Директивата на Европейския парламент и Съвета относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз беше приета на 19 октомври миналата година.
Тя ще се прилага спрямо работниците в Съюза, които имат трудов договор или трудово правоотношение по смисъла на закона, колективните трудови договори или практиката, които са в сила във всяка държава членка. В директивата обаче не се предвижда конкретно равнище на минимална работна заплата, което държавите членки да достигнат, обясни Денис Радке от ЕНП (Европейската народна партия).
"Имаше много слухове и много глупости, които се изговорихме, но за мен от самото начало беше ясно, че основният фокус следва да бъде върху въпросите на социалното партньорство и колективното трудово договаряне. Когато разглеждаме въпроса, начинът, по който подходихме към решенията, фокусът при изготвянето на Директивата беше върху колективното договаряне и неговият обхват. Сега имаме една обща цел: за всяка една държава-членка на ЕС обхватът на колективното договаряне да достигне 80 %. Това не е препоръка, не казваме "би било добре да постигне тази цел". Става въпрос за конкретни действия".С евродирективата се цели насърчаване на заетостта, гарантиране правото на нормални условия на труд, на равенството между жените и мъжете, както и на справедливо заплащане навсякъде в страните от ЕС. При определянето на минималната работна заплата държавите членки следва да вземат предвид покупателната способност, дългосрочните равнища и развитието на националната производителност, както и равнищата, разпределението и растежа на работните заплати, се посочва в документа.
Работниците ще са печелившите, посочи Ахнес Йонхериус от СиД.
"Тази Директива не е закъсняла. Цените в Европа, особено на хранителните продукти и сметките за горива, хората срещат сериозни трудности да свързват двата края. Това е още един начин да подобрим живота на хората. Ако работите ежедневно, трябва това да ви дава достатъчно възможности да си купувате нови дрехи, да имате достоен стандарт".Брюксел не може да каже колко висока да бъде минималната работна заплата в България, но искаме всяка държава-членка да оцени дали МРЗ е адекватна – или да е 60 % от брутната медианна заплата, или 50 % от брутната средна заплата, отговори още Йонхериус на въпрос на дали решението на Народното събрание от 10 февруари нарушава правото на ЕС.
Парламентът прие промени в Кодекса на труда, с които се предвижда Министерският съвет да определя минималната работна заплата за страната ежегодно в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата. Работодателите у нас обаче отнесоха въпроса до еврокомисаря по работни места и социални въпроси Никола Шмит.
Според видинчани минималната работна заплата би трябвало да бъде над 1000 лева, за да може да се подсигури нормално ежедневие.
"Хиляда лева, ако не и повече, може и да е смешен отговор, но повече от 1000 лева, защото цените се увеличават... Може би трябва да имаш над 1000-1100 лева, за да не се чувстваш притиснат... Аз искам да се увеличат, не съм работеща, но нямам надежда... Как ще вдигаш доходи, как ще извадиш нещо от джоба си? Знаете ли как се вдигат доходи? Трябва да се вдигне производителността... Днешната минимална не е достатъчна, нуждите са все по-големи, а всичко поскъпва постоянно".Месечната минимална работна заплата, изразена в евро, варира в широки граници в ЕС - от 332 евро в България до 2256 евро в Люксембург, според данни на "Евростат" от първата половина на 2022 г.
Минималната работна заплата стана 780 лв. от 1 януари 2023 г., реши правителството в края на миналата година. Размерът ѝ ю се повиши с 9,9% спрямо сегашната й стойност, а увеличението на годишна база е с 20%.
България ще приеме правилата за минималната работна заплата, които важат в целия Европейски съюз /ЕС/. Това ще стане чрез транспониране на Директива за адекватни минимални работни заплати в Общността. На 22 февруари Междуведомствената работна група, която се занимава с този въпрос, е провела своето първо заседание, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..