Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над средната за страната е заболеваемостта във Видинско

Снимка: БГНЕС

Бързо нарастване на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в някои от областите на страната отчита Министерството на здравеопазването. Във Видинска област също се наблюдава нарастване на случаите, като за  първата седмица на януари заболеваемостта е над средната за страната, обясни директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция д-р Пепа Цветанова:


„Заболяемостта във Видинска област през първата седмица на януари е 165 на 10 000. Средното за страната за същия период е 125 на 10 000, тоест ние сме над средното за страната. В същото време в сравнение с последните две седмици на декември се наблюдава едно бързо нарастване на случаите. Ние продължаваме да следим ежедневно броя на заболелите, много е важна и динамиката – с какви темпове нарастват болните, и тогава се предприемат и някакви мерки, като се наложи.“


Следи се заболеваемостта сред децата и учениците от Видинска област, обясни още д-р Цветанова:


"По принцип заболеваемостта сред най-малките – децата от 0 до 4 години, е най-висока. Прави впечатление, че за тази седмица, която цитирах, на второ място най-голяма е заболеваемостта в групата от 15 до 29 години, тоест това не са само посещаващи училища. На трето място са учениците от 5 до 14-годишна възраст. Все още няма подадени и сигнали за висок брой отсъстващи ученици поради заболяване. Регионалното управление на образование събира такива данни, вече е събрало за една седмица. По наша препоръка в края на седмицата отново ще бъдат събрани такива данни."


При такава заболеваемост би трябвало да се спазват хигиенни и организационни мерки – избягване на места с много хора, избягване на масови събирания, лечебните заведения е необходимо да спазват мерките, съгласно стандарта за вътреболнични инфекции, засилен сутрешен филтър в детските градини, обясни лекарят. 


"Ситуацията е много динамична, възможно е за няколко дни, до края на седмицата заболяемостта да нарасне така, че да бъдем изправени в предепидемични нива", посочи д-р Цветанова. 


Две училища в област Видин отчитат по-висок процент заболели, обясни Галя Павлова, временно изпълняваща длъжността началник на Регионалното управление на образованието. По думите ѝ заболеваемостта сред учениците в областта е 8%:


"По-висок процент заболели ученици има в СУ "Христо Ботев"- Белоградчик и СУ "Васил Левски" в Кула. Ако в една или няколко паралелки има много болни деца, директорът може да преустанови присъственото обучение само в тези класове и за учениците в тях. Имам предвид да се премине към обучение от разстояние в електронна среда, а за останалите ученици да се продължи присъственото обучение. Няма нормативно изискване за точно определен процент заболели ученици, за да може директорът да издаде такава заповед за преминаване към обучение от разстояние в електронна среда."


Учебните заведения имат опит в организирането на учебния процес в ситуация на епидемия. Когато се вземе такова решение, училищата ще могат бързо да реагират, каза още Галя Павлова. 


Във видинското СУ „Цар Симеон Велики“ заболеваемостта за момента е нормална. Но при евентуално покачване на случаите и обявяване на епидемия е по-добре децата да си останат вкъщи, вместо да се премине към онлайн обучение, смята директорът Ирена Гъркова:


"При нас ситуацията е нормална, нямаме драстично повишаване на заболеваемостта, по 2-3 деца от паралелка, има паралелки, в които повече деца отсъстват, но като цяло за училището някъде под 10% са отсъстващите деца. Но ако се обяви епидемия, то тогава е по-добре в рамките на 2-3 дни, със събота и неделя, включително децата да останат вкъщи, но е краят на срока, така че би трябвало това да се обмисли добре. Онлайн да учим с над 30% болни деца е също така безсмислено, защото ако децата са болни, те няма да учат така или иначе."


Ситуацията е динамична. Какво ще бъде развитието ѝ ще стане ясно още до края на седмицата, когато образователните и здравните власти ще отчетат актуалните стойности на заболеваемост и ще преценят необходими ли са допълнителни мерки за ограничаването ѝ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05

Конкурс по случай 35 години Природен парк "Врачански Балкан"

Конкурс за рисувана хартиена чинийка обяви Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Конкурсът е насочен към ученици от 5 до 7 клас и е във връзка с 35-ата годишнина на парка. "Призоваваме децата да развихрят своето въображение и да нарисуват, апликират, декорират своето любимо растение, животно или пък пейзаж от..

публикувано на 26.12.24 в 12:20

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43