Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде да се скрием при гръмотевична буря

Снимка: Светослав Цветанов

Зачестяването на инциденти в резултат от мълнии се наблюдава в глобален мащаб. Причината е климатичните изменения, заявиха от Планинската спасителна служба към БЧК и дадоха съвети как да се предпазят хората от тези природни феномени. Мълниите представляват електрически заряд, който пада от горните слоеве на атмосферата към земната повърхност и могат да достигнат над милион волта напрежение и са с унищожителна сила.

"Попадайки върху човек или до него в близост, пораженията могат да бъдат катастрофални. Как да се предпазим от такива бедствия? Първото и най-важно нещо, което трябва да знаем е, че съвременните средства за информация дават много точна представа и прогноза къде, кога и как биха могли да се случат такива явления. Ако има такива опасности, да избягваме по време на периода да бъдем навън. Или, ако се случи така, че да бъдем навън, да направим всичко възможно да се приютим в сграда или да останем в колата, ако сме в кола. Основната опасност е да стоим отвън. Най-опасно е открити площи или пък до самотни дървета или гора", каза Емил Нешев- директор на планинска спасителна служба към БЧК. 

След отминаване на бурята е хубаво да останем поне още половин час на закрито, защото една гръмотевица може да се движи до 10 километра в хоризонтална посока. Не трябва да има по себе си електронни устройства и метални предмети. Ако е на открито пространство, човек трябва да клекне, ръцете не трябва да опират земята.

Основната причина за смърт при попадане на мълния е директният удар. Шансът за оцеляване е минимален, тъй като пораженията върху човешкия организъм са много големи, каза д-р Едмонд Йорданов към планинската спасителна служба:

"Когато сме застанали близо до голямо дърво, мълнията поразява дървото и преминава към човек. Най- сериозно, което би предизвикало смърт, е спирането на сърдечната дейност и засягането на дихателния център..."

Ако има пострадал от мълния, който е неадекватен в момента или в безсъзнание, но има пулс и дишане, то той ще се оправи. Вероятността за настъпване на летален изход е при хората, които нямат пулс и дишане. Затова при оказването на първа помощ при тях се прави сърдечен масаж и обдишване. 

Още от съветите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01