Опустошителните земетресения в Турция и Сирия от преди дни предизвикаха вълна от съпричастност. Подобно бедствие в Турция преживяват през лятото на 1999 година. Епицентърът тогава е в Измитския залив в Северозападната част на страната. Земетресението е с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер. Видинският нотариус Богдан Тодоров тогава е сред доброволците, които отиват да помогнат на пострадалите. Той е и алпинист и тогава се озовава близо до района на бедствието, готвейки се за експедиция. Член е на Клуба на пътешественика към съществуващия тогава Съвет по туризъм към Софийския университет. Този клуб се трансформира в Университетски спасителен отряд. През 1999 година са в контакт с Техническия университет в Анкара и подготвят заедно изкачване на планински връх в Турция. Ден преди плануваното изкачване става земетресението. Екипът от турския университет заминава на помощ на пострадалите и тогава Богдан Тодоров заедно с останалите българи също търсят начин да се включат в спасителните акции. Нужно е съгласуване с Червения кръст, за да се присъединят към екипите там. След дни успяват да достигнат до засегнатия район и остават там в продължение на седмица.
"Земетресението беше изключително тежко. Това, което виждаме сега по телевизията, виждахме и тогава и минавахме през него. В района на Измит беше най-тежко положението. Там има и рафинерия и химически заводи, които бяха се запалили и горяха. Всичко беше разрушено. През още един град минахме... Бяхме базирани в град Ялова. Там имаше кризисен щаб и каквито задачи ни поставяха, ние ги вършехме... Имаше в новата част на града цял квартал, сгради на пет-шест етажа, които са паднали. Беше доста стресиращо. След това бяхме в друг град, съседен на Ялова, на 7-8 километра от Ялова, Чинарджик. Там бяхме заедно с шведи. Те бяха с термокамера. Правеха дупки в плочата. Партерният етаж на блок от 7-8 етажа се беше сплескал. Сградата си стоеше леко наклонена...От първия етаж, който беше почти на нивото на земята направиха дупка в плочата. Пуснаха ни да търсим оцелели. Не намерихме. Спомням си, че на двора между блоковете част от шведите с една бутилка вода стояха и гледаха във водата дали ще се разлюлее, тъй като продължаваше да има вторични трусове, някои по-слаби, други по-силни. Когато се разлюляваше водата в бутилката, другите скачаха през балконите. След това имаше в другия край на град Чинарджик едни сгради, четири, пет сгради на осем-десет етажа, бяха паднали върху себе си и бяха станали като сандвич. Там се засякохме с българската Гражданска защита, които с тежка техника махаха плочите една по една. Нарязваха ги на парчета, колкото е възможно да поеме крана.... Една нощ, цяла нощ чакахме да намерят оцелели, но това беше на петия, шестия ден. Намериха хората, но вече не бяха живи... С каквото можехме, помагахме. Имаше много тежки разрушения. Бяхме на стадиона в Ялова, на палатки.... Беше много тежко психически, защото виждаш цялото страдание на хората, загиналите хора.", разказва Богдан Тодоров. Днес той отправя призив за подкрепа на хората, които са пострадали от последните земетресения в Турция и Сирия чрез участие в кампанията на Българския Червен кръст или други организации, които набират помощи за засегнатите райони.
Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев. Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..
След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..
Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа и..
Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..
В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..
Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове. Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..
Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..