Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга разкрива нови факти за Врачанската епархия

Снимка: bg-patriarshia.bg

В Деня на народните будители във Враца ще бъде представена книга за историята на Врачанска епархия. Изданието е докторският труд на богослова д-р Мирослав Ангелов. Той е роден през 1985 година във Враца, но понастоящем живее и работи в Козлодуй. Днешният празничен ден не е избран случайно за представянето на книгата:

"Защото врачанските архиереи, започвайки от втория архиерей, който е управлявал Врачанска епархия, свети Софроний Врачански в периода 1794-1803 година, той е един от първите будители, наред със свети Паисий Хилендарски. С тях се слага началото на българското Възраждане. Те са първите български будители. Следващите архиереи на Врачанска епархия не са по-малко будители, защото до Освобождението имаме палитра от врачански епископи, които управляват Врачанската епископия в драматичните времена на османско владичество. Времето, в което те работят и управляват епархията, е много драматично и благодарение на тяхното дело Врачанска епархия вече 251 години съществува в картата на Българската православна църква."

Книгата "История на Врачанската епархия от нейното учредяване до тридесетте години на ХХ век" съдържа нови и малко известни факти за историята на Враца и нейното духовенство.

"Много интересни факти за църковно-народните борби в първия период на Врачанската епархия. Началото на църковните борби се датира от 1824 година с бунта на врачани срещу епископ Методий, който е грък и се опитвал да налага данъци. В тези бурни времена много врачански архиереи, които провеждат асимилаторска политика, биват изгонени от Враца, което създава на Врачанската епископия много сериозен проблем относно нейното администриране и духовно развитие. Този процес се урегулира едва при митрополит Константин, който започва своето управление още като архимандрит през 1874 година. Благодарение на неговото послушание към екзарх Антим и митрополит Григорий възстановява авторитета на Врачанска епархия, възстановява църкви, манастири и спомага за нейния бъдещ разцвет, който извършва митрополит Климент само за 16 години в периода 1914-1930 година. Той съгражда над 140 храма във Врачанска епархия, създава свещеническото богословско училище в Черепиш, помага на хиляди бежанци от Македония, Тракия, от Русия, помага на хората, пострадали от атентата в град Враца, за който атентат никой не знае, защото се води в архивите като пожар. В книгата ми посочвам доказателства, че това е умишлен акт, който се извършва по нареждане на избягалите в Югославия водачи на Септемврийското въстание. Въпреки перипетиите на своето съвремие, създава едно велико дело и епархията е в разцвет на нейното развитие."

Книгата ще бъде представена с благословението на Негово високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий в Деня на народните будители, от 16:30 часа в голямата зала на Регионалния исторически музей във Враца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00