Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Демократична България" ще продължи да работи за скъсването на модела ГЕРБ-ДПС

Любен Иванов: Моят приоритет е гласът на видинчани да се чуе в София

Най-неотложният въпрос е приемането на държавния бюджет

Снимка: личен архив

Какви са приоритетите на депутатите от Северозападна България в 48-ото Народно събание и покриват ли се с очакванията на избирателите? Това попитахме в "Посоките на делника".

"Моят приоритет е гласът на видинчани да се чуе в София. Желанията, тревогите, проблемите на жителите на област Видин да получат отзвук и да получат своето решение. Основните насоки са: децентрализацията и дигитализацията на Общините, завършването на скоростния път Видин-Ботевград, който да разреши проблемите, натрупани през годините и да създаде предпоставки за инвестиции, също така развитие на туризма- воден, културен, познавателен, фестивален. Като областен управител на област Видин заедно с читалищата в Ново село и в Кула поставихме началото на три нови фестивала. Надявам се следващите години те да бъдат доразвити. За "Демократична България" туризмът е важен фактор за подем на регионите, тъй като създава заетост, икономически растеж и напредък на селските, периферните и по-слабо развитите райони. В нашата управленска програма по-специално се акцентира върху насърчаването на еко, агро, кулинарния, винения и фестивалния туризъм, за които в нашата област има изключителни предпоставки за развитие", обясни народният представител от "Демократична България" Любен Иванов. Той очерта и основните приоритети на парламентарната група, от която ще бъде част:

"Приоритетите на парламентарната група на "Демократична България" са заложени отдавна. Те са широко разпространени. Знаете, че в предходния парламент един от приоритетите- премахване на Специализирания съд като бухалка на модела ГЕРБ-ДПС, беше постигнат и Специализираният съд беше закрит. Съдебната реформа, която да гарантира един закон за всички е основен приоритет, борбата с корупцията, премахването на институциите бухалки, край на привилегированите лица и фирми, реформа в администрацията, електронизацията, енергийната независимост на България, ясна геополитическа ориентация, свобода и подкрепа на почтения бизнес."

Любен Иванов очерта и неотложните задачи, които трябва да реши 48-ото Народно събрание.

"Най-неотложният въпрос е приемането на държавния бюджет за 2023 година. Също така и 22-та закона по Плана за възстановяване и устойчивост, за да могат парите по мерките за подкрепа на гражданите и бизнеса да достигнат до тях преди зимата. Най-основният приоритет и това, което трябва да се постигне в следващия парламент, е скъсването на модела ГЕРБ-ДПС. В създалата се политическа обстановка това ще бъде доста сложно, но разумно и с постоянство можем да постигнем прекъсване на този модел, който обрече България в последните 10 години на бедност и на зависимости, неравенство и създаване на местни дерибеи и местни феодали."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45