Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Николов: Мерките за наемане на работа на хора с увреждания трябва да са насочени към самите тях

Програмите, с които се осигуряват средства за наемане на работа на хора с увреждания, трябва да са насочени към самите тях, не само към работодателите. Това коментира Митко Николов от Видин, изпълнителен директор на "Център за независим живот". Според него основен проблем за наемане на работа на хора с увреждания е, че повечето са с някакво базисно образование и се нуждаят от квалификация.


"Преди години се прие новият Закон за хора с увреждания, където имаше така наречените квоти за работодателите. Винаги сме казвали, че те нямат проблем да наемат човек с увреждане, дори да не се възползват от програмите на държавата за адаптиране на работното място. За тях основният проблем е образованието на хората с увреждания, които ще наемат, квалификацията на работниците. Ако работникът му върши работа, независимо дали е с увреждане или  не, той ще го наеме дори на нормална заплата, която не е подкрепена от мерките на държавата или така наречената субсидирана заетост. Проблемът е образованието на хората с увреждания, затова много малко работодатели ще се възползват от тези програми."  


Друг проблем, който очертава Митко Николов, е достъпът до обучение.


"Тук основният проблем е, че всеки един курс, който се направи, ако човекът не може да излезе от жилището си, поради недостъпна среда, няма лична помощ или асистент, който да му съдейства да отиде до мястото, където се провежда курсът, няма техническо помощно средство, качествено, което да стигне до там. Говоря за количка, скутер или каквото и да е друго техническо помощно средство, този курс също не би свършил работа."


Субсидираното заплащане, за да бъдат наети на работа хора с увреждания е минимално и това ги поставя в неравностойно положение спрямо колегите им, които извършват същата дейност.


"Проблемът с тези програми е, че работникът на съседно място получава повече пари от него за една и съща работа, която изпълнява. Защо е така? Защото държавата по тези мерки, за които говорим, дава определени средства, които не могат да покрият нормалната работна заплата за същата позиция в предприятието. От тази гледна точка се получават едни недобри практики. Обикновено тази заетост на хората с увреждания се подпомага до рамките на минималната работна заплата. Има много хора с физически увреждания, но със запазен интелект, които могат да работят в далеч по-добра работна среда, по-добре квалифициран труд, където работната му заплата би била по-голяма. Говоря за ИТ сектора. Много хора с увреждания могат да работят в този сектор и тогава заплата на колегата му до него би била две хиляди лева, той ще получава 780 или там колкото е приета в момента за 2023 година и това е оправдание на работодателя понякога да наеме такъв човек, защото първо държавата му дава по-малко. За човека с увреждане това е вредно." 


Според Митко Николов трябва да има повече мерки за квалификация на хората с увреждания, за транспорт и за достъп до работното място.


"Трудовата заетост е последствие от много други фактори - достъпната среда, образованието, техническите помощни средства и личната помощ като механизъм, който да подкрепя хората да могат да излязат от домовете си. Това е нещото, което липсва в българската среда и каквито и други програми да се направят, винаги ще опрем до тези четири неща."


В България не се прави разлика между хора с увреждания и такива с хронични заболявания. Квотите за наемане работа на хора с увреждания се покриват от лица с ТЕЛК решения, каза още Митко Николов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47