На прага на зимата и в условията на тежка икономическа криза, МБАЛ "Христо Ботев" във Враца отново е в риск. Леглата в лечебното заведение са запълнени наполовина, напускат лекари и медицински сестри, а заплатите не са индексирани от няколко години. Това са част от проблемите на най-голямата болница в региона, които отново излизат на преден план след кратък период на относителна стабилност.
В началото на миналата година пропадането на най-голямото лечебно заведение в региона беше овладяно с банков кредит от 5 200 000 лв. С парите от заема бяха вдигнати запорите на болничните сметки и започна редовно изплащане на заплатите и текущите задължения и погасяване на дълговете от над 15 млн лева.
Повсеместното поскъпване през тази година обаче е на път да разруши крехката стабилност на болницата, след като досегашният й директор хвърли оставка по лични причини и от тази седмица ръководството й е поверено на д-р Кети Ценова:
"Тепърва ще се запознавам в детайли със състоянието на болницата. Притеснително е състоянието на цялата държава в условията на икономическата криза, която се задълбочава в момента, притеснителна е ситуацията с неизвестността относно ръководството на Министерството на здравеопазването... Моето желание, а когато има желание, винаги се намира начин, да се изравнят заплатите с изискванията на Националният рамков договор, разбира се парите трябва да се изкарат с повече работа, с повече апаратура, която ще позволи на лечебното заведение да работи по по-добре платени клинични пътеки..."
През годините "хроничните" проблеми на врачанската болница, която остана без съдова хирургия, урология и отделения по очни и инфекциозни болести причиниха отлив на пациенти и медицински персонал.
"Това е възможността на всеки човек да ходи, в която болница иска, без някой да ме ограничава. Аз съм свободен човек и примерно имам определено заболяване, което знам, че се лекува най-добре в болницата "Х" в София. И аз си отивам там, никой не може ме спре. Но е интересно как ще обясните на една много възрастна жена, която е болна от някакво тежко неврологично състояние, че трябва да отиде примерно в неврологично отделение в Монтана... Мен са ме докарали умряла и веднага ме спасиха... и съм спасена за три дни... Много съм доволна, искам държавата да обърне внимание на нашата болница. Такова внимание да има, хората да се спасяват, а не да ходят по София, насам-натам. Ние имаме нужда от наши доктори".
Към държавата като основен собственик на Врачанската болница "протегнаха ръка" и по-малките собственици на дялове в здравното дружество, десетте общини в област Враца. Опасенията им за лечебното заведение са големи, особено сега, в условията на растящи цени и на прага на зимата.
"Цените на газта са огромни, цените на доставките са огромни, цените на храните са огромни, цените на медикаментите са много по-високи, така че нормално е разходите да бъдат много по-големи, с което разбира се и задълженията. Мога да ви кажа, че съм доста притеснен, като кмет на Враца и като член на акционерите на Общото събрание, защото без подкрепа на държавата, която притежава 83 % от дяловете на Държавната болница няма да стане. И тук предложих, като кмет на града, спешна среща с Министерството на здравеопазването и полагането на ангажименти в новия бюджет да бъдат заложени конкретни средства за финансиране закупуването на ядрено-магнитен резонанс, за осигуряването на необходимите средства за ремонт на родилното отделение, както и за закупуването на съответната медицинска техника, с която медицинските специалисти да могат да работят", каза кметът на Враца Калин Каменов.
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..