Всеки от нас има забравени стари вещи, които понякога стоят с години на тавана или в мазето. За нас те са ненужни, но се оказва, че за други може да са богатство.
За видинчаните Николай Наумов и Емил Емилов това са истински съкровища, на които дават нов живот. Работилницата им се намира във видинското село Кутово. Първоначално това е бил празен гараж, като те не разполагали с почти нищо. Но с течение на времето се сдобили с инструменти и машини.
"Всъщност идеята се зароди една вечер, покрай една наша приятелка, която изработва продукти от цимент. И тя в момента има опция да бъде на няколко базара, които са в София и в Пловдив, и искаше да ѝ направим няколко продукта, които да може да ги представи на нейния щанд. А пък от друга страна, ние много искахме да се занимаваме с неща, които са свързани с ръчна изработка, без значение, ако имаш под ръка дърво, метал, пластмаса или нещо, което е изхвърлено, можеш да го рециклираш и да направиш много интересен продукт от него", споделя Николай.
Първите им изделия са лампи.
"Нарязахме една греда на кубчета, пробихме няколко отвора в кубчето и след това купихме фасунги, лампи, кабелчета, с които вече да окабелим цялата лампа и от там започна всичко", допълва още Ники.
Емил, който е завършил "Електроника", поставя кабелите:
"С това съм се занимавал много години... Простичко е, но не е за всеки. Трябва да имаш някакво познание минимално."
В началото започват да използват подръчни материали, разказва Николай:
"Имахме стари греди, а в повечето случаи старите греди са дъски, които са от материал чам. Чам реално е борче. И много голяма част от хората, които в момента правят ремонти, давам пример с ремонт на една стара къща - изхвърлят тези прозорци, които са правени едно време от стари майстори, все пак тогава е имало много голямо занаятчийство... И, за съжаление, този материал просто отива на боклука. Имахме възможност да съберем голяма част от, да кажем, "боклука", който за едни е боклук, за други е злато и първоначално започнахме с този материал, но в строителните магазини може да се намери, особено тези, в които продават дървен материал и има избор и говорим за материал, който е доста евтин."
Николай намира на тавана на къщата му парче дърво от орех, което най-вероятно е оставил прадядо му, преди около 25 години.
"Орехът е защитен от гледна точка на това, защото не може всеки да вземе примерно една резачка и да го нареже... Орехът е много красив като материал, става за дърворезба и могат да се изработят от него много интересни маси или артикули, които да украсяват реално домашната среда... Като отрязахме едно парче от него, полирахме го, изшкурихме го, подготвихме го за лампа, минато е с масло, като в повечето случаи дървото, за да стане хубаво, хората го третират с пчелен восък или с масло и в момента подготвяме това парче, което е стояло толкова години на тавана, понеже то трябва да е сухо. Ще направим от него една много интересна винтидж лампа и тези лампи по принцип се наричат тип "Томас Едисън", защото реално първият прототип на лампата, която той е създал, е била просто една лампа, забита на едно парче дърво."
Орехът е най-добър като дървен материал, за разлика от чама, казват Ники и Емо:
"Но пък чама много ни харесва, защото от него могат да се направят страшно много неща и е напълно достъпен. Да не говорим, че с два пирона и с един чук, можеш да направиш сглобка, на която да си сложиш примерно книгите или някакво рафтче. Отделно от това, когато се обгори с горелка или се третира под огън, самата дъска придобива нови свойства... Когато се мине на термична обработка с огън, се запечатва горната част на слоя и по този начин дори да вали, да има сняг и всякакви метеорологични условия, това дърво се запазва."
Николай и Емил правят и предмети за деца - изрязани букви, пъзели, логически сглобки, които стимулират двигателната и умствената им дейност, както и за хора със здравословни проблеми.
"Имаме страшно много приятели, които се занимават в различни сектори, било то правни, здравословни, здравен сектор. Един стар приятел, който в момента е кинезитерапевт, той се занимава с физиотерапия на хора, които имат здравословни проблеми, минали са примерно инсулти, имат проблем с фината и двигателната моторика и с него в момента работим с определени продукти, които стимулират тази дейност, като в повечето случаи те са направени от дърво - обикновени сглобки, през които може да прекарваш кръгли форми, да ги слагаш в други формички или примерно да кажем кръгче в кръгче, триъгълник в триъгълник. Насочеността е да се опитаме да помогнем по този начин на нас, като малка работилничка, и на хората, които са около нас и по този начин да завъртим колелото, така че всеки да е полезен на другия."
В момента двамата, заедно с физиотерапевта Емилиян Софрониев, разработват няколко продукта от дърво и пластмаса.
Ники и Емо избират да кръстят тяхната работилница Кубо, вдъхновени от формата на лампите, която наподобява куб.
От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..
Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица . Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..
Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..
Петдневно обучение за бременни ще се състои в мездренското село Ослен Криводол в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..
Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..
Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..
Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..