Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намалява броят на бездомните кучета в Кула

Снимка: Радио ВИДИН

Преброяването на безстопанствените кучета в град Кула и осемте села, които влизат в състава на общината, е извършено във връзка с Наредба №4 от 2021 година по отношение прилагането на националната програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета и програмата на Община Кула, която е с период на действие 2021-2025 година. След преброяването е съставен протокол, в който е описан по населени места броят на бездомните животни.


"Най-много са регистрирани в град Кула безстопанствени кучета. Преброени са 33 кучета, като при преброяването е отчетена приблизителната им възраст, полът, видимо здравословното състояние на съответното куче и наличието или липсата на видима маркировка за извършена кастрация. От тези 33 кучета, преброени в град Кула, едно е без маркировка, другите 32 са маркирани, което означава, че съответно са и кастрирани. Здравословното им състояние на всичките преброени кучета е добро. Приблизителната им възраст е от една до десет години“, каза Габриела Лалова- експерт в отдел "Екология" на Община Кула.


В село Големаново са преброени 7 бездомни кучета, в Извор махала- 1, Полетковци- 2, село Чичил- 3, а в останалите населени места- Старопатица, Цар Петрово, Коста Перчево, Тополовец не са отчетени безстопанствени животни.


До 1 март 2023 година, съгласно Наредба №4, протоколът ще бъде изпратен на Областната дирекция по безопасност на храните във Видин. Преброяването се извършва на всеки две години. Спрямо предходното има спад в броя на безстопанствените кучета. Причината е, че две години поред Община Кула сключва договор с подвижна амбулатория за кастриране на животните.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00