Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Нужно е преосмисляне на Изборния кодекс, писан е за хартия

Стоил Цицелков, Европейска асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към ЦИК
Снимка: БНР

Връщането на хартиената бюлетина не решава проблеми, а вероятно ще отвори и стари такива, които вече са превъзмогнати, е мнението на Стоил Цицелков от Европейската асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).


"Показателно е, че няма никакъв анализ, никаква информация, която да ни даде недвусмислено независима оценка както за машините, така и за хартиеното гласуване. Имаме сигнали за проблеми при гласуване с хартиени бюлетини, за бюлетини, които са подадени извън секцията, предварително попълнени, но в България никога не е правен одит на нито една от технологиите, т.е. всякакво говорене, то е просто политическо говорене. Няма как да бъде експертно. Няма анализ... Нужно е цялостно преосмисляне на Изборния кодекс. Той в момента е писан за хартии и част от тази неефективност на машините, които ползваме, е именно заради това, че те са просто като една кръпка, една притурка към Изборен кодекс изцяло създаден, разработен и между другото нелошо написан, но за хартиени бюлетини."


Според Стоил Цицелков са належащи съществени промени на Изборния кодекс. Една от основните причини за това е прибързаната промяна, приета през април 2021 година. Действащият кодекс още е базиран на гласуване с хартиени бюлетини и осреднен капацитет на членовете на една секционна избирателна комисия, която обработва хиляда избиратели за един изборен ден. Въпреки въведеното машинно гласуване, Изборният кодекс не допуска организацията на гласуване да е различна- с облекчени условия за избирателите и комисиите, както и за възможност за гласуване с хартиени бюлетини, без смесване на потоците на гласувалите с машини в една секция, посочват от Европейската асоциация за защита на човешките права- България.


"В момента ние сме заложник като общество на едно бившо телевизионно шоу, което се превърна в политическа партия. Вече дори не съществува, но промени, направени от тях, от това телевизионно шоу, вече не си спомням дори как се казваха, все още ни държат като заложник. В Изборния кодекс е записано, че след публикуването на статистическите данни ще трябва да се образуват едномандатни избирателни райони, също трябва да се създаде регион "Чужбина", нещо, което директно предполагам вълнува жителите на Видин, защото знаем, че има спекулации от къде ще се вземат тези допълнителни мандати, за да се създаде многомандатен район "Чужбина", а за да го създадем ние така или иначе трябва да вземем от някъде тази мандати- дали от София, дали от Видин, няма механизъм за това и никой в момента не говори по тази тема. В момента говорим за хартия и за машини, т.е. политиците говорят за изборни технологии, които всъщност те не разбират. Използват това за политическо говорене. Това е много вредно, когато една политическа партия или друга насажда недоверие в обществото към една или друга технология, независимо коя е тя. Когато се използва това за политическо говорене, а не се остави на експертите, рискуваме и мисля, че то вече се случи за съжаление, да имаме едно силно поляризирано общество, където половината от хората се съмняват в хартиите, а другата половина- в машините."


От Европейската асоциация за защита на човешките права- България са внесли препоръките си в правната комисия в парламента.


Сред предложенията, отправени от Асоциацията, е за избирателите, които са изявили нарочно желание да гласуват с хартиени бюлетини, да бъдат обособени отделни секции, в които да гласуват до 1000 души. Предлагат заявленията за това да могат да се подават в общините, кметствата или по електронен път. Предвижда се при по-малък брой заявили желание да гласуват с хартиена бюлетина, да може да се ползва подвижна избирателна кутия. 


Предлага се също създаването на преброителни центрове за хартиените бюлетини извън секционните избирателни комисии, в отделни централизирани пунктове.


От Асоциацията отправят и предложения по отношение на гласуването с машини. Дейностите по удостоверение на софтуер, хардуер, процесите и документацията, свързана с машинното гласуване следва да бъдат направени достъпни за всеки един заинтересован гражданин или организация както за наблюдение, така и за независим одит. Достъпът до машините и документацията да бъде регулиран, така че да бъдат налични не само по време на изборите.


Предлага се и организиран съвместен мониторинг от Съвета за електронни медии и Централната избирателна комисия на социалните медии, в съответствие с европейските стандарти.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03