Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спестяваме ли и защо е важно да го правим

Автор:
Снимка: Радио Видин

В световния ден на спестовността задаваме въпроса: "Защо е важно да спестявам и в какво да вложа спестяванията си в условията на рекордна инфлация, за да не ги загубя?" на икономиста Румен Гълъбинов, който коментира че е хубаво хората да имат спестявания, за да могат да посрещнат очакваната рецесия:

"Ако погледнем на глобално ниво ще видим, че очакванията са за края на тази година и съответно за следващата 2023 глобалната икономика да навлезе в период на рецесия, на забавяне. Това е едно възможно развитие, което съответно се отразява както върху големите икономики - икономиката на САЩ, на Германия в еврозоната, така ще се отрази съответно и на България, тоест ще се получи едно забавено нарастване на Брутния вътрешен продукт на българската икономика. И като изходим от това всъщност е добре хората наистина да имат спестявания, за да може да се посрещне този период".

Очаква се инфлацията да достигне до 20 процента. Добра инвестиция, в която да вложим спестяванията си, на този етап са недвижимите имоти. Но има и някои рискови инвестиции, с които трябва да внимаваме, допълни Румен Гълъбинов:

"Други алтернативи за други активи също съществуват, разбира се, с различен риск. Има такива, които са с повишен риск - ако някой иска да инвестира в криптовалути, примерно или други, които са с риск, който разпределен във времето не винаги се оправдава... Хората в някакви кризисни моменти дори си инвестират парите, но те не ги инвестират - те ги харчат - в потребителски стоки, включително и в автомобили, тъй като автомобила не е дълготраен актив какъвто е имота... Хората могат да инвестират в благородни метали. Златото винаги е било убежище. В трудни времена хората са инвестирали в благородни метали - злато, сребро, платина, други такива и съответно са очаквали по този начин да им се съхрани стойността за известен период от време, докато се стабилизират нещата. Но и златото има някакъв пик до който се достига и след това цената вече не расте и има опасност да падне. Така че и това е рискова инвестиция".

Попитахме и видинчани спестяват ли и какво трябва да се прави със спестяванията:

"Да, спестяваме, особено ние пенсионерите. Не е иронично - това е истина, успяваме. С увеличението на пенсиите ние увеличаваме спестяванията си, а ние сме учени от времето на нашите родители  да спестяваме всеки изминат ден. По левче, по два - дори и с новите цени - имаме възможност... Как да спестявам, това е невъзможно. Всички виждат, всички чуват какви са инфлациите, какви са цените, ежедневно и ежеминутно се качват... Не ме питайте такива работи, не успявам нищо... Ако имат спестяват, примерно аз не спестявам - каквото взимам харча и това е... Няма шанс, няма шанс да се спестява".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин..

публикувано на 23.05.24 в 17:00

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното..

публикувано на 23.05.24 в 16:50

Журналисти от Радио ВИДИН ще участват в литературно четене по програма "Христо Ботев"

Журналистите  от Радио ВИДИН  Виктория Топалска и Красимир Каменов ще участват в литературното четене в предаването "Артефир" по програма "Христо Ботев" на БНР. Авторското четене ще се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май.  Представянето на..

публикувано на 23.05.24 в 15:50

Какви вреди нанасят преградите по реките

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние , което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и..

публикувано на 23.05.24 в 15:12

Екоинспекцията в Монтана обяви конкурс за рисунка за Европейския ден на "Натура 2000"

Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, обяви конкурс за детска рисунка под наслов „Красотата на природата“. Поводът е   Европейския ден на „Натура 2000“, който се отбелязва на 21 май.   Целта е популяризиране на биологичното разнообразие в България, свързано с изграждането на Национална екологична мрежа НАТУРА 2000, включваща:..

публикувано на 23.05.24 в 15:01

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират.  Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския..

публикувано на 23.05.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Тестове на сирените за предупреждение разтревожиха жители на Видин

Тестове на сирените (сигналите) за ранно предупреждение и оповестяване на населението внесоха смут в някои граждани на Видин. Според Десислава Василева те не са били публично оповестени и това е породило известни притеснения както в нея, така и в други жители на Видин, които изразяват своето възмущение под нейна публикация в социалните..

публикувано на 23.05.24 в 10:16