Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководителят на синята зона във Видин: Движението се урегулира

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Синята зона във Видин функционира от 4 април тази година. Заявката тогава беше, че тя не се прави за печелене на пари, а с цел да се разтовари трафикът в града. Което може да се приеме и като възможност да се дисциплинират шофьорите да спират на обозначените места, а не където и както им падне. Прави впечатление в града, че скоби се поставят и на луксозни автомобили, което означава, че работещите в зоната спазват ангажиментите си да заскобват неправомерно паркирани коли, независимо от това колко скъпи са превозните средства. 


С въвеждането на синята зона бяха подсигурени и буферни паркинги за безплатно паркиране в периферията ѝ, няколко месеца по-късно бяха добавени и още инвалидни места. Мненията на видинчани се оказаха разнопосочни по темата, но според тях основната идея за регулиране на трафика е имала успех:

"Цял град, как може да направиш целия град синя зона. Идва някой инвалид трябва да спре чак там, две места са за инвалиди, а другите какво правят? За този беден град просто не се вижда синя зона. Синя зона има в големите градове Пловдив, София, Варна, дори и Монтана, но те са много по-добре устроени от нас. Дори и като работа... Урегулира паркирането, но това е много малко... Най-вероятно да, гледам, че се оправят. Все по-малко хора има, на които им слагат скоби, така че, предполагам, са свикнали. Аз лично съм свикнал, тъй като съм живял и в София и в Габрово и не ми е нещо ново. Трябва да има репатрак, скобата не е достатъчна... По принцип е по-добре, защото винаги можеш да намериш място. Да, по-удобно е. Има повече свободни места. Тук, ако има някаква работа покрай администрацията, постоянно има места, иначе преди като не се плащаше е много трудно по центъра да се намери".

Свикнаха ли видинчани със синята зона в града и дисциплинираха ли се по отношение на паркирането в центъра на Видин? Отговор потърсихме от ръководителя на синята зона Петър Петров:


"Общо взето хората свикнаха, когато спрат в зоната или паркират за около десетина минути и тръгват, иначе ако се задържат за по-дълго време, евентуално си взимат билетче, или пускат есемес... Горе-долу свикнаха, винаги има такива, които се опитват да минат между капките - ако не първия път, втория път си получават санкцията... Работата по принцип на сините зони, така наречени "сини зони", платените зони, е да урегулират движението, то не е да се правят пари. Все пак постъпленията, които влизат, отиват в извънбюджетна сметка и по строго определени параграфи, по 4 параграфа - така е по закон, които след това се влагат в благоустройството на средата, в която е платената зона или за заплати на хората, които обслужват зоната. Иначе, да, урегулира се движението. Доста бързо стана това, което очаквахме... Колкото и да е сигурна системата, все пак тя е електронна - по-добре е от човешкия фактор, защото тук няма човешката грешка. Но винаги има нещо, което може да се допълни... Това, което мога да кажа е, например, недостигът на апарати за самотаксуване - така наречените "паркомати". Ние имаме магазини, от които можеш да си закупиш така наречения "електронен билет", но те зависят от самите частници, а не от Общината. Затова се предвижда в бъдещ план да вкараме такива паркомати на местата, на които няма такива билетчета... По принцип не се обсъжда вдигане на таксата, като се има и предвид, че зоната я съставихме доста отскоро... Като урегулиране на други улици - във Видин винаги може да се иска. Имаме такава нагласа, говорено е, но още не е стигнало до етап на развитие. Предполагам, че като се състави новото предприятие "Синя зона" ще се започне да се работи в тази насока. От януари месец натам ще започнем усърдно да работим и в централната градска част - затваряне с бариери, камери и както казах паркомати и евентуално увеличаване на зоната, но това е още в етап на развитие". 



По отношение на инвалидните места в синята зона ръководителят ѝ Петър Петров коментира, че много хора злоупотребяват и не паркират само в рамките на позволените 4 часа, а си държат автомобилите там по цял ден. Това е и една от основните причини за недостиг на паркоместа за хора с увреждания.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00