Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсват противогрипни ваксини в аптеките във Видин

Слушатели: Това е геноцид

Снимка: Радио Видин


За липсата на противогрипни ваксини в аптеките във Видин сигнализира слушател. Според Димитър Тодоров недостиг има и при личните лекари.

"Тръгвам по аптеките. В нито една аптека във Видин няма противогрипна ваксина. Казват, че отдавна нямат и няма въобще да имат. От Министерството на здравеопазването твърдят, че до 15 декември са ваксинациите като ефективност. Знаем, че тези ваксини имат давностен срок като влияние върху организма шест месеца, само че кой е казал, че грипната епидемия има срок на проявление примерно от първи октомври до 31 март. Тя може да продължи и до месец април. Това са неразумни неща. Тук според мен продължават някакви картелни и монополни споразумения във фармацевтичната промишленост и във фармацевтичната дейност. До кога ще търпим това самоуправство? Това е спекула със здравето на хората. Аз твърдя, че при условие, че във Видинска област няма противогрипни ваксини, това е геноцид."

Повечето лекари вече са сложили ваксините. Сезонът реално е приключил и най-вероятно това е причината да ги няма по складовете, коментира Николай Тодоров, председател на Регионалната колегия на Българския фармацевтичен съюз:

"Противогрипните ваксини обикновено се внасят от доставчиците в началото на сезона и след изчерпването на сезона вече нямат този обществен ангажимент да се внасят, защото повечето лекари вече са сложили ваксините. Сезонът реално е приключил. Възможно е някъде да са се запазили по аптеките, но за нас всяка една индивидуална аптека няма достъп до наличностите в други аптеки, но теоретично в складовете няма. Реално търсенето е намаляло и вносителите не внасят или поне не внасят достатъчно количество, но реално погледнато в момента ги няма. Това е информацията, която се получава от всички системи. Няма количества, защото няма заявки. Има много причини, някои от които не ги знаем, но тази е основната. Когато има сезон, когато има търсене, когато има очакване, че лекарите ще слагат ваксини, тогава тях ги има. Имаше достатъчно за сезона. Ако ги няма по аптеките, хората реално няма как да си ги поставят, евентуално някои от лекарите имат договорка директно с доставчика, защото има и такива варианти."

Ваксините против грип се поставят от личните лекари, като или се закупуват от пациентите от лечебната мрежа, т.е. от аптеките или съгласно приетата още преди четири години Национална програма за подобряване ваксинопрофилактиката на сезонния грип, се поставят безплатно, обясниха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Видин. 

"Тази Национална програма има определена целева група, а това са именно възрастните хора над 65 години. Заложено е за тези четири години от 2019 до 2022 година имунизационният обхват да достигне до тази 2022 година 25% от всички възрастни хора над 65 години. В РЗИ не са постъпвали сигнали от общопрактикуващи лекари за това, че не са им доставени необходимите или заявените количества ваксини. Може би са постъпвали сигнали в Районната здравноосигурителна каса. РЗИ не получава ваксини от години", каза д-р Пепа Цветанова, директор на Дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ- Видин.

От Радио ВИДИН отправяме въпроса и към Районната здравноосигурителна каса във Видин. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25