Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са последиците за околната среда от разлив на амоняк

Снимка: "Пирот плюс"

Амонякът е опасен и токсичен замърсител на природата. Във всяка една индустриална дейност не може да се изключи разлив на този вид вещество. Това може да стане и в най-развитите страни. Когато това се случи, трябва да се вземат мерки за неговото обезвреждане и неутрализиране. Не се ли направи това, последиците са ужасни, каза Георги Иванов- дългогодишен учител по химия във Видин.


"Най-общо: отравяне. Това е физиологичното действие на амоняка. Той е отровител. Като отровител, естествено, че убива здрави клетки в организма, причинява болести, а може при високи дози и смърт. Защото всеки отровител си има летална доза, смъртна доза. Стигне ли се това ниво на токсичност, там вече леталният край е неизбежен", каза Георги Иванов.


Химикът коментира какви мерки могат да се вземат след разлив на амоняк, какъвто имаше наскоро при инцидента в Сърбия.


"Ако няма лабораторни условия, в природата амонякът може да се окисли от атмосферния кислород и това е добре известно. Само че без катализатор вече във времето, процесът може да се проточи твърде дълго. Може да бъде за месеци, дори за цяла година. Само че, за една година, какво става с тревата, с насекоми, да не говоря за по-едри твари? Рибите във водата- смърт, разбира се, обръщат се по корем. За рибите трудно ще се намери да се обработи водата, така че рибите да останат незасегнати. Ето, аз дадох един пример- хлорната вар, с нея пръскаме, но във водоем не върви там с това нещо да се пръска“ обясни Георги Иванов.


Третирането на открито на амоняка става с обикновени окислители като хлорната вар. По-опасен е, когато е разтвор. В такова състояние водата го задържа.


"Водата е непредсказуема в прехода си. От едно място къде ще излезе никой не може да каже. Още колко време ще действа този амоняк там, трудно ми е да кажа. Но, трябва да сме сигурни, че местните еколози ще взимат проби и това ще го правят с течение на времето. Не е трудно да се вземе проба от дълбочина и можем да въздъхнем с облекчение, когато последната проба, когато се вземе и се подложи на химичен анализ, не показва съдържание на амоняк."


Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01