Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участници в "Резиденция Баба" подреждат изложба във Враца

6
Снимка: https://www.facebook.com/BabaResidence

Съвременни млади артисти представят творбите си, които са направили по време на артистична резиденция във врачанско село. Творбите им са резултат от участието им в 8-мото издание на "Резиденция Баба". Петимата млади артисти с разнообразни професионални прояви, живяха заедно с местните хора в с. Горно Пещене за 2 седмици през юни, изследваха селото и неговите традиции и търсеха отговори на поставената тема "Вода и хляб / Кое е насъщно?". Работили са под ръководството на  живеещата във Враца Галина Димитрова-Димова, според която петимата артисти са се сближили много за тези две седмици. 

"Те петимата успяха да направят много силна екипна работа. Ние там си партнирахме освен с местното кметство и с читалището в селото, което продължава да функционира. Ива Иванова е сценограф от София. Тя може би беше най- опитната от нашите участници и тя продължи нещо, което по принцип през последните години основно прави в своята художествена практика. Един вид визуален дневник, тоест един малки хартиени формати като малки листа за бележки. Тя всъщност скицираше хората, с които са виждали ситуации. Ивелина Докова има много голям интерес към кулинария, към точно това събиране и съхраняване на местни рецепти, така че тя се насочи към това именно. Тя готвеше заедно с местните, събираше рецепти и ги обобщи в един "Рецептен споменик" го е нарекла. Калин Михов пък е художник от Велико Търново. Той много интересно се насочи, проучвайки селото и неговите специфични особености, попадна на сметището и реши да направи един вид инвентаризация на това сметище. С помощта на останалите му колеги те подредиха всъщност изхвърлените там отпадъци в една геометрична решетка, които изрисува с вар. Християна Йорданова е също млада художничка. Тя тръгна да проучва кладенците в селото. Тя направи един своеобразен видеопърформънс, картографирайки тези кладенци. Тя се засне, нали заставаше до всеки един от тези кладенци. И последния, но не на последно място, е Калоян Матеков. Най- младият всъщност от нашите участници, който вече е първи курс "Филология" в Софийския университет. Филологията е неговата основна страст и затова и тръгна да проучва местните писатели и поети. Така попадна на един местен поет - Въло Иванов се казва. Той, много вдъхновен от тези поеми, направи няколко песни по негов аранжимент, които всъщност изпълнява лично и тях ще можем да ги чуем на откриването на изложбата."

Освен индивидуалните им проекти, резидентите правят и колективен проект "Молба", който е вдъхновен от ритуалите за измолване на дъжд - "Герман" и "Пеперуда". Проучвайки начина, по който те са били практикувани преди години по тези места, те решават да направят заедно с местните хора кукли Герман, като добавят към това и тяхното съвременно разбиране и естетика за ритуалните кукли. Сценографът Ива Иванова, сподели че в началото е останала изненадана от начина, по който живеят местните.
"Завършила съм сценография във Виена 2016 година и от тогава до сега доста пътувам. Повече работя извън България. Правя костюми за пърформънс - театър и филм, както и от години се занимавам малко по-сериозно с рисуване. Преди да стигна до Горно Пещене минах през Шанхай, Берлин, Цюрих и Хамбург и се озовах в село Горно Пещене. По една голяма случайност и с едно желание вътре в мен, което от години някак си напираше, по някакъв начин да изживея един живот на село, който аз никога не съм имала възможност да притежавам, тъй като съм отраснала в най- големия град в България. Аз от няколко години следя инициативите на "Фабрика за идеи" и ми се отвори една възможност това лято и веднага кандидатствах. Така се озовах в село Горно Пещене с още четирима артисти. Ние всъщност сме доста различни. Всеки е преживял доста разнородни събития в живота си, но това някак си ни сплоти. Доста бързо се стиковахме."

На събитието ще присъстват и местни хора от с. Горно Пещене, вдъхновили част от артистичните проекти. Откриването на изложбата "Climartistique" е на 5-и октомври в 18 ч. в Младежки дом, Враца / синя зала, ет. 2 /. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Психологът Теди Генова: Токсичните връзки могат да бъдат пагубни, но винаги има изход

В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

Танцова медитация - отвъд ограниченията

Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..

публикувано на 03.02.25 в 15:29
Доц. д-р Златка Петрова

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик  доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..

публикувано на 03.02.25 в 15:00

Как млади хора от България и чужбина откриват нови възможности в село Върбово

Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..

публикувано на 03.02.25 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме Бони Тейлър

  Характерен дрезгав глас, който не може да се обърка. Може би се сетихте, може би я познахте от снимката? Става дума за уелската рок-певица Бони Тейлър. 73-годишната звезда продължава да е в шоубизнеса, като през 2013 беше водеща на британската Евровизия. Нейните хитове остават в историята на музиката. Едва ли има някой, който да не е слушал едни от..

публикувано на 03.02.25 в 09:00