Бързо нарастване на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в някои от областите на страната отчита Министерството на здравеопазването. Във Видинска област също се наблюдава нарастване на случаите, като за първата седмица на януари заболеваемостта е над средната за страната, обясни директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция д-р Пепа Цветанова:
„Заболяемостта във Видинска област през първата седмица на януари е 165 на 10 000. Средното за страната за същия период е 125 на 10 000, тоест ние сме над средното за страната. В същото време в сравнение с последните две седмици на декември се наблюдава едно бързо нарастване на случаите. Ние продължаваме да следим ежедневно броя на заболелите, много е важна и динамиката – с какви темпове нарастват болните, и тогава се предприемат и някакви мерки, като се наложи.“
Следи се заболеваемостта сред децата и учениците от Видинска област, обясни още д-р Цветанова:
"По принцип заболеваемостта сред най-малките – децата от 0 до 4 години, е най-висока. Прави впечатление, че за тази седмица, която цитирах, на второ място най-голяма е заболеваемостта в групата от 15 до 29 години, тоест това не са само посещаващи училища. На трето място са учениците от 5 до 14-годишна възраст. Все още няма подадени и сигнали за висок брой отсъстващи ученици поради заболяване. Регионалното управление на образование събира такива данни, вече е събрало за една седмица. По наша препоръка в края на седмицата отново ще бъдат събрани такива данни."
При такава заболеваемост би трябвало да се спазват хигиенни и организационни мерки – избягване на места с много хора, избягване на масови събирания, лечебните заведения е необходимо да спазват мерките, съгласно стандарта за вътреболнични инфекции, засилен сутрешен филтър в детските градини, обясни лекарят.
"Ситуацията е много динамична, възможно е за няколко дни, до края на седмицата заболяемостта да нарасне така, че да бъдем изправени в предепидемични нива", посочи д-р Цветанова.
Две училища в област Видин отчитат по-висок процент заболели, обясни Галя Павлова, временно изпълняваща длъжността началник на Регионалното управление на образованието. По думите ѝ заболеваемостта сред учениците в областта е 8%:
"По-висок процент заболели ученици има в СУ "Христо Ботев"- Белоградчик и СУ "Васил Левски" в Кула. Ако в една или няколко паралелки има много болни деца, директорът може да преустанови присъственото обучение само в тези класове и за учениците в тях. Имам предвид да се премине към обучение от разстояние в електронна среда, а за останалите ученици да се продължи присъственото обучение. Няма нормативно изискване за точно определен процент заболели ученици, за да може директорът да издаде такава заповед за преминаване към обучение от разстояние в електронна среда."
Учебните заведения имат опит в организирането на учебния процес в ситуация на епидемия. Когато се вземе такова решение, училищата ще могат бързо да реагират, каза още Галя Павлова.
Във видинското СУ „Цар Симеон Велики“ заболеваемостта за момента е нормална. Но при евентуално покачване на случаите и обявяване на епидемия е по-добре децата да си останат вкъщи, вместо да се премине към онлайн обучение, смята директорът Ирена Гъркова:
"При нас ситуацията е нормална, нямаме драстично повишаване на заболеваемостта, по 2-3 деца от паралелка, има паралелки, в които повече деца отсъстват, но като цяло за училището някъде под 10% са отсъстващите деца. Но ако се обяви епидемия, то тогава е по-добре в рамките на 2-3 дни, със събота и неделя, включително децата да останат вкъщи, но е краят на срока, така че би трябвало това да се обмисли добре. Онлайн да учим с над 30% болни деца е също така безсмислено, защото ако децата са болни, те няма да учат така или иначе."
Ситуацията е динамична. Какво ще бъде развитието ѝ ще стане ясно още до края на седмицата, когато образователните и здравните власти ще отчетат актуалните стойности на заболеваемост и ще преценят необходими ли са допълнителни мерки за ограничаването ѝ.
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..
В рубриката "Психолог на помощ" , в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще си говорим за взаимоотношенията. Знаете, те са съществена част от човешкия живот, но не всички връзки са здравословни. Ще си говорим за така наречените "токсични връзки" - онези, които причиняват емоционално, психическо или дори физическо страдание,..
Танцовата медитация е иновативна практика, която се смята, че балансира емоциите и свързва практикуващите я дълбоко с тялото. Няма хореография, предварително заучени стъпки, без значение са възраст и пол, обясни Светлана Димитрова , която е сертифициран водещ на заниманията по танцова йога - отвъд ограниченията в център "Свободата да съм" във..
В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и..
Малките селца често създават усещането за забавен ритъм на живот, но понякога зад тази тишина се крият необикновени инициативи. Например, в едно от тези малки населени места във Видинско млади хора от различни кътчета на света се събират, за да усвоят умения за съвременния свят. Това е село Върбово - едно малко селце, разположено в подножието на..