В сезона на болестите всеки се пита има ли ръст на респираторните вируси у нас и как можем да се предпазим. Особено притеснени са родители на ученици и по-малки деца.
Според Силвия Ницова- старша сестра във видинската детска градина "Синчец", най-уязвими са децата в предучилищна възраст. От няколко седмици се усеща и отсъствието на децата в учебното заведение.
"След 20 септември започнаха да се появяват вирусни инфекции и остри инфекции на горните дихателни пътища. Има периоди, в които се засилва, особено сега вече се е засилил, обострен, Доста деца отсъстват от детското заведение... Засилен е сутрешният филтър, дезинфекцията също, това, което от нас се изисква- ние го правим. Стараем се болни деца въобще да не допускаме до детската градина, но въпреки всичко има ръст на заболяванията".
Според сестрата появата на такава грипна вълна в този сезон е нормална, но не мисли, че зад нея се крие нова вълна на COVID-19. По думите й децата с по-слаба имунна система са по-податливи на подобни вируси и нещото, което всеки родител трябва да направи при първи симпроми на заболяването, е да спре детето си от детска градина или училище. По този начин своевременно ще се тушира вирусът и няма да се стигне до по-сериозни последици.
"Когато родителите усетят, че има симптоми, например хрема или кашлица, най-добре е да го спрат, защото този вирус лесно се предава от едно дете на друго... Започва с кихане, с хрема, кашлица и температура при някои деца. Това са първите симптоми. Щом усетят такива симптоми, да започнат с най-обикновеното-чайове, инхалации, спрей за нос, витаминки- това са най-елементарните неща. Ако след това видят, че нещата не могат да се овладеят, тогава се пристъпва към по-сериозно лечение, което може да включва и антибиотик".
Силвия Ницова е категорично против самолечението и третирането на децата с медикаменти, които не са препоръчани от лекар. Тя не толерира и лечението с антибиотик на всяка цена с цел бързо и сигурно оздравяване и апелира всички родители да бъдат разумни по отношение здравето на децата си.
Чуйте повече в звуковия файл*
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..