Православни храмове и манастири във Видинска епархия ще бъдат ремонтирани и реставрирани с европейско финансиране. Пет манастира и пет църкви получават средства по Програмата за развитие на селските райони. Това обясни Видинският митрополит Даниил и уточни, че срокът за изпълнение е две години.
„Има спечелени проекти за 5 манастира и 5 храма. Това се случи преди 2 години, когато беше срокът за втория прием по Програмата за развитие на селските райони, но с политическата нестабилност и отлагане, може би смяна на ръководства, тази програма се забави. Миналата година стартира изпълнението на проекта за църквата в Клисурския манастир и църквата "Св. Константин и Елена" в Димово. Наскоро започна ремонтът на храма "Св. Николай-стари" в Лом. Предстои да започнат ремонтните дейности в останалите храмове. В Лопушанския манастир - реставрация на жилищните помещения и оборудване на монашеските килии. В Боровишкия манастир - ремонт на покрива и стабилизиране на храма, има пукнатини и конструктивни нарушения. В Чипровския манастир - отводняване на влагата в храма и реставрация на иконостаса, реставрация на кулата, също така на малка постройка при входа. В Добридолския манастир се предвижда ремонт на голяма част от жилищните сгради, на покрива и помещенията. Там може би е най-тежко състоянието. В църквата "Рождество Богородично" в Берковица се предвижда ремонт на покрива, прилежащото пространство, реставрация на иконостаса. Църквата "Св. Николай" в Търговище, община Чупрене, където също има сериозни повреди. Предстои цялостно стабилизиране на покрива и ремонт на това, което е във вътрешността на храма. Срокът за изпълнение е до две години след началото на ремонтните дейности, надяваме се пет манастира и пет храма да придобият полагащия им се вид.“
Църквата „Св. св. Константин и Елена“ в Димово е един от обектите, които се възстановяват. Строителните работи ще бъдат окончателно завършени до 2 месеца, каза кметът на общината Светослав Славчев. По думите му те са били наложителни заради течовете от покрива:
"Вътре се обновява цялостното състояние – мазилка, иконопис, основен ремонт на кубетата... Ремонтът е почти в завършена фаза и очакваме в кратък срок, ако няма проблеми с приемането на обекта, да бъде открит. Наистина е уникална църквата. Смятам, че това е една добра инвестиция и по този начин самата посещаемост в църквата ще бъде променена."
Три от обектите - църквите в Димово, Търговище и Боровица, са на територията на Видинска област. Те ще бъдат ремонтирани по подмярка 7.6 „Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване и подобряване на културното и природното наследство на селата“ от мярка 7 "Основни услуги и обновяване на селата в селските райони" на Програмата за развитие на селските райони, обясни Цветомир Ценков от Областния информационен център:
„По тази мярка целия втори програмен период в рамките на нашите обиколки по всички общини активно сме я популяризирали и към нея има интерес. Интересът е голям и има много въпроси. Тази мярка е европейската възможност за финансиране на храмовете. Десетки храмове са ремонтирани от 2007 година със средства от европейските фондове и национално съфинансиране. Радостно е, че и през новия програмен период с новата селска програма, наречена Стратегически план за развитието на селските райони, отново ще има финансиране за ремонт на православни църкви и манастири.“
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..