11 януари е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на думата "благодаря". Има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. Смята се, че идеята се e зародила в голяма международна компания, която искала да увеличи продажбите си, като изпраща на своите клиенти благодарствени картички и подаръци. Да благодарим по-често за това, което имаме, съветва социалният психолог от Враца Цвети Иванова.
"Това е една магична дума, за която някои хора дори не си дават сметка, използвайки я, колко сила има магическо има в нея. Благодарността може да се сравни с молитва. Самата благодарност изразява признателност, смирение, разбиране, отношение. Ако е едно дежурно благодаря, на което сме възпитани, това не е лошо, но е различно от благодарността, която излиза от сърцето и показва специално отношение към човека, към когото е изразена тази дума или към ситуацията, в която се изказва."
"Благодаря" смирява, стопля и успокоява хората, казва психологът Цвети Иванова.
"Самата благодарност, когато е от сърце, влияе и разсейва страхове, съмнения, негативност. Носи положителен заряд... В психологията има една такава практика, когато човек е мрачен, негативен, няма перспектива смисъл, сутрин, когато стане, трябва да си напише на една страничка с десет неща, за които благодари на себе си и десет, за които благодари на другите. Всеки ден се прави това нещо и то се прави автоматично в първите дни, защото човек не вярва в тези неща, но те се посяват и така нещата се променят като мисловен модел, който пък след това влияе на неговите чувства и емоции. Благодаря е наистина една магична дума, която носи много силна вибрация, много хубава емоция и не трябва да я пропускаме."
Според видинчани "благодаря" е дума, която трябва да използваме по-често:
"Хубаво е да казваш думата "благодаря", защото тя отразява това, което чувстваш. За всичко трябва да благодариш, дори и за това, че си се събудил... За съжаление в днешно време все по-рядко се чува думата "благодаря", дори когато е заслужено... Трябва да казваме по-често "благодаря", за да се чувстваме по-щастливи от това, което ни е предлагано и това, което ние предлагаме на другите, за да кажат те "благодаря"."
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..