Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчанин, помагал в Турция като доброволец след земетресение преди 24 години, призовава да помогнем

Разрушенията в Турция през 1999 година
Снимка: Личен архив: Богдан Тодоров

Опустошителните земетресения в Турция и Сирия от преди дни предизвикаха вълна от съпричастност. Подобно бедствие в Турция преживяват през лятото на 1999 година. Епицентърът тогава е в Измитския залив в Северозападната част на страната. Земетресението е с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер. Видинският нотариус Богдан Тодоров тогава е сред доброволците, които отиват да помогнат на пострадалите. Той е и алпинист  и тогава се озовава близо до района на бедствието, готвейки се за експедиция. Член е на Клуба на пътешественика към съществуващия тогава Съвет по туризъм към Софийския университет. Този клуб се трансформира в Университетски спасителен отряд. През 1999 година са в контакт с  Техническия университет в Анкара и подготвят заедно изкачване на планински връх в Турция. Ден преди плануваното изкачване става земетресението. Екипът от турския университет заминава на помощ на пострадалите и тогава Богдан Тодоров заедно с останалите българи също търсят начин да се включат в спасителните акции. Нужно е съгласуване с Червения кръст, за да се присъединят към  екипите там. След дни успяват да достигнат до засегнатия район и остават там в продължение на седмица.

Богдан Тодоров

"Земетресението беше изключително тежко. Това, което виждаме сега по телевизията, виждахме и тогава и минавахме през него. В района на Измит беше най-тежко положението. Там има и рафинерия и химически заводи, които бяха се запалили и горяха.  Всичко беше разрушено. През още един град минахме... Бяхме базирани в град Ялова. Там имаше кризисен щаб и каквито задачи ни поставяха, ние ги вършехме... Имаше в новата част на града цял квартал, сгради на пет-шест етажа, които са паднали. Беше доста стресиращо. След това бяхме в друг град, съседен на Ялова, на 7-8 километра от Ялова, Чинарджик. Там бяхме заедно с шведи. Те бяха с термокамера. Правеха дупки в плочата. Партерният етаж на блок от 7-8 етажа се беше сплескал. Сградата си стоеше леко наклонена...От  първия етаж, който беше почти на нивото на земята направиха дупка в плочата. Пуснаха ни да търсим оцелели. Не намерихме. Спомням си, че на двора между блоковете част от шведите с една бутилка вода стояха и гледаха във водата дали ще се разлюлее, тъй като продължаваше да има вторични трусове, някои по-слаби, други по-силни. Когато се разлюляваше водата в бутилката, другите скачаха през балконите. След това имаше в другия край на град Чинарджик едни сгради, четири, пет сгради на осем-десет етажа, бяха паднали върху себе си и бяха станали като сандвич. Там се засякохме с българската Гражданска защита, които с тежка техника махаха плочите една по една. Нарязваха ги на парчета, колкото е възможно да поеме крана.... Една нощ, цяла нощ чакахме да намерят оцелели, но това беше на петия, шестия ден. Намериха хората, но вече не бяха живи... С каквото можехме, помагахме. Имаше много тежки разрушения. Бяхме на стадиона в Ялова, на палатки.... Беше много тежко психически, защото виждаш цялото страдание на хората, загиналите хора.", разказва Богдан Тодоров. Днес той отправя призив за подкрепа на хората, които са пострадали от последните земетресения в Турция и Сирия чрез участие в кампанията на Българския Червен кръст или други организации, които набират помощи за засегнатите райони.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07