Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Нужно е преосмисляне на Изборния кодекс, писан е за хартия

Стоил Цицелков, Европейска асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към ЦИК
Снимка: БНР

Връщането на хартиената бюлетина не решава проблеми, а вероятно ще отвори и стари такива, които вече са превъзмогнати, е мнението на Стоил Цицелков от Европейската асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).


"Показателно е, че няма никакъв анализ, никаква информация, която да ни даде недвусмислено независима оценка както за машините, така и за хартиеното гласуване. Имаме сигнали за проблеми при гласуване с хартиени бюлетини, за бюлетини, които са подадени извън секцията, предварително попълнени, но в България никога не е правен одит на нито една от технологиите, т.е. всякакво говорене, то е просто политическо говорене. Няма как да бъде експертно. Няма анализ... Нужно е цялостно преосмисляне на Изборния кодекс. Той в момента е писан за хартии и част от тази неефективност на машините, които ползваме, е именно заради това, че те са просто като една кръпка, една притурка към Изборен кодекс изцяло създаден, разработен и между другото нелошо написан, но за хартиени бюлетини."


Според Стоил Цицелков са належащи съществени промени на Изборния кодекс. Една от основните причини за това е прибързаната промяна, приета през април 2021 година. Действащият кодекс още е базиран на гласуване с хартиени бюлетини и осреднен капацитет на членовете на една секционна избирателна комисия, която обработва хиляда избиратели за един изборен ден. Въпреки въведеното машинно гласуване, Изборният кодекс не допуска организацията на гласуване да е различна- с облекчени условия за избирателите и комисиите, както и за възможност за гласуване с хартиени бюлетини, без смесване на потоците на гласувалите с машини в една секция, посочват от Европейската асоциация за защита на човешките права- България.


"В момента ние сме заложник като общество на едно бившо телевизионно шоу, което се превърна в политическа партия. Вече дори не съществува, но промени, направени от тях, от това телевизионно шоу, вече не си спомням дори как се казваха, все още ни държат като заложник. В Изборния кодекс е записано, че след публикуването на статистическите данни ще трябва да се образуват едномандатни избирателни райони, също трябва да се създаде регион "Чужбина", нещо, което директно предполагам вълнува жителите на Видин, защото знаем, че има спекулации от къде ще се вземат тези допълнителни мандати, за да се създаде многомандатен район "Чужбина", а за да го създадем ние така или иначе трябва да вземем от някъде тази мандати- дали от София, дали от Видин, няма механизъм за това и никой в момента не говори по тази тема. В момента говорим за хартия и за машини, т.е. политиците говорят за изборни технологии, които всъщност те не разбират. Използват това за политическо говорене. Това е много вредно, когато една политическа партия или друга насажда недоверие в обществото към една или друга технология, независимо коя е тя. Когато се използва това за политическо говорене, а не се остави на експертите, рискуваме и мисля, че то вече се случи за съжаление, да имаме едно силно поляризирано общество, където половината от хората се съмняват в хартиите, а другата половина- в машините."


От Европейската асоциация за защита на човешките права- България са внесли препоръките си в правната комисия в парламента.


Сред предложенията, отправени от Асоциацията, е за избирателите, които са изявили нарочно желание да гласуват с хартиени бюлетини, да бъдат обособени отделни секции, в които да гласуват до 1000 души. Предлагат заявленията за това да могат да се подават в общините, кметствата или по електронен път. Предвижда се при по-малък брой заявили желание да гласуват с хартиена бюлетина, да може да се ползва подвижна избирателна кутия. 


Предлага се също създаването на преброителни центрове за хартиените бюлетини извън секционните избирателни комисии, в отделни централизирани пунктове.


От Асоциацията отправят и предложения по отношение на гласуването с машини. Дейностите по удостоверение на софтуер, хардуер, процесите и документацията, свързана с машинното гласуване следва да бъдат направени достъпни за всеки един заинтересован гражданин или организация както за наблюдение, така и за независим одит. Достъпът до машините и документацията да бъде регулиран, така че да бъдат налични не само по време на изборите.


Предлага се и организиран съвместен мониторинг от Съвета за електронни медии и Централната избирателна комисия на социалните медии, в съответствие с европейските стандарти.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00
Марин Лесенски

Марин Лесенски: Подобрението в свободата на словото не е по същество, а в сравнение с предишни години

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00