Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

26 са украинците със статут на временна закрила в област Видин

Снимка: Архив: Радио ВИДИН

На пети март преди година Видин посрещна първата група бежанци от войната в Украйна, предимно жени и деца. Към 24 февруари, година след като Русия започна военните действия в Украйна, на територията на област Видин украинските граждани с предоставена временна закрила от Държавна агенция за бежанците към Министерски съвет са 26-ма.  Повечето от тях живеят в частни жилища. По данни на Областната администрация в периода март – май 2022 година около 100 – 120 бежанци от войната в Украйна са намерили подслон в различни места за настаняване и частни домове във Видинско.

В началото на бежанската вълна, по-голямата част от украинските граждани, насочени към област Видин, са настанени приоритетно в местни хотели. Някои от търсещите закрила са настанени и в ученическото общежитие в областния град. Самостоятелно пристигащи украински граждани са били подслонени от свои роднини или приятели.

"Украинските граждани с временна закрила са получили помощ от държавата, съгласно приетите програми от органите на централната власт. На местно ниво, Областна администрация Видин, Община Видин и Секретариатът на Областния съвет на БЧК във Видин активно работеха с бежанците на индивидуален принцип, с цел максимално удовлетворяване на потребностите им от първа необходимост. Много доброволци също бяха съпричастни към кампаниите за набиране на стоки и продукти", съобщиха от Областната управа след запитване от Радио ВИДИН за помощта, която е оказана.

Допълват, че не разполагат с официална информация за брой украински деца, които посещават детски градини или училища, но след пристигането на украинските бежанци е проведена разяснителна кампания за осигурените възможности.

Даяна Касадели е потомствена българка от Одеса. С трите си деца е сред първите, които потърсиха убежище във Видин. 


"За тази една година аз работя. Децата учат в училище. Всичко е добре, спокойно е. Това е най-доброто за нас. Има всички условия за мен, за децата."

Даяна работи в офиса на кабелен оператор във Видин. С децата са настанени в общинско жилище. Очаква да се види с роднините си в Украйна, но не знае кога войната ще свърши и ще може да се срещне с тях. За нея най-важното сега е, че са живи и здрави, но понякога с дни не може да ги чуе, защото там няма връзка. 

Мартин Дончев е сред хората, които посрещат първите бежанци от войната в Украйна. Работодател е на Даяна.

"Радвам се, че съм имал възможност да окажа помощ на бежанците от Украйна, още повече, че в мнозинството си бяха бесарабски българи. Наблюдавах през тази една година тези, които останаха тук, как се аклиматизират към българската действителност. За работата, за която питате, беше идея на заместник- кмета Борислава Борисова, която ми предложи да наема четири бесарабски българки, в случая по една програма. След това от "Бюрото по труда" ми оказаха пълно съдействие за наемането, но всъщност остана само една жена  с три деца, която може би повече от половин година работи. Програмата изтече и сега си е на редовен трудов договор."

Според Мартин Дончев държавната програма за подкрепа на украинците, които потърсиха временна закрила у нас, е била достатъчна и дори на моменти доста щедра, доколкото се отнася за настаняване, но няма дългосрочна политика, която да ги приобщава.


"Ако говорим за дългосрочната политика на държавата, аз наистина не я виждам. Ако ние наистина имаме нужда от работна ръка, а ние определено имаме нужда, дори и в нашия край, който е един от най- изостаналите, мисля, че когато идват високо квалифицирани кадри, които са близки по култура, по религия, както са украинските бежанци, мисля, че бихме могли до положим доста повече усилия да ги интегрираме на пазара на труда, а най-простото е да ги учим на български език. Много българи, които са били в чужбина, знаят, че първото нещо, когато отиват в западна страна е, че там им дават пари за курсове. Записват децата на езикови курсове, най-малко децата, да не говорим за хората, които биха искали да работят, пак има езикова бариера."

Според Мартин Дончев държавата би трябвало да подпомогне изучаването на български език от чужденците, които са потърсили закрила у нас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30