В заснемането на един филм участва голям екип от хора. Част от него е гримьорът, който спомага за крайния резултат на търсената визия от режисьора. Понякога гримът преобразява напълно даден персонаж. В зависимост от жанра, гримът е по-обикновен или по-сложен.
Днес ще погледнем зад кулисите на българския сериал "С река на сърцето", който беше заснет във Видин. В екипа от 50 души попада и видинчанката Теодора Стефанова. Тя е професионален бюти гримьор, който разкрасява дамите в дунавския град. След препоръка на нейна приятелка, Теди става помощник-гримьор в сериала. Това е първият ѝ опит в телевизия:
"По-сериозно започнах да се занимавам края на 2018-а, вече 2019-а започнах в студио и оттам, стечение на обстоятелствата, се стигна до там да гримирам в сериала, който се снима във Видин... Имах базов курс, бюти курс... И впоследствие мастер клас, който беше специално за сватби и за булки... И впоследствие вече, когато се занимавах със сериала, започнах да изкарвам и за кино грим - имам един базов кино грим курс и другия месец ми предстои за специални ефекти."
В тази сфера често се налага да се работи в тежки условия, по много часове на ден, от рано сутрин до късно вечер, понякога се налагат нощни снимки, както и на отдалечени места.
"На мен, честно казано, нощните снимки повече ми харесваха, защото успявах да се наспивам сутрин. Но в един момент, когато е лято и ти очакваш, че ще е много топло, към 12 часа вече е много студено и няма баланса между двете температури. Имаше и много тежки дни, от слънцето. Просто бяхме много изморени. На корабите всичко се отразява, цялата топлина - беше покъртително. Впоследствие свикваш, но не знам как не получихме топлинен удар."
Всичките тези трудности, обаче, чувството за екипност и стремежът към по-висок професионализъм обединяват и мотивират хората да работят за постигането на отлични крайни резултати.
"Общо взето имаме една обща цел, която всички преследваме и всеки гледа всичко да е прекрасно и това е много задружно. Има повече позитивни страни някак."
В сериала "С река на сърцето" някои бойни сцени са предизвикателство за гримьора:
"Да, имаше кръв. Има едни сцени, с един бой с ток, там имаше много кръв... Между всеки дубъл ти трябва да триеш тази кръв, а тази кръв не се чисти просто с мокра кърпа... Трябва с пяна за бръснене, от там са едни процедури. Не трябва да е с мокра кърпа, защото попива кръвта, става по-зле. Много трикчета, които трябва да ги знаеш, иначе всичко се оплесква."
Когато започва да се занимава професионално с гримиране, Теди е убедена, че бюти гримът е нейната зона на комфорт, докато не попада на снимачната площадка на сериала.
"Честно казано не мога да си избера все още и това се опитвам - да се ориентирам към един конкретен грим. Бях сигурна, че това е бюти гримът преди да започна да се занимавам с кино грима. Впоследствие много ми хареса да съм на терен, просто има нещо много чаровно в това да си с целия екип, да видиш как всички дават всичко от себе си... Докато в салона си сам, идват клиентките, пак е много хубаво... Но на мен на терен лично повече ми харесва, не мога да си избера, но малко повече ми харесва да съм на сет."
Актьорът в сериала, който е най-променен от грима, е Игор.
"Той играе като един психопат и го играе толкова добре, а в живота е такава мила душа, че просто няма база за сравнение. Все едно виждаш двама различни души - нямат нищо общо. И според мен гримът адски много помага на актьорите да влизат в роля. Помага им, например, когато ги изцапаш, когато вече са с кръв, с рана. По един или друг начин им помага да влезе в образ... Него го правехме супер блед, защото беше болен, с кръвясали очи, зализвахме косата му изцяло назад и според мен при него промяната беше най-драстична."
Чуйте целия разговор в прикачения звук.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..