Опустошителното земетресение в Турция и Сирия, както и трусовете в Румъния, които бяха усетени и в България, направиха актуална темата как да се действа при извънредни ситуации и как да се подготвим за тях. Едно от нещата, които можем да направим предварително, е комплектът за оцеляване. Той е препоръчителен в случай на евакуация. Комплектът трябва да се побере в една раница за по-голямо удобство, съветват специалисти.
Венелин Веселинов е един от тези хора, които са подготвени за най-различни ситуации благодарение на бушкрафтинга (оцеляването в естествена среда), който практикува. Неговата раница за извънредни случаи, освен че съдържа всичко необходимо, е и водоустойчива.
"Да си сигурен, че раницата е водоустойчива, защото носиш провизии в нея. Ако не е водоустойчива, може да я направиш с 2, 3 торби. Аз в моята раница имам голям нож с голяма дръжка, който може да се използва почти за всичко. Рязане, може да се използва за цепене на дърва, за копаене, като колче за застопоряване на заслон. Важно нещо е да имаш порциони храна. Най-доброто и най-лекото нещо за ситуацията са ядките, които са дълготрайни, ако са добре пакетирани, протеинови барчета, които са доста хранителни. Другото нещо, което трябва да имаш в раничката си са топли дрехи, леки, не обемисти. Сламка за пречистване на вода в повечето магазини за лов-риболов ги продават. Аз не използвам сламка, използвам бутилка с филтър, която стига за малко повече. Другото нещо, което е много важно, е здрава връв, въже не по малко от 2 м. също може да се използва за много неща. Нещо, което съм сложил в моята раница, е дебел дъждобран, фенерче за чело, челник, задължително за тъмни ситуации. Флакон с течен пластир покрива малки рани, има антисептично действие и добре оборудвана аптечка. Имам едно кейсче в раницата, в което имам почти всичко, имам разплетени конопени влакна, магнезиева запалка, което ти е 80% готово. При земетресения и в такива извънредни ситуации аз бих отишъл на най-широкото открито място, за да се запазим от падащи предмети и падащите сгради, както стана в Турция преди няколко дена и аз предпочитам да съм подготвен и по-добре е да си подготвен, отколкото да се чудиш какво стана. Сентенцията е следната: "По-добре воин в градина, отколкото градинар на бойното поле".
Според Сава Иванов, член на Българския бушкрафт форум, в извънредни ситуации е важно да се действа без паника, а всяко умение, което имаме, може да ни помогне за оцеляването:
"Най-важното според мен е да се запази самообладание. Това трябва да се овладее. Хубаво е човек да се научи да си приготвя храна по различни начини, без нужните прибори. Примерно, на камък да си изпечеш нещо, на пясък може да си изпечете и ядки и е хубаво да свикне човек да борави с ножа, защото той е основен прибор за оцеляването. Да, нашите реки имат доста риба, можем винаги в раничката просто да си имаме кукичка с корда и да си набавим отнякъде по-здрава пръчка, за да може да хванем риба и после да изпечем на огън, където може да го направим с помощта отново на пръчка, без да използваме скари, както по принцип го правят и така да си набавим нужното количество енергия за организма, за да оцелее. Аз предпочитам храната, която я взимам, да е суха, защото когато храната е изсушена, първо е лека, второ- може да издържи много време и не е нужно тепърва да губиш време в приготвянето".
Повечето от анкетираните видинчани казват, че биха взели само най-важното и не биха рискували живота си в спасяването на ценности в случай на евакуация от дома при по-силно земетресение:
"Набързо слагам багаж, какъвто ми е най-необходим и по възможно най-бързия начин напускам апартамента, например. В раница дрехи на първи етап. Това бих направил. Става въпрос, че това нали е паника и бързаш, ако ми попадне нещо пред погледа, да, ще взема... Значи най-добре да се излезе навънка или под вратата да заставаме. При напускане на дома - документи, това е най-важното за мен... Качваш се в колата и излизаш на някаква поляна... Ако имам време, в раницата ще бъде най-необходимото. Нормално е храна и вода, ама всичко зависи от времето..."
Почти невъзможно е да сме подготвени за всички извънредни ситуации. Но все пак, ако се окажем в такава, е важно да запазим спокойствие, за да вземем най-правилното решение.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..