Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евростат: Най-ниската минимална заплата в ЕС е в България

България приема общите за ЕС правила за минималната работна заплата

Видинчани: Над 1000 лева са необходими за адекватен живот




До 15 ноември 2024 години страните от ЕС, които имат законоустановени минимални работни заплати, трябва да въведат процедурна рамка за определянето и актуализирането им.

Директивата на Европейския парламент и Съвета относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз беше приета на 19 октомври миналата година.

Тя ще се прилага спрямо работниците в Съюза, които имат трудов договор или трудово правоотношение по смисъла на закона, колективните трудови договори или практиката, които са в сила във всяка държава членка. В директивата обаче не се предвижда конкретно равнище на минимална работна заплата, което държавите членки да достигнат, обясни Денис Радке от ЕНП (Европейската народна партия).

"Имаше много слухове и много глупости, които се изговорихме, но за мен от самото начало беше ясно, че основният фокус следва да бъде върху въпросите на социалното партньорство и колективното трудово договаряне. Когато разглеждаме въпроса, начинът, по който подходихме към решенията, фокусът при изготвянето на Директивата беше върху колективното договаряне и неговият обхват. Сега имаме една обща цел: за всяка една държава-членка на ЕС обхватът на колективното договаряне да достигне 80 %. Това не е препоръка, не казваме "би било добре да постигне тази цел". Става въпрос за конкретни действия".

С евродирективата се цели насърчаване на заетостта, гарантиране правото на нормални условия на труд, на равенството между жените и мъжете, както и на справедливо заплащане навсякъде в страните от ЕС. При определянето на минималната работна заплата държавите членки следва да вземат предвид покупателната способност, дългосрочните равнища и развитието на националната производителност, както и равнищата, разпределението и растежа на работните заплати, се посочва в документа.


Работниците ще са печелившите, посочи Ахнес Йонхериус от СиД.

"Тази Директива не е закъсняла. Цените в Европа, особено на хранителните продукти и сметките за горива, хората срещат сериозни трудности да свързват двата края. Това е още един начин да подобрим живота на хората. Ако работите ежедневно, трябва това да ви дава достатъчно възможности да си купувате нови дрехи, да имате достоен стандарт".

Брюксел не може да каже колко висока да бъде минималната работна заплата в България, но искаме всяка държава-членка да оцени дали МРЗ е адекватна – или да е 60 % от брутната медианна заплата, или 50 % от брутната средна заплата, отговори още Йонхериус на въпрос на дали решението на Народното събрание от 10 февруари нарушава правото на ЕС.

Парламентът прие промени в Кодекса на труда, с които се предвижда Министерският съвет да определя минималната работна заплата за страната ежегодно в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата. Работодателите у нас обаче отнесоха въпроса до еврокомисаря по работни места и социални въпроси Никола Шмит.

Според видинчани минималната работна заплата би трябвало да бъде над 1000 лева, за да може да се подсигури нормално ежедневие.

"Хиляда лева, ако не и повече, може и да е смешен отговор, но повече от 1000 лева, защото цените се увеличават... Може би трябва да имаш над 1000-1100 лева, за да не се чувстваш притиснат... Аз искам да се увеличат, не съм работеща, но нямам надежда... Как ще вдигаш доходи, как ще извадиш нещо от джоба си? Знаете ли как се вдигат доходи? Трябва да се вдигне производителността... Днешната минимална не е достатъчна, нуждите са все по-големи, а всичко поскъпва постоянно".

Месечната минимална работна заплата, изразена в евро, варира в широки граници в ЕС - от 332 евро в България до 2256 евро в Люксембург, според данни на "Евростат" от първата половина на 2022 г.


Минималната работна заплата стана 780 лв. от 1 януари 2023 г., реши правителството в края на миналата година. Размерът ѝ ю се повиши с 9,9% спрямо сегашната й стойност, а увеличението на годишна база е с 20%. 

България ще приеме правилата за минималната работна заплата, които важат в целия Европейски съюз /ЕС/. Това ще стане чрез транспониране на Директива за адекватни минимални работни заплати в Общността. На 22 февруари Междуведомствената работна група, която се занимава с този въпрос, е провела своето първо заседание, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зависими ли са от телефона младите българи?

Проучване, направено в шест държави - САЩ, Великобритания, Австралия, Франция, Германия и Япония, показва, че 7 от 10 представители на поколението, родено в първите години на века - "милениуми" и на по-младото поколение Z - "Gen Z", предпочитат да общуват цифрово или най-вече чрез текстови съобщения, отколкото лично. От компанията - автор на..

публикувано на 05.08.24 в 17:00

Система за ранно оповестяване пази Врачанския Балкан от пожари

Вече десет години система за ранно оповестяване на пожари успява да опази от големи щети територията на Природен парк "Врачански Балкан" . Под охрана от унищожителен огън са 4 хиляди кв. километра гори и защитени територии, и биологичното им разнообразие. В системата са вложени близо 900 000 лева безвъзмездни европейски средства. Според експертна..

публикувано на 05.08.24 в 13:48

Продължава тенденцията "хоум офис"

С настъпването на ковид пандемията, на много хора им се наложи да работят от дома си. След като тя приключи, тази тенденция продължава да съществува. Нещо повече, голяма част от хората предпочитат дистанционната работа и продължават да избягват офис средата. Защо се случва това и какви са предимствата и недостатъците да работиш от дома си ни..

публикувано на 05.08.24 в 13:36

"Ние, потребителите": Какво да знаем преди да правим резервация за лятната почивка

Намираме се в сезона на почивките . По този повод, в рубриката "Моите права" , говорим за това какви са правата на туристите и към кои институции могат да се обърнат при евентуален проблем с планувания отдих.  Независимо как сме направили резервацията си - директно, от мястото на настаняване или през туристическа агенция, винаги е възможно да..

публикувано на 05.08.24 в 13:00

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14