Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Методи Методиев: В Северозапада хората предпочитат най-евтиното

Снимка: Радио ВИДИН


Днес отбелязваме Деня на архитектите, строителите и зидарите. Професията на архитекта е древна, приносът й към развитието на цивилизацията е виден и не може да бъде отречен. 

Да си архитект е една от онези професии, за които казват, че е призвание. Фокусът на архитекта е върху превръщането на заобикалящата ни среда в подходяща за обитаване, коментира за Радио ВИДИН архитект Методи Методиев от Камарата на архитектите в България и председател на Регионалната колегия в Монтана:

"В днешно време предизвикателствата пред архитекта са много различни и зависят от мястото, в което практикуваш. Различни са нагласите на хората и мисленето. Сега в София, където има големи пари, там се правят грандиозни неща. Тук при нас някак си е умряла работата, когато стане въпрос за някакво строителство, хората предпочитат да е най-евтино. Това е стремежа, някак си неглижират това да им бъде добре направена къщата. Говоря за изолации, енергийна ефективност, за конструкции и за самия строеж и после при експлоатацията. Що се отнася за Северозапада общо взето е така. Бъдещето на Монтана от архитектурна гледна точка не мога да си го представя като кой знае какво. Дори не съм сигурен, че в по-далечно бъдеще ще я има Монтана... Относно язовир "Огоста", той по принцип още когато започнаха да го строят, трябваше да бъде най-голям на Балканския полуостров доколкото си спомням. Но след като румънците протестираха, защото техният бряг е по-нисък...малко го намалиха. Въпреки всичко, той сега си е над града, което за мен не е най-подходящото. Беше предвиден най-вече за напояване, разрушиха ги тези напоителни системи. Не се използва по предназначение. Не е и за развлечение и за туризъм, някак си и това не върви, поради това, че е тук в Северозапада".

За да стане архитект, човек трябва да има заложби- да рисува и да има фантазия, смята Методи Методиев. Допълва, че с развитието на технологиите и механизацията обектите които са изглеждали невъзможни за построяване преди години стават все по-малко:

"Значи, ако всичко е изяснено и ако има ясно задание, всичко може да се направи. Особено вече сега, с новите технологии, с материали и механизация

Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30