Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчанин, помагал в Турция като доброволец след земетресение преди 24 години, призовава да помогнем

Разрушенията в Турция през 1999 година
Снимка: Личен архив: Богдан Тодоров

Опустошителните земетресения в Турция и Сирия от преди дни предизвикаха вълна от съпричастност. Подобно бедствие в Турция преживяват през лятото на 1999 година. Епицентърът тогава е в Измитския залив в Северозападната част на страната. Земетресението е с магнитуд 7,5 по скалата на Рихтер. Видинският нотариус Богдан Тодоров тогава е сред доброволците, които отиват да помогнат на пострадалите. Той е и алпинист  и тогава се озовава близо до района на бедствието, готвейки се за експедиция. Член е на Клуба на пътешественика към съществуващия тогава Съвет по туризъм към Софийския университет. Този клуб се трансформира в Университетски спасителен отряд. През 1999 година са в контакт с  Техническия университет в Анкара и подготвят заедно изкачване на планински връх в Турция. Ден преди плануваното изкачване става земетресението. Екипът от турския университет заминава на помощ на пострадалите и тогава Богдан Тодоров заедно с останалите българи също търсят начин да се включат в спасителните акции. Нужно е съгласуване с Червения кръст, за да се присъединят към  екипите там. След дни успяват да достигнат до засегнатия район и остават там в продължение на седмица.

Богдан Тодоров

"Земетресението беше изключително тежко. Това, което виждаме сега по телевизията, виждахме и тогава и минавахме през него. В района на Измит беше най-тежко положението. Там има и рафинерия и химически заводи, които бяха се запалили и горяха.  Всичко беше разрушено. През още един град минахме... Бяхме базирани в град Ялова. Там имаше кризисен щаб и каквито задачи ни поставяха, ние ги вършехме... Имаше в новата част на града цял квартал, сгради на пет-шест етажа, които са паднали. Беше доста стресиращо. След това бяхме в друг град, съседен на Ялова, на 7-8 километра от Ялова, Чинарджик. Там бяхме заедно с шведи. Те бяха с термокамера. Правеха дупки в плочата. Партерният етаж на блок от 7-8 етажа се беше сплескал. Сградата си стоеше леко наклонена...От  първия етаж, който беше почти на нивото на земята направиха дупка в плочата. Пуснаха ни да търсим оцелели. Не намерихме. Спомням си, че на двора между блоковете част от шведите с една бутилка вода стояха и гледаха във водата дали ще се разлюлее, тъй като продължаваше да има вторични трусове, някои по-слаби, други по-силни. Когато се разлюляваше водата в бутилката, другите скачаха през балконите. След това имаше в другия край на град Чинарджик едни сгради, четири, пет сгради на осем-десет етажа, бяха паднали върху себе си и бяха станали като сандвич. Там се засякохме с българската Гражданска защита, които с тежка техника махаха плочите една по една. Нарязваха ги на парчета, колкото е възможно да поеме крана.... Една нощ, цяла нощ чакахме да намерят оцелели, но това беше на петия, шестия ден. Намериха хората, но вече не бяха живи... С каквото можехме, помагахме. Имаше много тежки разрушения. Бяхме на стадиона в Ялова, на палатки.... Беше много тежко психически, защото виждаш цялото страдание на хората, загиналите хора.", разказва Богдан Тодоров. Днес той отправя призив за подкрепа на хората, които са пострадали от последните земетресения в Турция и Сирия чрез участие в кампанията на Българския Червен кръст или други организации, които набират помощи за засегнатите райони.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05