Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Час при зъболекаря": Първото посещение

Снимка: Радио Видин

Първото посещение при зъболекаря е добре да бъде на възможно най-ранна детска възраст.  2,5-3 години е една чудесна възраст детето да се запознае със своя зъболекар и с кабинета, където той работи, без да изпитва страх, каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева.  

"За него това ще бъде едно любопитство - какво има, кое как жужи, имаме Пчеличката Мая и Бръмбарчето Тошко /различните машинки- б.р./, ще му бъде интересно и най-важното, ако се прави редовно, на няколко месеца, това няма да бъде свързано с никакъв страх в бъдеще. При първото посещение започваме възпитанието на това дете какво се случва в зъболекарския кабинет. Ще започнем с една покана. Много е важно да се знае, че сядането на зъболекарския стол се извършва след покана от зъболекаря и следователно слизането също. Детето ще бъде запознато с всички части на стола - с фенерчето, с г-н Дух-дух, това е ръкохватката, която пуска въздух,  и вече с машинките - на един по-късен етап. Те могат да бъдат много симпатични, в интерес на истината, когато нещата са в много начален етап, не причиняват болка. При първото посещение те ще бъдат само включени, няма да бъдат използвани... Запознавам ги с основните мои помощници - огледалцето и сондата, за да видят, че няма нищо страшно. Давам им да си изберат цветен тампон, обяснявам за какво служи, питам ги колко често мият зъбите, те обещават, че ще ги мият. Едно дете трябва да мие зъбите си два пъти на ден - сутрешен и вечерен тоалет, на тази възраст е много важно да се създаде навик, че това нещо трябва да се прави, вече за самото изпълнение е малко по-нататък във времето. Краят е с моя любим приятел - буркан пълен с разни бонбонки. Те си избират бонбон и това е един прекрасен завършек на прегледа. Тръгват си щастливи. От 5 до 10 минути продължава първият преглед. Най-малката ми пациентка е на 2,5 години. Дойде с майка си, когато беше на 2 и много се впечатли от факта, че получи бонбонче и сега има желание отново да дойде и да си вземе бонбони."
 
Когато става въпрос за профилактичен преглед, детето може да дойде с двамата или с единия си родител. В случай, че се констатира някакъв проблем, който трябва да бъде отстранен, тогава е задължително детето да дойде с родителя, към който има респект, добави д-р Папушева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10