11 януари е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на думата "благодаря". Има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. Смята се, че идеята се e зародила в голяма международна компания, която искала да увеличи продажбите си, като изпраща на своите клиенти благодарствени картички и подаръци. Да благодарим по-често за това, което имаме, съветва социалният психолог от Враца Цвети Иванова.
"Това е една магична дума, за която някои хора дори не си дават сметка, използвайки я, колко сила има магическо има в нея. Благодарността може да се сравни с молитва. Самата благодарност изразява признателност, смирение, разбиране, отношение. Ако е едно дежурно благодаря, на което сме възпитани, това не е лошо, но е различно от благодарността, която излиза от сърцето и показва специално отношение към човека, към когото е изразена тази дума или към ситуацията, в която се изказва."
"Благодаря" смирява, стопля и успокоява хората, казва психологът Цвети Иванова.
"Самата благодарност, когато е от сърце, влияе и разсейва страхове, съмнения, негативност. Носи положителен заряд... В психологията има една такава практика, когато човек е мрачен, негативен, няма перспектива смисъл, сутрин, когато стане, трябва да си напише на една страничка с десет неща, за които благодари на себе си и десет, за които благодари на другите. Всеки ден се прави това нещо и то се прави автоматично в първите дни, защото човек не вярва в тези неща, но те се посяват и така нещата се променят като мисловен модел, който пък след това влияе на неговите чувства и емоции. Благодаря е наистина една магична дума, която носи много силна вибрация, много хубава емоция и не трябва да я пропускаме."
Според видинчани "благодаря" е дума, която трябва да използваме по-често:
"Хубаво е да казваш думата "благодаря", защото тя отразява това, което чувстваш. За всичко трябва да благодариш, дори и за това, че си се събудил... За съжаление в днешно време все по-рядко се чува думата "благодаря", дори когато е заслужено... Трябва да казваме по-често "благодаря", за да се чувстваме по-щастливи от това, което ни е предлагано и това, което ние предлагаме на другите, за да кажат те "благодаря"."
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..