Какво може да накара едно дете да избяга от вкъщи? Бягството може да бъде реакция срещу тормоз, насилие, търсене на внимание или като наказание на родителите. Така смятат млади хора от Видин. Те са категорични, че бягството не решава проблема.
„Когато се чувстват провокирани по някакъв начин... Ако има караница вкъщи, може да избяга...От депресия, караници, нещо от този род... Агресивност, може родителите да са алкохолици... Бягството не е решение. Не се решава нищо. Според мен, доброто решение е да говориш с някой, който може да ти помогне. С майката, бащата, спокоен диалог. Ако е с агресия, няма да се постигне нищо... Ако момчето или момичето реши да избяга, това е по вина на родителите... Насилие от родителите, според мен, би накарало дете да избяга... По-никакъв начин бягството няма да реши проблема... Нещото, което би променило ситуациата, би било родителите и децата да имат комуникация помежду си, да не се крие нищо и да са отворени един към друг...“, изказаха мнения младежи.
Причините за бягството, според психолога Нина Димитрова, са вътре в семейството. Присъствието на психолога в живота на детето е важно, особено там, където родителите не са наясно с някои от проблемите, с които се сблъскват. Най-истинският психолог в семейството трябва да бъде майката, нейната роля е изключително важна и значима, казва психологът и логопед от Враца Нина Димитрова.
„Бягството на едно дете от вкъщи е само връхчето на един айсберг, под който се крият много социални и значими проблеми, първо на семейството и после на обществото ни. Защото това не е изолиран случай сам за себе си, а той е свързан с много, много други такива преди да се случи такъв акт. Ако семейството е здраво, няма как да се случи това нещо. А сигналите, сигналите се дават пак от най-ранна детска възраст“, заяви Нина Димитрова.
Когато едно дете започне да лъже, да проявява агресия, затвореност и когато няма индикации за физически и психологически нарушения, то самото дете дава по някакъв начин сигнали, търси начин да бъде забелязано, да бъде чуто, да му се обърне внимание, посочи психологът кои са сигналите, че има проблем в отношения родител-дете. Ако не бъдат забелязани тези сигнали и не бъдат взети мерки навреме, те се задълбочават.
„Семейството е онова място, където ти трябва да се чувстваш най-спокоен, най-защитен, най-уверен. Всъщност, семейството ти дава и основата, и корените, и крилете, които после може да ги разрешиш и да полетиш в живота“, каза още психологът.
Родители, които казват, че детето е било обгрижвано, обичано и задоволявано и се случи този момент с бягство от дома, веднага трябва да потърсят помощ от психолог, съветва Нина Димитрова.
Социалните служби също биват уведомявани при бягство на дете от вкъщи от полицията. Започва се с проучване на средата, в която детето е живяло и от която е избягало. Детето се насочва към Център за обществена подкрепа за извършване от специалисти на психологическа подкрепа и консултация, заедно с родителите.
„Ако детето съобщи за други тревожни обстоятелства, поради които е избягало, например - насилие, склоняване към просия, към джебчийство, трафиканство и други, тогава се свиква координационен механизъм на местно ниво. Той се състои от представители на няколко институции- това са отдел „Закрила на детето“ на първо място, Община, полиция, прокуратура, РЗИ (Регионална здравна инспекция- бел.ред.), РУО (Регионално управление на образовнието - бел.ред.) и съвместно се вземат решения за предприемане на конкретни действия“, обясни какви действия и мерки се предприемат при бягство на дете от вкъщи от социалните работници и съответните институции Венцислав Боянов- директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане"- Видин.
Практиката показва, че винаги се постига положителен резултат от предприетите мерки, допълни Венцислав Боянов.
Цялата тема може да чуете в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..