Професията на ветеринаря се развива в две направления- домашни любимци и продуктивни животни, а през последните години младите проявяват интерес към лечението на домашни любимци. Това е и основното предизвикателство пред ветеринарните лекари, каза д-р Димитър Цанков, зам.председател на Българския ветеринарен съюз. По думите му това е продиктувано от редица фактори, сред които по-добрите условия на труд и адекватно заплащане на труда. Като практикуващ ветеринарен лекар той отчита, че през последните години намалява и броят на отглежданите продуктивни селскостопански животни, което води и до намаляване на обслужващите ги лекари:
"Поголовието в областта намалява- около 5 хиляди са говедата, дребните преживни животни са около 8 хиляди, а свинете – около 5-6 хиляди... Забелязва се интерес и тенденция към замяна на млекодайни с месодайни породи, които се отглеждат в Балкана- общините Чупрене и Белоградчик. Това е обяснимо- при месодайните породи, които се отглеждат пасищно, субсидиите са по-високи, а стопаните не са толкова зависими от работна ръка, защото животните се отглеждат с електронен пастир. Освен това изискванията при животнитте от млечно направление са по-високи, имат проблем и с изкупуването на млякото, а вложенията за отглеждане на месодайни породи са по-малко".
Частнопрактикуващите ветеринарни лекари са недостатъчни, за да покрият всички населени места в област Видин, каза още д-р Цанков. Общият им брой е 23, от тях 10 са сключили договор за извършване на Държавната имунопрофилактична програма, 6 са в направление домашни любимци, а 7 са пенсионери. Последният новопостъпил колега е от 2010 година.
"С този брой лекари трудно се покриват големи параметри, но сме поели ангажимент. По-малките стопани сключват договори, както с общопрактикуващите лекари... Стараем се да отговорим на очакванията на хората", посочи д-р Цанков и пожела на колегите си кураж и успех при изпълнението на тази благородна професия, от която зависи и здравето на човека.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..