Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чистият въздух- отговорност на всички

Снимка: Светослав Цветанов

На 5 декември 1952 година се случва най- голямата екологична катастрофа в Европа- над Лондон се спуска смог и остава повече от три дни. Мъглата е гъста и задушлива, прониква в градския транспорт, офиси, театри. 4 хиляди души губят живота си, 150 хиляди са хоспитализирани. Когато се прави равносметка през следващите месеци, става ясно, че жертвите са много повече- 12 хиляди човека са загубили живота си в следствие на отровите, които са вдишали. Над 100 тона прахови частици са били изхвърлени, заедно с 2 хиляди тона въглероден диоксид, 140 тона солна киселина, 300 тона серен диоксид.

За събитието отпреди 70 години и взе ли си поука Европа говорим с Христо Панчев- д-р по информационни науки и семиотика, един от авторите на Климатека, с научни интереси в областта на социалния маркетинг, психологическите аспекти и ролята на човешкото поведение в антропогенната промяна в климата.

"Това е повратна точка, защото в следващите години се приема първото в света законодателство за чист въздух и това е началото на една промяна. Вижда се, че индустриализацията и икономическото развитие, може да носи и икономически щети, и смърт и разруха. Към днешна дата по света 4,2 милиона са смъртните случаи годишно, заради замърсяване с фини прахови частици, тези най- фините 2,5. България, към днешна дата, варира  позицията й, но е на около 22 място от 109 страни по мръсен въздух", каза Христо Панчев.

България има традиции на природозащита и опазване здравето на хората, както и добро законодателство, допълни д-р Панчев и даде пример за спирането на ТЕЦ-а от министъра на околната среда Борислав Сандов след поредица от обгазявания над допустимите нива в района на Димитровград:

"Има законодателство, което позволява да се реагира, държавата да се намеси. Сега, въпросът е дали се намесва в конкретни случаи или просто оставя бизнеса да си прави бизнеса на гърба на здравето на гражданите. Тук е големият въпрос".

Законодателството за чист въздух след лондонската екокатастрофа води до изместване на замърсяващите производства извън града, преминаването към по- чисти горива от производителите, които изгарят по-пълно без серни диоксиди, както при горенето на въглища. Горенето на петрол или газ, колкото и по-чисто да е откъм допълнителни примеси, то влияе и на климата. Колкото и по- чисти да стават градовете, въглеродните емисии не спират да растат всяка година.

"И като резултат имаме много силни промени в климата. Ето, виждаме сега какво става в България. Ние сме на някакъв септемврийски, в момента климат. Имаше доскоро прекрасни слънчеви дни, но това е свързано със засушаване, с риск от воден дефицит. Така че то може да изглежда засега много приятно, но големите въпроси за земеделието, за цели райони в Африка, които остават на суша и това тласка хиляди, милиони хора да напуснат местата си, защото вече не могат да разчитат на земята, която е хранила тях и дедите им в продължение на векове, защото температурите наоколо са над 50 градуса или не е капвала капка дъжд. Да, двете неща имат един корен, и това е начинът ни на живот. Говоря за замърсяването на въздуха и климатичните промени", каза още Христо Панчев.

Промяната в начина ни на живот зависи от всички нас. Какво може да се направи?

"Има много какво да се направи и на политическо ниво, и на ежедневно битово ниво. Преминаване към, да кажем отопление с термо помпи, и с климатик, които са засега най- евтините начини за отопление с електричество. Разбира се, повишаване на енергоефективността на сградите, които дори да не е с някакви грандиозни ремонти, човек може да помисли на битово ниво как за изолира там откъдето влиза студен въздух. Дори разположението на мебелите вкъщи има значение за градусите в апартамента".

Малките населени места могат да станат много по- бързо екологични и да се намалят рисковете за здравето на хората и въглеродният отпечатък, допълни Христо Панчев.  

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43