Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чистият въздух- отговорност на всички

Снимка: Светослав Цветанов

На 5 декември 1952 година се случва най- голямата екологична катастрофа в Европа- над Лондон се спуска смог и остава повече от три дни. Мъглата е гъста и задушлива, прониква в градския транспорт, офиси, театри. 4 хиляди души губят живота си, 150 хиляди са хоспитализирани. Когато се прави равносметка през следващите месеци, става ясно, че жертвите са много повече- 12 хиляди човека са загубили живота си в следствие на отровите, които са вдишали. Над 100 тона прахови частици са били изхвърлени, заедно с 2 хиляди тона въглероден диоксид, 140 тона солна киселина, 300 тона серен диоксид.

За събитието отпреди 70 години и взе ли си поука Европа говорим с Христо Панчев- д-р по информационни науки и семиотика, един от авторите на Климатека, с научни интереси в областта на социалния маркетинг, психологическите аспекти и ролята на човешкото поведение в антропогенната промяна в климата.

"Това е повратна точка, защото в следващите години се приема първото в света законодателство за чист въздух и това е началото на една промяна. Вижда се, че индустриализацията и икономическото развитие, може да носи и икономически щети, и смърт и разруха. Към днешна дата по света 4,2 милиона са смъртните случаи годишно, заради замърсяване с фини прахови частици, тези най- фините 2,5. България, към днешна дата, варира  позицията й, но е на около 22 място от 109 страни по мръсен въздух", каза Христо Панчев.

България има традиции на природозащита и опазване здравето на хората, както и добро законодателство, допълни д-р Панчев и даде пример за спирането на ТЕЦ-а от министъра на околната среда Борислав Сандов след поредица от обгазявания над допустимите нива в района на Димитровград:

"Има законодателство, което позволява да се реагира, държавата да се намеси. Сега, въпросът е дали се намесва в конкретни случаи или просто оставя бизнеса да си прави бизнеса на гърба на здравето на гражданите. Тук е големият въпрос".

Законодателството за чист въздух след лондонската екокатастрофа води до изместване на замърсяващите производства извън града, преминаването към по- чисти горива от производителите, които изгарят по-пълно без серни диоксиди, както при горенето на въглища. Горенето на петрол или газ, колкото и по-чисто да е откъм допълнителни примеси, то влияе и на климата. Колкото и по- чисти да стават градовете, въглеродните емисии не спират да растат всяка година.

"И като резултат имаме много силни промени в климата. Ето, виждаме сега какво става в България. Ние сме на някакъв септемврийски, в момента климат. Имаше доскоро прекрасни слънчеви дни, но това е свързано със засушаване, с риск от воден дефицит. Така че то може да изглежда засега много приятно, но големите въпроси за земеделието, за цели райони в Африка, които остават на суша и това тласка хиляди, милиони хора да напуснат местата си, защото вече не могат да разчитат на земята, която е хранила тях и дедите им в продължение на векове, защото температурите наоколо са над 50 градуса или не е капвала капка дъжд. Да, двете неща имат един корен, и това е начинът ни на живот. Говоря за замърсяването на въздуха и климатичните промени", каза още Христо Панчев.

Промяната в начина ни на живот зависи от всички нас. Какво може да се направи?

"Има много какво да се направи и на политическо ниво, и на ежедневно битово ниво. Преминаване към, да кажем отопление с термо помпи, и с климатик, които са засега най- евтините начини за отопление с електричество. Разбира се, повишаване на енергоефективността на сградите, които дори да не е с някакви грандиозни ремонти, човек може да помисли на битово ниво как за изолира там откъдето влиза студен въздух. Дори разположението на мебелите вкъщи има значение за градусите в апартамента".

Малките населени места могат да станат много по- бързо екологични и да се намалят рисковете за здравето на хората и въглеродният отпечатък, допълни Христо Панчев.  

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28