С наближаването на коледните и новогодишните празници, решихме да проверим каква е тазгодишната цена на кувертите в ресторантите във Видин и има ли достатъчно резервации. Оказа се, че стойността им в повечето заведения е около 100-150 лева, което е 15-20% повече от миналата година.
Повечето от запитаните хора в нашата анкета посочват, че ще прекарат празниците вкъщи, но отговарят, че биха похарчили около 100 лева за ресторант на Нова година:
"Ще излизам на заведение в новогодишната нощ... Ами, да по принцип са оправдани, имайки предвид, че това е празник и е по-добре някой да ти сервира и просто да си навън в тази вечер... Мисля, че ще ми излезе същото като цена аз да си го приготвя вкъщи, да не кажем, че поне ми спестява времето... Аз също ще празнувам в новогодишната нощ на заведение, също съм на мнение, че са оправдани тези средства, имайки предвид цените по магазините, ще ми спести и труда за готвенето, там хората те посрещат, сервират ти и веднъж в годината или два, три пъти - това са оправдани пари... Да бих, по-удобно е, отколкото вкъщи да приготвяме всичко, да чистим, оправяме и т.н., много по-практично е, по-забавно - повече хора, познати... Абсолютно оправдани, то на фона на всичката инфлация, която се получава и скъпотията, която е, си е напълно в реда на нещата, според мен."
Новогодишните куверти са почти разпродадени, а резервациите са започнали преди месец, каза Бари Русев, управител на известна механа във Видин. Той посочи, че основните причини за повишаването на цените на кувертите тази година е поскъпването на електроенергията и на храните:
"Хранителните продукти са скочили с доста голям процент, на места- със 100-120% на основни продукти. Това ни кара и нас, като бизнес, да покачваме цените към клиента. Същевременно клиентът усеща тези разлики и те са доста големи."
Според думите на Бари Русев, въпреки поскъпването, интересът на видинчани към празнините предложения на заведенията е голям:
"Това вече го дължим повече на тези мерки, които ни бяха въведени за две години, пандемии... Хората бяха вкъщи, изведнъж едно ново начало."
Това, че цените са се повишили, не пречи на видинчани да се веселят, допълва още управителят:
"Всеки човек си е направил някакъв бюджет за празниците, който може да изхарчи в заведение - за банкет било, за някакво семейно събиране с приятели. Не виждам спад в работата, макар че сме в Северозапада. Виждам доста голям растеж. Смело мога да кажа, че видинчанинът не пести пари за развлечения."
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..