Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биопроизводството - пари има, действия трябват

Снимка: Радио Видин


Производители и преработватели на биопродукция, представители на земеделското министерство и сертифициращи организации – над 140 участници са присъствали на традиционната Национална БИО коференция в Пловдив преди дни. Разяснени са новите моменти в биопроизводството, които са залегнали в Стратегическия план. Ще заеме ли биопроизводството своето достойно място,  коментарът е на д-р Стоилко Апостолов, управител на фондация "Биоселена".


"Фокусирахме се върху обсъждана на нов програмен период, нов Стратегически план, мерките, които са залегнали в него. Поговорихме си повече за бъдещето. За биопроизводството има светъл лъч, въпросът е всички да сме активни, за да превърнем всичко в някакви резултати, значими за сектора. Добрата новина е, че са осигурени средства, които никога досега не сме имали. То не винаги се касае само до пари, но в случая парите ги има- предвидени са почти 400 милиона евро за следващите пет години. Това са много пари- за сравнение, за последните седем години са изплатени 165 млн. евро, т.е. за по-малък период, за пет години, имаме почти двойно по-голяма сума- одобрена и на разположение на производителите. Тук основното предизвикателство е как да се направи дизайна на мерките, на процесите за кандидатстване, контрола, че да не се налага хора да се отказват, да се разочароват... " 


Предвидените средства са за производство в три сектора- животновъдство, растениевъдство и пчеларство. Новото е, че през следващите пет години животновъдите ще кандидатстват всяка година, а отглеждането на животни е обвързано със сертифицирането на фуражни култури, ливади и пасища. Растениевъди и пчелари от биосектора ще кандидатстват един път, а поетите ангажименти ще се изпълняват през следващите пет години. Улеснени са и производителите, които за пръв път влизат в преходен период на биоземеделие и поемат петгодишен ангажимент- те ще получават по-високата ставка през целия период – това ще помогне на производителите при търсене на пазари, увери Стоилко Апостолов. Според него, амбициозната цел, заложена в новата Обща селскостопанска политика- 25 % от обработваемите земи в Европейския съюз да са биосертифицирани, е постижима, въпреки, че санкциите, свръхрегулациите и недостатъчния пазар- поне у нас, все още са проблем:


"С нас или без нас, в ЕС има държави, които продължават да увеличават площите си- Австрия, Литва, Швеция, Франция е на трето място в света по размер на сертифицирани площи. Биоземеделието си се развива, ние кретаме най-отзад,. Стана така, че се върнахме почти 10 години назад по размер на сертифицираните площи от 2014- 2015 година, което е много голямо отстъпление... Лшото е, че има хора, които не искат и да чуват вече за био- заради санкции, заради безсмислени свръхрегулации, които бяха въведени. Това е в момента основната ни битка с администрацията - да се откажат от тази функция на стражари... Не да си измисляме правила, с които просто да санкционираме... На едно от последните заседания на Комитета по наблюдение преди Нова година прехвърлихме 50 милиона евро по мярка Биоземеделие, които не бяха усвоени. Прехвърлихме ги като помощ за Украйна... Тези 50 милиона евро бяха изстрадани и много хора може би нямаше да се откажат, ако си бяха получили плащанията. На практика, има много хора, които бяха санкционирани за нищо или за скрити капанчета в наредбите, които просто ги отказаха... " 


Според Стоилко Апостолов реалистична и напълно постижима е целта, заложена в Общата селскостопанска политика, до 2030 година 25 % от земеделските площи в ЕС да са биосертифицирани, като стремежът е към чиста, здравословна и достъпна храна, чисти почви и чист въздух... Въпреки че през последните години у нас се забелязва намаление на био площите, до 2030 година 10 % от земята ни трябва да е с биосертификат. 


"Най-много сертифицирани площи има с овощни видове и ядки- имаме хубав микс, етерично-маслени култури, зърнени култури, овощни и зеленчукови култури- разнообразна е палитрата..." 


В Националния план за развитие на биологичното производство са разписани мерки за насърчаване на търсенето, които целят популяризиране на производството и потреблението на биопродукти, за кампании, изложения и вкарването на биологични плодове и зеленчуци в учебните заведения. Всичко, което се използва в кухните на детски градини и училища да е произведено по биологичен начин- това е заложено в Националния план за биопроизводство, в който е разписана Директива за въвеждането на зелени обществени поръчки- така кметовете ще имат право да избират местни доставчици, а не само  такива, които предлагат най-ниска цена. Друга ниша е и вкарването на повече биопродукти в схемите „Училищен плод и Училищно мляко“. Това ще стимулира и производството, и пазара, ще формира и отношение на подрастващите към биопродуктите, посочи Стоилко Апостолов. Според него най-големият проблем е липсата на знания и технологии в сектора:


"Нямаме нито машините за почвообработки, нито технологиите... Необходими са специалисти, които са в помощ на производителите..."


Недостатъчните познания за биопроизводство и обучени специалисти, липсата на пазари и реализация, са проблем пред биопроизводителите. Ако биопродуктите трайно влязат в училища и детски градини, младите ще могат да усетят вкуса им. Така впоследствие и търсенето ще е по-голямо, а това ще стимулира производителите, категоричен е Стоилко Апостолов. Иначе пари в Стратегическия план за биопроизводство има достатъчно. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48