Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организации отправиха призив срещу насилието над жени

Снимка: Радио Видин

Българска платформа към Европейско женско лоби в последния ден на 48-то Народно събрание (НС) отправи отворено писмо до политически партии и коалиции и персонално до депутати. Поводът е убийството на 62-годишна жена във Враца, а писмото е адресирано до всички, които на 27 януари не приеха предложението за Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие. Според Илиана Балабанова, председател и създател на Българска платформа към Европейско женско лоби, това убийство е можело да бъде предотвратено, ако на 27 януари от трибуната на 48-то НС е имало изразена ясна позиция срещу домашното насилие.


"На първо място, най-важното е държавата да поеме отговорност и поемайки отговорност, това означава, че трябва да изпраща ясни послания против домашното насилие, да изпраща такива ясни послания и от най-високо място на политическата трибуна на нашата държава, в които да е ясно, че ако някой посегне, без значение мъж срещу жена или жена срещу мъж в условията на партньорство и в условията на домашно съжителство, то това ще бъде наказуемо. В никакъв случай обаче 27 януари, датата, на която се разглеждаше в пленарна зала този законопроект, не отправи такива послания, точно обратното. За съжаление, Българска платформа към Европейско лоби отчита, че отдадени на своите политически кариери, това сме написали в писмото, в името на бъдещите политически избори - национални и местни, няколко политически партии се заиграха и забравиха, че тяхното основно задължение е да опазят живота на всеки един български гражданин. Неприемайки закона и отправяйки грешни послания, отправяйки послания сякаш в защита на онези, които насилват своя партньор, те всъщност създадоха условия ние всички да продължаваме да смятаме, че домашното насилие е частен, а не обществен проблем. Всъщност той е обществен проблем, защото по едно изследване на Европейския институт за равнопоставеност на половете, се оказа, че цената на домашното насилие за България, за миналата година, е 5 700 000 евро. Тук се включват абсолютно всички разходи, които са например разходи по правораздавателни органи, разходи по отношение на здравните услуги и грижи, които се предоставят на жертвите, разходи по отношение на отсъствие от работното място и така нататък."


По данни на Националния статистически институт от ноември миналата година, които Българската платформа към Европейско женско лоби цитира, близо 12% от жените в България са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие. Всяка трета жена на възраст между 18 и 29 години е била насилвана от настоящ или бивш партньор. В същото време в България няма достатъчно услуги, които да помагат на пострадали от домашно насилие, както и места, където да бъдат временно подслонени. Една трета от българите живеят в условия, при които ежедневно са застрашени от насилие, което се толерира мълчаливо, а понякога и гласно, казва Илиана Балабанова.


"Фактът, че няма статистика официална, означава, че няма проблем, а всъщност проблем има, защото  статистиката, неофициалната, от неправителствените организации сочи, че всяка трета жена в България е била жертва на домашно насилие. 95% от убитите жени в България са убити от мъже и 44% от тях са убити от настоящ или бивш партньор... Благодарение на Европейския съюз, който проведе едно изследване във всички страни членки, най-сетне имаме някаква официална статистика, която беше предоставена от Националния статистически институт. Данните, които са посочени, са изключително тревожни, особено, когато става дума за млади жени. Излиза, че 36,3% или всяка трета жена на възраст между 18 и 29 години в България е била насилвана от настоящ или бивш партньор. Фактът, че младите жени са изложени на толкова голям риск от интимен партньор, е изключително тревожен. Това, което народните представители не приеха на 27-ми януари, беше именно е това- необходимостта от официална статистика. Законопроектът предвижда такава, законопроектът също поставя акцент върху превенцията срещу насилието изключително и по отношение на децата, включително и работа с извършителя с цел преодоляване на агресивното поведение, защото в момента, освен че жертвана няма къде да отиде и да се подслони, извършителят след раздяла с жертвата преминава в друга връзка и агресивното поведение продължава, тоест ние имаме още потенциална жертва. В този законопроект, който не се прие, също се предвиждаше едно улесняване на жертвите на насилие при достъпа им до правосъдие. Когато входират молбите си в районния съд, могат да го направят по мястото на извършване на насилието, а не както е сага - по адресната регистрация на жертвата."


Насилието, основано на пола, е само едно от направленията, по които Българска платформа към Европейско женско лоби работи, обяснява Илиана Балабанова. Платформата е коалиция от неправителствени организации, които работят на местно и национално ниво. Застъпва се за интересите на всички жени, независимо от тяхната раса, етнически произход, здравословно състояние, сексуална ориентация, възраст, религия или убеждения, или други различия. Платформата работи като коректив на държавата в сферата на равнопоставеността, включително и срещу джендър стереотипите и сексизма, които са в основата на неравнопоставеността и предпоставят насилието над жените. 


За местните избори от платформата подготвят кампания, която да насърчи повече жени да се кандидатират. България е една от страните, които нямат законодателство в тази област, както не съществуват и вътрешни правила, на която и да е политическа партия, за поощряване на участието на жените, обяснява Илиана Балабанова. Според статистиката жените са половината от населението на страната, а в Народното събрание те са едва 25 %.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25