В Международния ден на туризма, 21 февруари, ви срещаме с Гергана Иванова - професионален екскурзовод от Монтана. За себе си сподели, че е завършила „Туризъм“ в Благоевград и това ѝ е дало възможност да се регистрира в Министерството на туризма като професионален екскурзовод без да държи изпити. През 2016 година, когато е направен регистърът на екскурзоводите в България, в него е включена и Гергана Иванова. Сега там са вписани около 1500 екскурзоводи от страната. Ако нямаш нужното образование, трябва да положиш изпити - практически и писмени, които дават представа за общата култура на кандидата за екскурзовода, обясни Гергана Иванова.
„В Европа, за да бъдеш екскурзовод и да водиш група, трябва да покажеш съответния лиценз. Има така наречената туристическа полиция и ако ти водиш групи без да имаш този лиценз, може да ти бъде наложена сериозна глоба. Това е първото, което е. Аз, специално, когато пътувам с група, пътувам и в чужбина и това ми дава така да се каже нужното спокойствие, че съм лицензирана и че имам това право... Това си е вид реклама, ако човекът, който работи в сферата на туризма, се издържа само от тази професия. Има така наречените съюзи на екскурзоводите в България, сдружения, които също, ако членуваш в тях, са един вид реклама за теб и ти дават повече клиенти, повече работа“, сподели Гергана Иванова.
За да впечатлиш групата, трябва да се научиш да споделяш. Колкото повече даваш от своята енергия, толкова повече и получаваш, добави Гергана Иванова:
„Трябва задължително, за мен, да търсиш комуникация с групата, с туристите, а не просто да разкажеш едни факти. Въпрос на емоция. Пътуването се превърна в една емоция и поне за мен това е целта на моето пътуване, да създам на туристите емоция, да споделя част от моята емоция и да я предам на тях. Сега, всеки си избира различни начини, аз вицове точно не мога да разказвам, но знам и съм чувала екскурзоводи, които по този начин забавляват туристите и разчитат на това. Всеки си намира своя личен подход и аз, определено, повече разчитам на скъсяването на дистанцията, говоренето на "ти", създаването на приятелство.“
Като екскурзовод работи още от 2008 година, когато завършва и образованието си. Спомня си, че тогава туристите търсели по-ниската цена. Сега са по-взискателни и предпочитат да платят повече, но да получат по-високо качество на обслужване.
„Под качество имам предвид комплексна услуга. Т.е. по-комфортен автобус, по-комфортен хотел, качествена храна. Всичко е от значение. Реално, едно нещо, ако се пропука и не хареса на туриста, това е първото нещо, което ще разкаже след като се прибере от дадена екскурзия. Така е заложено, имам чувството, генетично в човека - първо отрицателното да споделя, после положителното. Но пак казвам, това, което се промени в годините, поне последните години, е че предпочита туристът да плати повече, по-скъпо, но да получи хотел в центъра на Истанбул, а не периферно разположен, да е близо до магазини, заведения, транспортни средства, в свободното време да може сам да се разхожда и да стигне до различни обекти. Дигитализацията също оказа влияние. Много така достъпната информация в интернет, блоговете, коментарите, дават прекалено много информация и общо взето туристът търси в днешно време повече емоцията, отколкото конкретната дестинация. Сега нашумяха последните години, преди пандемията, Дубай като туристическа дестинация. Дубай няма история, няма какво да се разказва толкова, колкото самия лукс, който може да видиш там и да изпиташ. Голяма атракция е да изпиеш златно кафе, поръсено с 24 карата злато в един от известните 5-звездни хотели, само за 26 долара. Такъв вид преживявания търсят туристите“, разказа още професионалният екскурзовод.
Каква полезна информация трябва да предостави един екскурзовод на групата, която води на екскурзия, какво мотивира Гергана Иванова да пътува с групи, може да чуете от разговора в звуковия файл.
Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..
Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..
В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..
Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят. "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..
Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът Христо Божков :..
Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията . "Тази инициатива за закупуването на картини започна..