Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биопроизводството - пари има, действия трябват

Снимка: Радио Видин


Производители и преработватели на биопродукция, представители на земеделското министерство и сертифициращи организации – над 140 участници са присъствали на традиционната Национална БИО коференция в Пловдив преди дни. Разяснени са новите моменти в биопроизводството, които са залегнали в Стратегическия план. Ще заеме ли биопроизводството своето достойно място,  коментарът е на д-р Стоилко Апостолов, управител на фондация "Биоселена".


"Фокусирахме се върху обсъждана на нов програмен период, нов Стратегически план, мерките, които са залегнали в него. Поговорихме си повече за бъдещето. За биопроизводството има светъл лъч, въпросът е всички да сме активни, за да превърнем всичко в някакви резултати, значими за сектора. Добрата новина е, че са осигурени средства, които никога досега не сме имали. То не винаги се касае само до пари, но в случая парите ги има- предвидени са почти 400 милиона евро за следващите пет години. Това са много пари- за сравнение, за последните седем години са изплатени 165 млн. евро, т.е. за по-малък период, за пет години, имаме почти двойно по-голяма сума- одобрена и на разположение на производителите. Тук основното предизвикателство е как да се направи дизайна на мерките, на процесите за кандидатстване, контрола, че да не се налага хора да се отказват, да се разочароват... " 


Предвидените средства са за производство в три сектора- животновъдство, растениевъдство и пчеларство. Новото е, че през следващите пет години животновъдите ще кандидатстват всяка година, а отглеждането на животни е обвързано със сертифицирането на фуражни култури, ливади и пасища. Растениевъди и пчелари от биосектора ще кандидатстват един път, а поетите ангажименти ще се изпълняват през следващите пет години. Улеснени са и производителите, които за пръв път влизат в преходен период на биоземеделие и поемат петгодишен ангажимент- те ще получават по-високата ставка през целия период – това ще помогне на производителите при търсене на пазари, увери Стоилко Апостолов. Според него, амбициозната цел, заложена в новата Обща селскостопанска политика- 25 % от обработваемите земи в Европейския съюз да са биосертифицирани, е постижима, въпреки, че санкциите, свръхрегулациите и недостатъчния пазар- поне у нас, все още са проблем:


"С нас или без нас, в ЕС има държави, които продължават да увеличават площите си- Австрия, Литва, Швеция, Франция е на трето място в света по размер на сертифицирани площи. Биоземеделието си се развива, ние кретаме най-отзад,. Стана така, че се върнахме почти 10 години назад по размер на сертифицираните площи от 2014- 2015 година, което е много голямо отстъпление... Лшото е, че има хора, които не искат и да чуват вече за био- заради санкции, заради безсмислени свръхрегулации, които бяха въведени. Това е в момента основната ни битка с администрацията - да се откажат от тази функция на стражари... Не да си измисляме правила, с които просто да санкционираме... На едно от последните заседания на Комитета по наблюдение преди Нова година прехвърлихме 50 милиона евро по мярка Биоземеделие, които не бяха усвоени. Прехвърлихме ги като помощ за Украйна... Тези 50 милиона евро бяха изстрадани и много хора може би нямаше да се откажат, ако си бяха получили плащанията. На практика, има много хора, които бяха санкционирани за нищо или за скрити капанчета в наредбите, които просто ги отказаха... " 


Според Стоилко Апостолов реалистична и напълно постижима е целта, заложена в Общата селскостопанска политика, до 2030 година 25 % от земеделските площи в ЕС да са биосертифицирани, като стремежът е към чиста, здравословна и достъпна храна, чисти почви и чист въздух... Въпреки че през последните години у нас се забелязва намаление на био площите, до 2030 година 10 % от земята ни трябва да е с биосертификат. 


"Най-много сертифицирани площи има с овощни видове и ядки- имаме хубав микс, етерично-маслени култури, зърнени култури, овощни и зеленчукови култури- разнообразна е палитрата..." 


В Националния план за развитие на биологичното производство са разписани мерки за насърчаване на търсенето, които целят популяризиране на производството и потреблението на биопродукти, за кампании, изложения и вкарването на биологични плодове и зеленчуци в учебните заведения. Всичко, което се използва в кухните на детски градини и училища да е произведено по биологичен начин- това е заложено в Националния план за биопроизводство, в който е разписана Директива за въвеждането на зелени обществени поръчки- така кметовете ще имат право да избират местни доставчици, а не само  такива, които предлагат най-ниска цена. Друга ниша е и вкарването на повече биопродукти в схемите „Училищен плод и Училищно мляко“. Това ще стимулира и производството, и пазара, ще формира и отношение на подрастващите към биопродуктите, посочи Стоилко Апостолов. Според него най-големият проблем е липсата на знания и технологии в сектора:


"Нямаме нито машините за почвообработки, нито технологиите... Необходими са специалисти, които са в помощ на производителите..."


Недостатъчните познания за биопроизводство и обучени специалисти, липсата на пазари и реализация, са проблем пред биопроизводителите. Ако биопродуктите трайно влязат в училища и детски градини, младите ще могат да усетят вкуса им. Така впоследствие и търсенето ще е по-голямо, а това ще стимулира производителите, категоричен е Стоилко Апостолов. Иначе пари в Стратегическия план за биопроизводство има достатъчно. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50