Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Врачанската болница - проблеми и притеснения

2
Снимка: Ива Антонова


На прага на зимата и в условията на тежка икономическа криза, МБАЛ "Христо Ботев" във Враца отново е в риск. Леглата в лечебното заведение са запълнени наполовина, напускат лекари и медицински сестри, а заплатите не са индексирани от няколко години. Това са част от проблемите на най-голямата болница в региона, които отново излизат на преден план след кратък период на относителна стабилност. 


В началото на миналата година пропадането на най-голямото лечебно заведение в региона беше овладяно с банков кредит от 5 200 000 лв. С парите от заема бяха вдигнати запорите на болничните сметки и започна редовно изплащане на заплатите и текущите задължения и погасяване на дълговете от над 15 млн лева. 

Повсеместното поскъпване през тази година обаче е на път да разруши крехката стабилност на болницата, след като досегашният й директор хвърли оставка по лични причини и от тази седмица ръководството й е поверено на д-р Кети Ценова:


"Тепърва ще се запознавам в детайли със състоянието на болницата. Притеснително е състоянието на цялата държава в условията на икономическата криза, която се задълбочава в момента, притеснителна е ситуацията с неизвестността относно ръководството на Министерството на здравеопазването... Моето желание, а когато има желание, винаги се намира начин, да се изравнят заплатите с изискванията на Националният рамков договор, разбира се парите трябва да се изкарат с повече работа, с повече апаратура, която ще позволи на лечебното заведение да работи по по-добре платени клинични пътеки..."


През годините "хроничните" проблеми на врачанската болница, която остана без съдова хирургия, урология и отделения по очни и инфекциозни болести причиниха отлив на пациенти и медицински персонал. 


"Това е възможността на всеки човек да ходи, в която болница иска, без някой да ме ограничава. Аз съм свободен човек и примерно имам определено заболяване, което знам, че се лекува най-добре в болницата "Х" в София. И аз си отивам там, никой не може ме спре. Но е интересно как ще обясните на една много възрастна жена, която е болна от някакво тежко неврологично състояние, че трябва да отиде примерно в неврологично отделение в Монтана... Мен са ме докарали умряла и веднага ме спасиха... и съм спасена за три дни... Много съм доволна, искам държавата да обърне внимание на нашата болница. Такова внимание да има, хората да се спасяват, а не да ходят по София, насам-натам. Ние имаме нужда от наши доктори".


Към държавата като основен собственик на Врачанската болница "протегнаха ръка" и по-малките собственици на дялове в здравното дружество, десетте общини в област Враца. Опасенията им за лечебното заведение са големи, особено сега, в условията на растящи цени и на прага на зимата. 


"Цените  на газта са огромни, цените на доставките са огромни, цените на храните са огромни, цените на медикаментите са много по-високи, така че нормално е разходите да бъдат много по-големи, с което разбира се и задълженията. Мога да ви кажа, че съм доста притеснен, като кмет на Враца и като член на акционерите на Общото събрание, защото без подкрепа на държавата, която притежава 83 % от дяловете на Държавната болница няма да стане. И тук предложих, като кмет на града, спешна среща с Министерството на здравеопазването и полагането на ангажименти в новия бюджет да бъдат заложени конкретни средства за финансиране закупуването на ядрено-магнитен резонанс, за осигуряването на необходимите средства за ремонт на родилното отделение, както и за закупуването на съответната медицинска техника, с която медицинските специалисти да могат да работят", каза кметът на Враца Калин Каменов


По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50