Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските плодове- вкусни и търсени, но не у нас...

Снимка: Радио Видин


Преди седмица български производители на плодове и зеленчуци  участваха със свой щанд във FRUIT LOGISTICA 2023- водещо световно изложение в Берлин. От над 5 години българските производители участват и представят качествена продукция, запознават се и с нови концепции за печелившо и устойчиво производство. Тази година посещението е осъществено с подкрепата на Министерството на земеделието и Държавен фонд "Земеделие“. 


Българските продукти по нищо не отстъпват на тези на европейските производители, каза в "Земята, която ни храни" Марияна Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите в България:


"Участвали сме съвместно с колеги от Гърция, Румания и Кипър... Това е най-голямото специализирано изложение... Като посетители, търговци, дистрибутори, бяха от над 140 държави в света... Това наистина е най-голямото изложение в сектора...Форумът е полезен за нашите производители, защото освен с нови потенциални клиенти търговци, те правят срещи и и с хора, с които имат делови контакти, подписани договори, уточняват условия за новата реколта, за новия сезон...

...В нелеките времена, в които се налага да работим, успяваме да запазим позициите на българските плодове и зеленчуци като най-вкусните и ароматни... Качеството наистина е добро, но истината е, че положението, в което се намираме, не е леко и трудно успяваме да запазим тези позиции..." 


Според Марияна Милтенова предизвикателствата пред които е изправен бранша, са много: 


"Като се започне от производството и се стигне по веригата до крайната реализация на продукцията... Още с влизането ни в ЕС секторът ни бе поставен в неравностойно положение спрямо останалите сектори, превърна се в чувствителен сектор, защото системата за единно плащане на хектар даде условия еднакво плащане на хектар, дали 20 или 30 лева, независимо от културите, които се произвеждат - дали е зърно, дали е пипер, дали е домати, дали е череши или малини и това рефлектира върху интересите на производителите и тяхната конкурентноспособност и оцеляване. В 17 от старите държави членки подпомагането е базисно плащане на стопанство- в зависимост от културите, които се отглеждат и произвеждат, е съответно и подпомагането. Докато при нас, при плащането на хектар, особено за първия програмен период, доведе сектора до много голям спад в площите, голяма част от производителите се отказаха да произвеждат, тази тенденция продължава и в настоящия момент. По-лесно и по-печелившо е да произвеждаш зърнени култури, отколкото плодове и зеленчуци, където натоварването е изключително много... И ръчният труд, и пазарът е много по-сложен, продукцията е малотрайна- трябва да се реализира бързо, необходимо е напояване, има изключително много нерегламентиран внос... Изключително голям проблем е високият процент ДДС... Всички останали европейски държави, с които се борим за общ европейски пазар, са са много нисък процент на ДДС..., което ни поставя в неравностойно положение спрямо останалите колеги... Освен това в сектора има изключително много хора, които не плащат данъци, работят на тъмно и са с 20 % преднина пред тези, които съвестно се издължават към хазната..."


С по-добро разпределение на субсидиите секторът ще е по-конкурентноспособен, категорична е Марияна Милтенова. По думите й недалновидността при изработването на Стратегическия план и неработещи мерки отново поставят сектора в неравностойно и незавидно положение. Именно небалансираното разпределение на подкрепата за различните сектори, финансирането на непроизводствени сектори и редицата неуредици са проблеми, които карат голяма част от производители на плодове да изкореняват градините си. Необходимо е да се разреши и проблемът с напояването, нерегламентирания внос и сивия пазар на българска продукция. А ако има адекватната политика и малко повече помощ от държавата, секторът ще може да изплува, а  родните плодове и зеленчуци ще заемат своето достойно място не само на трапезата на българина, убедена е Марияна Милтенова. Защото, нама съмнение, те по нищо не отстъпват на вносните.


Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07