През студените дни потърсилите подслон в Центъра за временно настаняване във Видин са повече. Местата са десет, но при необходимост могат да бъдат приютени повече хора, каза директорът на Центъра Анета Георгиева.
"Никого няма да оставим навън в студеното време, категорично."
От месеци за Ангел Центърът за временно настаняване е единствен подслон. Загубил къщата, в която живеел в село край Видин. Няма работа, както и доходи.
"Аз съм от Бела Рада. Там сме имали къща. И там една моя братовчедка иска да ми продава къщата, затова друг път не се подписвайте."
Търсещите подслон са със съдби, сходни на неговата.
„Настаняването е по реда на Закона за социалните услуги. Постъпват след издадена предварително оценка на потребностите от Дирекция "Социално подпомагане". Това са хора без собствен дом, без близки, без доходи, или пък имащи близки, които не искат да се ангажират с лицето. Има и такива, които почти всяка година, не почти, а направо всяка година, есенно-зимния период до пролетта, са при нас", обяснява Анета Георгиева.
Ангел може да остане в Центъра за временно настаняване до шест месеца за една календарна година. След това ще трябва да се прибере на село, но там поне засега няма подходящи условия за живеене.
"Това е лошото, че той не е лице с увреждане, за да бъде настанен в социална услуга. Няма ТЕЛК. Не е в пенсионна възраст. Ще търсим начин чрез населеното място, там властите от населеното място, откъдето е, не е от града, да търсим разрешение на проблема“, казаха от Центъра за временно настаняване във Видин.
„Пак на село, там ще си идем, ние сме имали там една къща, ама падна. Сега есента. Напролет едни хора там казаха, че има някакви тухли. Ще ми помогнат да си направя друга къща", казва Ангел.
За хората, които пребивават в Центъра се търсят възможности да им бъде осигурен подслон не само временно.
"После или им намираме домове съответно, ако отговарят на условията за стари хора, други социални услуги, в общинско жилище. Сега имаме един случай на лице, което предстои да се настани в общинско жилище," обясниха в Центъра за временно настаняване.
Предлагат подкрепа, както и храна поне два пъти дневно.
"Информиране, консултиране, застъпничество. На първо място подслон. Храна два пъти дневно - закуска и вечеря и непотърсени порции от проект „Топъл обяд“, което включва супа, второ и хляб за обяд."
За хората без доходи престоят е безплатен. За тези, които получават пенсия или заплата, има такса.
"По тарифата за такси в заведения „Социални услуги“ лицата без доходи не плащат такса. Таксата за лицата с доходи от работна заплата и пенсия таксата е 30 на сто. В случай на продажби на недвижимо имущество, установени чрез Агенция по вписванията и когато материалният размер представлява над 4 500, тогава се дължи реалният размер на издръжката."
Тъй като настанените не разполагат с много и дори често са без всякакви доходи, в Центъра приемат и готови пакетирани храни за тях, както и топли дрехи и обувки.
Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..
Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление, което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно" (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..