Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Десислава Димитрова: Искаме да създадем образователен център за архитектурно-строителна реставрация

2
Снимка: личен архив

За втора поредна година Камара на архитектите в България Регионална колегия София Област съвместно с Община Брацигово, а в това издание и съвместно и с Камара на строителите в България, организират мащабния архитектурен форум „Брацигово – Каменният поток на времето“, който ще се проведе от 9 до 11 септември в гр. Брацигово. Той е посветен изцяло на архитектурното културно-историческото наследство, чрез формулиране на проблеми, поставяне и решаване на конкретни мерки, включвайки всички от гражданите и собствениците на сгради паметници на културата, професионалисти – архитекти, инженери, изпълнители, през държавните институции, висшите и средните учебни заведения, както и децата, за които всяка година има организирана архитектурна работилница, която носи най-силният заряд от положителни емоции във форума.

Голямата цел на този форум е на база на официален подписан меморандум за сътрудничество между двете камари и Община Брацигово да се създаде образователен център за архитектурно-строителна реставрация в сградата на бившия строителен техникум в града, която от дълги години е неизползваема.

"Искаме да създадем място за сформиране на екипи. В това място да могат по конкретни теми да работят съвместно по проекти архитекти, инженери и изпълнители, защото до голяма степен липсва именно този синхрон между отделните специалности при реализацията на един проект и защото в момента има огромен недостиг на квалифицирани кадри в областта на опазване на културното наследство, както и постигането на сертифициране за отделните дейности. За нас е важно специалистите да могат да получат тясно практическо обучение, свързано с важни елементи, като: камък, дърво, естествени мазилки... При рестарвиране или при изграждане на нови сгради със стари технологии да можем да имаме сформирани нови качествени и квалифицирани екипи. Най-голямото звено на кадрите, които липсват, това са майсторите. Проблемът е в изпълнителите и това да се превърне в един процес, който да е в пълен синхрон между архитекти, инженери и изпълнители. Заради това и Камарата на строителите се включва активно, осъзнавайки този недостиг за всички обекти, които е необходимо да бъдат реставрирани в България. Надяваме се, че с този образователен център ще можем да дадем иновативен подход за специализиране на подобен вид кадри. Идеята е това да не е училище или университет, а школа, която да бъде тясно специализирана по отделните специалности", каза аз Радио Видин арх. Десислава Димитрова от Камарата на архитектите в България.

Концепцията е представена в рамките на миналогодишното издание от арх. Георги Цапков, арх. Десислава Димитрова и арх. Младен Китов. В нея град Брацигово е даден като примерен модел за управление на обектите на недвижимото културно наследство.

Програмата на Форум „Брацигово -Каменният поток на времето“ включва три дни лекции и презентации по различни теми свързани с архитектурното културно-историческо наследство– опазване, реставрация, адаптация и ревитализация, като тази година има участие и на чуждестранни лектори от Италия и Ирландия.

Организирани са три практически обучения в сградата на сдружение „Наследство Брацигово“- „Каменна мааза“: „Традиционни техники и методи на работа с вар и хоросан“, „Възстановка на декоративен каменен корниз“ и „Декоративни каменни орнаменти за изграждане на чешма". Работилницата за каменна чешма има специална и важна мисия – създаване на декоративни орнаменти от различни типове камък, с които да се изгради нова чешма в двора на бъдещия образователен център– по старата традиция на майсторите дюлгери, които заселвайки се някъде преди основаването на селището първо са изграждали каменна чешма.

Важна част от първия ден на форума е официалната кръгла маса между представители на министерства, браншови организации, средни и висши учебни заведения - „Проблеми при прилагането на законодателството и осигуряването на квалифицирани кадри в областта на опазване на недвижимото културно наследство" с модератор проф. д.н. инж. Венелин Терзиев.

На 10 септември ще се проведе детска архитектурна работилница „МАКЕТИ НА МЕЧТИ“ в Историческия музей на града за деца от 7 до 18-годишна възраст, които ще извървят първи стъпки за реализиране на своите мечти, а изработените от тях макети ще бъдат изложени в спеациална експозиция „Музей на мечтите“.

Също на 10 септември в етнографския музей ще има Фолклорен кулинарен фестивал представящ традиционни рецепти за Община Брацигово с музикална и танцова програма на ансамбъл „Български ритми“.
Ще бъде представена и лекция на архитекти и инженери от италианската агенция “CasaClima”, които ще представят своя над 20-годишен опит и ще засегнат важната и интересна тема за повишаването на енергийната ефективност при сгради паметници на културата.

В последния ден гостуващата в Историческия музей изложба „Драски по софийските работи“, създадена по забележителната книга на арх. Тодор Войников, направена от него изцяло с надписи и рисунки на ръка ще бъде официално открита от своя автор арх. Войников и кураторът на изложбата арх. Десислава Димитрова. След това представяне програмата ще продължи с темата за чешмите и лекция на акад. Цвятко Сиромашки за синтеза между скулптора и архитектура. Във форума ще участва и НВП Видинският митрополит Даниил, съобщиха организаторите на дискусията.

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48