Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психолог: Причината за бягство на дете се крие в семейството

Снимка: Радио ВИДИН

Какво може да накара едно дете да избяга от вкъщи? Бягството може да бъде реакция срещу тормоз, насилие, търсене на внимание или като наказание на родителите. Така смятат млади хора от Видин. Те са категорични, че бягството не решава проблема.


„Когато се чувстват провокирани по някакъв начин... Ако има караница вкъщи, може да избяга...От депресия, караници, нещо от този  род... Агресивност, може родителите да са алкохолици... Бягството не е решение. Не се решава нищо. Според мен, доброто решение е да говориш с някой, който може да ти помогне. С майката, бащата, спокоен диалог. Ако е с агресия, няма да се постигне нищо... Ако момчето или момичето реши да избяга, това е по вина на родителите... Насилие от родителите, според мен, би накарало дете да избяга... По-никакъв начин бягството няма  да реши проблема... Нещото, което би променило ситуациата, би било родителите и децата да имат комуникация помежду си, да не се крие нищо и да са отворени един към друг...“, изказаха мнения младежи.


Причините за бягството, според психолога Нина Димитрова, са вътре в семейството. Присъствието на психолога в живота на детето е важно, особено там, където родителите не са наясно с някои от проблемите, с които се сблъскват. Най-истинският психолог в семейството трябва да бъде майката, нейната роля е изключително важна и значима, казва психологът и логопед от Враца Нина Димитрова.


„Бягството на едно дете от вкъщи е само връхчето на един айсберг, под който се крият много социални и значими проблеми, първо на семейството и после на обществото ни. Защото това не е изолиран случай сам за себе си, а той е свързан с много, много други такива преди да се случи такъв акт. Ако семейството е здраво, няма как да се случи това нещо. А сигналите, сигналите се дават пак от най-ранна детска възраст“, заяви Нина Димитрова.


Когато едно дете започне да лъже, да проявява агресия, затвореност и когато няма индикации за физически и психологически нарушения, то самото дете дава по някакъв начин сигнали, търси начин да бъде забелязано, да бъде чуто, да му се обърне внимание, посочи психологът кои са сигналите, че има проблем в отношения родител-дете. Ако не бъдат забелязани тези сигнали и не бъдат взети мерки навреме, те се задълбочават.


„Семейството е онова място, където ти трябва да се чувстваш най-спокоен, най-защитен, най-уверен. Всъщност, семейството ти дава и основата, и корените, и крилете, които после може да ги разрешиш и да полетиш в живота“, каза още психологът.


Родители, които казват, че детето е било обгрижвано, обичано и задоволявано и се случи този момент с бягство от дома, веднага трябва да потърсят помощ от психолог, съветва Нина Димитрова.


Социалните служби също биват уведомявани при бягство на дете от вкъщи от полицията. Започва се с проучване на средата, в която детето е живяло и от която е избягало. Детето се насочва към Център за обществена подкрепа за извършване от специалисти на психологическа подкрепа и консултация, заедно с родителите.


„Ако детето съобщи за други тревожни обстоятелства, поради които е избягало, например - насилие, склоняване към просия, към джебчийство, трафиканство и други, тогава се свиква координационен механизъм на местно ниво. Той се състои от представители на няколко институции- това са отдел „Закрила на детето“ на първо място, Община, полиция, прокуратура, РЗИ (Регионална здравна инспекция- бел.ред.), РУО (Регионално управление на образовнието - бел.ред.) и съвместно се вземат решения за предприемане на конкретни действия“, обясни какви действия и мерки се предприемат при бягство на дете от вкъщи от социалните работници и съответните институции Венцислав Боянов- директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане"- Видин.


Практиката показва, че винаги се постига положителен резултат от предприетите мерки, допълни Венцислав Боянов.


Цялата тема може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03