Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво да работим, за да получаваме повече?

Снимка: Радио Видин

В началото на всяка нова година си задаваме редица въпроси, свързани с надеждата за по-добър живот и благосъстояние на семействата ни през всичките 12 месеца, които ни предстоят. Част от въпросите са свързани с доходите, които получаваме и възможностите да повишим заплатата си. Като деца всички сме си представяли как като пораснем ще работим нашата работа - мечта и ще живеем щастливо. След това, обаче за повечето от нас нещата се променят. Никога не е късно да променим живота си в желаната от нас посока. Има много примери за успели хора, направили това точно в зряла възраст. За да го направим, обаче, следва да познаваме всичките си силни страни и да решим какво точно искаме да правим. Когато намерим пресечната точка на желанията и уменията си, ще имаме и ясна представа коя е нашата работа - мечта. Какво обаче ни предлага пазарът на труда? Потърсихме представител на консултантска компания, помагаща на бизнеса да управлява въздействието си върху природния, социалния и човешкия капитал. Разговаряме с Боян Рашев, един от водещите експерти по устойчиво развитие в България и управляващ партньор към компанията.

"Предпочитаната професия е тази, която някак си винаги съм искал да работя. Всеки човек, който учи нещо, го учи с идеята след това да работи нещо, свързано с него... Аз никога не съм мислил за доходите си, когато съм избирал какво да уча. Аз съм мисли за това какво искам да правя и какво искам да постигна в живота си. В момента, в който станеш много добър в нещо, доходът неизбежно ще дойде. Светът има нужда от всякакви хора, които правят най-различни неща."


Ще продължат ли много работещи българи да избират чужбина и през новата 2023 година за бъдещата си професионална реализация- това попитахме още Боян Рашев.


"Нека си направят добре сметката, защото в момента в България има огромен недостиг на качествени работещи хора. Човек, ако има поне малко желание за работа и относително добро образование, със сигурност може да си изкарва достатъчно добри пари и у нас. В България условията за живот са доста добри, аз лично съм се върнал от Западна Европа, за да живея в България и в нито един момент не съм съжалявал за това“- подчерта Боян Рашев.


Какво се случва с бизнеса в Северозапада в началото на новата година? Недостигът на кадри продължава да бъде един от основните проблеми в смесеното българо-холандско дружество за производство на електронни и електромеханични продукти, пластмасови детайли, метални кутии и кабелни снопове със седалище в град Враца, каза Диана Върганова, управител на дружеството:


"Ние имахме на работа при нас две украинки, които заминаха за Ирландия, поради простата причина, че нашето правителство, както за всяко едно нещо и за емигрантите не разгледа по същество помощите... Хората трябва да проумеят, че без работа нищо не се получава и всяко нещо си има цена. Тези хора, които искат по-високо възнаграждение, могат да го получат навсякъде, но се изисква да положиш определен труд и да поемеш отговорност"- каза Диана Върганова.


Имат ли право на избор на работно място работещите в Северозападна България? Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана.


"30 години и повече ние нямаме заложени приоритети. Разбиваме сектор по сектор, деиндустриализирахме държавата и само говорим празни приказки. Ние се превърнахме в придатък на Европа с най-нискодоходните дейности. Не може днес да заваряваш или да пилиш с ъглошлайфа и да мислиш, че това ще ти донесе някакъв сериозен успех“- коментира Иван Сергисов.


По всичко личи, че IT секторът ще остане един от най-платените и през 2023 година. Това продължава да стимулира много млади хора от Северозападна България да се ориентират към него. Калоян Тодоров от Видин е специалист по IT технологии, който от години живее и работи в столицата. 


"Секторът се развива доста добре. Това, според мен си остава на първа място в България като приличен начин да изкарваш добри средства. Мисля, че това е много добър избор за хората, които се интересуват от IT технологии като цяло."


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00