Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преизчисляването на пенсиите- утеха или разочарование

Снимка: Георги Нейков, БНР

В Международния ден за изкореняване на бедността, говорим за това, какво увеличение получиха пенсионерите от 1 октомври, когато пенсиите за трудова дейност бяха преизчислени.  Според разчетите на Националния осигурителен институт в резултат на извършеното преизчисляване увеличение получават повече от 892 000 пенсии и добавки, което засяга над 45% от пенсионерите. Преизчисляването постига в голяма степен своята основна цел, а именно да се компенсира "изоставането" при осъвременяването на най-отдавна отпуснатите пенсии.


Най-много са пенсиите с увеличен размер, които са отпуснати с начална дата преди 2008 г. (65,1%), през 2008 г. (70,2%), през 2009 г. (54,4%), при спадащ процент през следващите години.


Разбраха ли всички какво се случи и как бяха преизчислени тези пенсии? За да разберем правилата за  преизчисляването и кои имат право на това увеличение, потърсихме за коментар Светлана Флорова, началник отдел "Пенсии" към НОИ във Видин:

"... На преизчисление от 1 октомври подлежат само отпуснатите до 31 декември 2021 година пенсии за трудова дейност. Не подлежат на преизчисление пенсиите, които са отпуснати след 31 декември 2021 година, както и пенсиите, които не са свързани с трудова дейност. Става въпрос за социалната пенсия за инвалидност, социалната пенсия за старост ...

Преизчислението от 1 -ви октомври се извърши служебно от НОИ, без гражданите да е необходимо да подават заявления... Трябва да подчертая, че всички пенсии за трудова дейност са преизчислени, но не всички пенсионери реално са получили увеличение на пенсиите си. Много голям процент от отпуснатите пенсии се изплащат в минимален размер. Преизчислението на пенсията се извършва върху нейния действителен размер и ако той не надхвърли минималния размер, пенсионерите няма да усетят реално увеличение. Т.е., преизчисленият действителен размер е под минималния размер на пенсията. Това е една от причините част от пенсионерите да не получат увеличение от 1 октомври, въпреки че отговарят на условията за трудова дейност. Не получиха увеличение и тези пенсионери, чиито пенсии не бяха определени в действителен размер, т.е. в базата данни не е имало индивидуален коефициент. Това са хора, които не са пожелали да представят документ за осигурителен доход и те са останали без индивидуален коефициент. Просто са си останали като пенсии, определени без доход и са останали на минимален размер...


Най-голям е делът на увеличените пенсии на тези, които са отпуснати до 31 декември 2007 година. С това преизчисляване се цели наистина да се компенсира изоставането на най-отдавна отпуснатите пенсии. И пак казвам, че макар и отпуснати до 31 декември 2007 година, не всички пенсии са получили увеличение. Статистиката показва, че едва 63 % от отпуснатите пенсии до 31 декември 2007 година са получили увеличение- от общо 12 500 пенсии за област Видин, само 8 000 са получили това увеличение.


Общият брой на пенсионерите в област Видин е 30 195. Пенсионерите с пенсии за трудова дейност, които подлежат на преизчисление от 1 октомври, са 29 000 души. От тях 12 183 са получили увеличение на пенсиите си. Това са 41 % от хората...", уточни Светлана Флорова.

 
При изплащаните пенсии и добавки, отпуснати с начална дата преди 2008 г., увеличение има при 69% от плащанията (557 830 бр.), като този процент плавно намалява при пенсиите и добавките, отпуснати в следващите години.


Действителните размери на над 317 000 пенсии са увеличени, но тъй като са твърде ниски и са под минималния размер за съответния вид пенсия, те остават приравнени и продължават да се изплащат без промяна, в същия минимален размер и след преизчисляването. Този ефект до голяма степен се дължи на по-големия, изпреварващ ръст в последните години на гарантираните минимални размери на пенсиите спрямо пенсиите със среден и висок размер, поясняват експертите на НОИ.


Един милион пенсионери останаха с напразни надежди, коментира темата и Ася Гонева, съветник на президента на КНСБ за пенсионната реформа.  


"Това, което беше ясно от самото начало, поради което и КНСБ беше категорично против, е първо начинът, по който се проведе това т.нар. преизчисляване. Беше ясно от самото начало , че ще се похарчат доста пари, а няма да има увеличение на абсолютно всички. Резултатът е много простичък- над 1 млн. пенсионери не са получили нищо повече в размера на своите пенсии. Около 45 % по данни на колегите от НОИ са хората, които са получили увеличение. Средното, което обявиха като увеличение е около 8 или малко над 8 %. Разбира се, различни са конкретните суми за различните пенсии. Като правило се счита, че би трябвало да са получили увеличение пенсиите, които са отпуснати доста по-назад в годините, но и това не е една абсолютна истина. За съжаление не мога да кажа , че се следват принципи и правила в пенсионното осигуряване, защото това, което беше направено, не следва принципа, който е основополагащ в осигурителните отношения, а именно: принос- права..."  


акво предлага КНСБ за промяна в пенсионната система, как приемат жители на Северозапада увеличението на пенсиите им и още подробности за начина на изчисление на пенсиите - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59