на един проект и защото в момента има огромен недостиг на квалифицирани кадри в областта на опазване на културното наследство, както и постигането на сертифициране за отделните дейности. За нас е важно специалистите да могат да получат тясно практическо обучение, свързано с важни елементи, като: камък, дърво, естествени мазилки... При рестарвиране или при изграждане на нови сгради със стари технологии да можем да имаме сформирани нови качествени и квалифицирани екипи. Най-голямото звено на кадрите, които липсват, това са майсторите. Проблемът е в изпълнителите и това да се превърне в един процес, който да е в пълен синхрон между архитекти, инженери и изпълнители. Заради това и Камарата на строителите се включва активно, осъзнавайки този недостиг за всички обекти, които е необходимо да бъдат реставрирани в България. Надяваме се, че с този образователен център ще можем да дадем иновативен подход за специализиране на подобен вид кадри. Идеята е това да не е училище или университет, а школа, която да бъде тясно специализирана по отделните специалности", каза аз Радио Видин арх. Десислава Димитрова от Камарата на архитектите в България.

Концепцията е представена в рамките на миналогодишното издание от арх. Георги Цапков, арх. Десислава Димитрова и арх. Младен Китов. В нея град Брацигово е даден като примерен модел за управление на обектите на недвижимото културно наследство.

Програмата на Форум „Брацигово -Каменният поток на времето“ включва три дни лекции и презентации по различни теми свързани с архитектурното културно-историческо наследство– опазване, реставрация, адаптация и ревитализация, като тази година има участие и на чуждестранни лектори от Италия и Ирландия.

Организирани са три практически обучения в сградата на сдружение „Наследство Брацигово“- „Каменна мааза“: „Традиционни техники и методи на работа с вар и хоросан“, „Възстановка на декоративен каменен корниз“ и „Декоративни каменни орнаменти за изграждане на чешма". Работилницата за каменна чешма има специална и важна мисия – създаване на декоративни орнаменти от различни типове камък, с които да се изгради нова чешма в двора на бъдещия образователен център– по старата традиция на майсторите дюлгери, които заселвайки се някъде преди основаването на селището първо са изграждали каменна чешма.

Важна част от първия ден на форума е официалната кръгла маса между представители на министерства, браншови организации, средни и висши учебни заведения - „Проблеми при прилагането на законодателството и осигуряването на квалифицирани кадри в областта на опазване на недвижимото културно наследство" с модератор проф. д.н. инж. Венелин Терзиев.

На 10 септември ще се проведе детска архитектурна работилница „МАКЕТИ НА МЕЧТИ“ в Историческия музей на града за деца от 7 до 18-годишна възраст, които ще извървят първи стъпки за реализиране на своите мечти, а изработените от тях макети ще бъдат изложени в спеациална експозиция „Музей на мечтите“.

Също на 10 септември в етнографския музей ще има Фолклорен кулинарен фестивал представящ традиционни рецепти за Община Брацигово с музикална и танцова програма на ансамбъл „Български ритми“.
Ще бъде представена и лекция на архитекти и инженери от италианската агенция “CasaClima”, които ще представят своя над 20-годишен опит и ще засегнат важната и интересна тема за повишаването на енергийната ефективност при сгради паметници на културата.

В последния ден гостуващата в Историческия музей изложба „Драски по софийските работи“, създадена по забележителната книга на арх. Тодор Войников, направена от него изцяло с надписи и рисунки на ръка ще бъде официално открита от своя автор арх. Войников и кураторът на изложбата арх. Десислава Димитрова. След това представяне програмата ще продължи с темата за чешмите и лекция на акад. Цвятко Сиромашки за синтеза между скулптора и архитектура. Във форума ще участва и НВП Видинският митрополит Даниил, съобщиха организаторите на дискусията.

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18

Първото екоучилище във Враца е "Никола Войводов"

СУ "Никола Войводов" стана първото екоучилище в град Враца. Учебното заведение получи зелен флаг- символ за отлични екологични показатели. Главният учител Дафина Сарафска разказа, че през годините са се включвали в подобни инициативи, свързани с опазване на околната среда и това са дейности, които децата вършат с желание. "До финала на..

публикувано на 27.06.24 в 16:08