Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постижима ли е климатичната неутралност на градовете

Снимка: Радио ВИДИН

В контекста на европейския преход към зелена икономика, Планът за възстановяване и устойчивост на България се фокусира върху климатичната неутралност на градовете. На сградите в Европейския съюз (ЕС) се падат 40% от употребата на енергия и 36% от произведените въглеродни емисии. За да се постигне предложената от Европейската комисия (ЕК) цел за намаляване на емисиите с най-малко 55% до 2030, ЕС трябва да намали емисиите на парникови газове от сградите с 60%, изразходването на енергия - с 14% и разхода за отопление и охлаждане - с 18%. Съгласно европейското законодателство страната ни е разработила Дългосрочна национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 година.


Към настоящия момент едва 7% от площта на обитаваните жилищни сгради (построените след 2010 г. и обновените) е в съответствие със съвременните изисквания за енергийна ефективност. 90% от необновените сгради се характеризират с най-лоши енергийни характеристики – с класове на енергопотребление E, F и G. Постигането на целите за повишаване на енергийната ефективност е стратегически свързано с обновяването на сградния фонд. Фокусът на инвестиционната подмярка е върху многофамилните жилищни сгради на територията на цялата страна и цели да се стимулира обновяване, с което да се постигнат минимум 30% спестяване на енергия за обновените сгради.


Съгласно утвърдените насоки за кандидатстване по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ , където безвъзмездното финансиране е на 100%, документите на кандидатите за саниране на жилищни сгради се приемат до 31.05.2023 г. Общият размер на средствата за тази процедура  (за Етап 1) е в размер на 1 129 881 600 лева с включен ДДС. Общините с население на градския център по-малко от 150 000 души, определени като основни центрове на растеж в Националната концепция за пространствено развитие, каквато е например община Видин, ще получат до 50 милиона лева. Градските общини, които не са определени като основни центрове на растеж в Националната концепция за пространствено развитие, каквито са например Враца, Лом, Монтана, ще получат до 30 милиона лева. До 15 000 000,00 лева ще получат общини, чиито градски център е с население по-малко от 15 000 души . Това са 215 общини, попадащи в дефиницията за селски район.


Документите, които определят политиките и мерките на страната в посока повишаване на енергийната ефективност са формирани в три основни документа - интегрирания план в областта на енергетиката и климата, националната дългосрочна стратегия за подпомагане обновяването на сградния фонд и Плана за възстановяване и устойчивост.


„Националните цели са определено намаляване на крайното енергийно потребление спрямо базов сценарий. Намаляването е около 32%. Това е т.нар. цел за енергийна ефективност (ЕЕ). Разбира се, имаме и цел за дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно енергийно потребление, който е 27,09%. Това са двете основни цели, които касаят енергийната ефективност и възобновяемите източници на енергия“, каза Цветомира Кулевска – директор на дирекция „Координация и управление на енергийната ефективност и възобновяеми източници на енергия“ към Агенцията за устойчиво енергийно развитие.


Снимката е илюстративнаСпоред анализ на националния жилищен сграден фонд в България – основно съществуващият жилищен фонд в страната е създаден в периода 1960 – 1989 г. (52% от обитаваните жилищни сгради и 60 % от полезната площ) - времето, в което са изградени основната част от панелните и стоманобетоновите сгради, и в който за първи път се поставят изисквания към съхранението на енергията в сградите чрез нормативни коефициенти на топлопреминаване на ограждащите сградни елементи. Към настоящия момент едва 7% от площта на обитаваните жилищни сгради (построените след 2010 г. и обновените) е в съответствие със съвременните изисквания за ЕЕ.

 

За 10-годишен период би следвало да обновим поне 8% от необновените към момента сгради. Това изисква сериозен финансов ресурс, допълни Цветомира Кулевска:


„Амбициозна е целта и е трудна за постигане. Наистина е така. Това, което е особено важно в случая, тези финансови ресурси, които са необходими за обновяването на сградите. Те няма как да бъдат осигурени с държавни средства. Това е абсолютно сигурно, т.е. необходимо е мобилизирането на частен капитал, т.е. използването на финансови инструменти. Т.е. чрез грантови програми няма как да бъде осигурено това.“


Домакинствата у нас ще могат да получат пари по Националния план за възстановяване и устойчивост за изграждането на фотоволтаични системи за производство на ток за лично потребление, както и за системи за затопляне на вода чрез слънчева светлина. Бизнесът - също. В момента има отворена процедура за Изграждане на нови възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията.


„Може да кажем, че интересът е голям, както от страна на бизнеса, така и от битови клиенти, тъй като успоредно върви и програмата за битови клиенти, но все пак трябва всички да са наясно, че става дума именно за възобновяеми енергийни източници, които са само и единствено за собствени нужди. И в тази връзка потребители на програмата, хора, които биха се включили в едно такова начинание, са именно такива производствени предприятия, които имат големи мощности, които  използват активна енергия и всъщност на тях им е необходим един сериозен ресурс от електрическа енергия. За такива предприятия е много подходящо... Цената на електрическата енергия за бизнеса е на свободния базар и тя до голяма степен зависи от моментното състояние на този пазар, вариациите в цената са много големи. Т.е. бизнесът не е сигурен всеки един месец какви пари ще трябва да даде за електрическа енергия, докато не му дойде сметката за нея. В тази връзка е много добра и подходяща програмата“, смята Радослав Георгиев - собственик и управител на „Видин инвест“ ЕООД - фирма, която произвежда електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници.


Тенденцията, която върви в цяла Европа, за намаляване на вредните емисии и повишаване на дела на електроенергията от възобновяеми енергийни източници е причината да бъдат отворени все повече програми, по които хората могат да кандидатстват, допълни Радослав Георгиев.


„За тези, които искат да си облекчат собственото потребление, програмата е много подходяща. Облекчен е режимът за изграждане. Но, все пак става дума и за един конкурентен принцип за кандидатстване по самата програма.“


Затова и бизнесът трябва да е наясно, че няма да бъдат одобрени всички, които кандидатстват. 


Какво трябва да знаят желаещите да кандидатстват, както и още информация по темата, може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00