Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Политическата класа не желае да приеме препоръките на външните наблюдатели на изборите

Стоил Цицелков
Снимка: Веселина Миланова

Мисия на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) ще наблюдава провеждането на парламентарните избори на 2 април. Представители на международната организация вече са в България. Те се срещнаха с експерти по изборния процес, сред тях беше и Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към Централната избирателна комисия:

 

„В момента в България вече има разположена мисия на ОССЕ за предстоящите избори. Това, което за съжаление също става традиционно е, че мисията е пълноразмерна, което означава, че освен основния екип от 11 анализатори и дългосрочни наблюдатели, отново, за втори пореден път, ще имаме и краткосрочни наблюдатели. Очаква се общо около 200 души да бъдат в държавата и да наблюдават за това как гласуваме, спазват ли се правилата, което е показателно, че в България явно има някакви сериозни нарушения и съмнения за начина, по който се провеждат изборите.“


Междувременно беше публикуван докладът на ОССЕ за предишните парламентарни избори у нас - на 2 октомври 2022 година. Какви са препоръките?


„Над 20 са препоръките. Основна и първа е, че каквито и да е законодателни промени трябва да бъдат правени след широко обществено обсъждане, с консултация на експерти и да бъдат достатъчно рано преди изборите. Т.е., ако правим някакви промени сега, те би трябвяло да не важат за предстоящи избори, а за следващите. Това е добрата практика, а в България виждаме, че на всеки новоидващ и отиващ си парламент буквално първа и последна точка в дневния ред е Изборният кодекс. Т.е. съвсем неприкрито нашата политическа класа се опитва да повлияе чрез изборните технологии и чрез процедури на резултата на изборите- нещо, което не е добра практика очевидно и трябва да се пресече. Други препоръки касаят и медиите. Казва се много ясно в препоръката за медии, че би трябвало бюджетът на обществените медии да не зависи от политическата конюнктура, а да бъде изграден на принцип, който да осигурява вашата работа и независимост без значение от това кой е на власт. Има и още много препоръки. Някои от тях са технически. Например, в България никога не е правен независим одит на гласуването, на процесите за изработването на резултатите, на цялостния процес на ретранслация, на спазването на формулите за разпределяне на мандатите, на процесите, които се извършват в „Информационно обслужване“. Общо взето повечето препоръки са добри. Има и такива, които група експерти смятаме, че не са напълно необходими и приложими за нас. Мисля, че следващият парламент трябва да се вслуша в добрите, в тези, които наистина са полезни.“


Според Цицелков политическата класа у нас упорито отказва да въведе в законодателството препоръките на международните наблюдатели.


„За съжаление, практиката досега показва, че много от препоръките на мисиите на ОССЕ се появяват във всеки следващ доклад. Това ясно показва, че те не са взети под внимание. Това не означава, че не са прочетени, не означава, че не са разбрани, означава, че нямаме желание, че политическата класа не ѝ е приоритет. Това го казвам с голямо съжаление. За нас, обаче, като гражданско общество, тези доклади са полезни, те ни дават възможност да покажем, че това не са някакви наши хрумвания. Когато един такъв доклад идва от Съвета на Европа, от Венецианската комисия, от ОССЕ - реномирани, големи организации, които наблюдават избори във всички държави, мисля, че дава допълнителна тежест и на нас тук. Днес (понеделник, 6 март - бел.ред.) с Обединението за честни избори "ОЧИ" бяхме поканени на среща с основния екип на мисията в България и обсъдихме точно такива проблеми и пропуски в нашата правна система. В развитите демокрации използват мисиите на ОССЕ и докладите им, за да си сверят часовниците. Има обсъждания, когато подобен доклад излезе, има предложения и когато ги намират за удачни, ги прилагат. В България тези доклади нямат голямо влияние, защото те дори не са обсъждани. Благодаря Ви за този разговор, защото е възможност поне да се каже, че такъв доклад има, че е публично достъпен, че всеки може да влезе в сайта на ОССЕ и да види какви са тези предложения, защото това е единственият начин той да бъде полезен и осмислен.“


Твърде често се променя Изборният кодекс у нас, което допълнително усложнява процеса, каза още експертът.


„Дори методологическите указания за предстоящите избори все още не са публикувани. Ние не можем да обучим своите наблюдатели, вие не можете да обучите своите репортери, а политическите партии не могат да обучат своите представители. Какво да кажем за гласоподавателя, който и в момента не е напълно наясно как ще се гласува, какво трябва да прави, какви са процедурите? Подобни неща не бива да се случват, не бива да имаме такава практика. Другото е всяването на доверие във всяка една технология и във всеки един аспект от процеса. Това наистина отблъсква хората. Би трябвало да се оставят техническите детайли на техниците, а на гласоподавателя да му се представят програми, конкретни стъпки, които партиите предлагат, за да се справим с настоящите за обществото проблеми, а те далеч не са дали някаква бележка ще се нарича „хартиена бюлетина“, дали ще се слага в прозрачна кутия или в непрозрачна... Изборите се гарантират по друг начин, не е това основното и е много лошо, че политиците основно се заиграват с подобни неща в предизборния период вместо да вършат своята основна функция.“


Стоил Цицелков очаква да има проблеми с организацията на предстоящите избори.


„Пробойни има много, но едно е основно - действително много усложненият протокол в България. Голям проблем е. Протоколът в повечето държави е много прост. Ние в България все още трябва да изписваме и с цифри, и с думи числата. Не е необходимо, това не е добрата практика. Никой не си изписва телефонният номер и с думи, за да не стане грешка, нито дори банковата сметка, а защо товарим по този начин нашата изборна администрация, не ми е напълно ясно. Друг проблем е как ще се намерят хора, които да извършат всички тези усложнени процедури. Това в момента наистина назрява като най-сериозният проблем - около 80 000 са необходими, за да се извършат изборите в България. Ще бъде много трудно да се намерят подготвени хора. Друг проблем е това прословуто видеозаснемане. Това най-вероятно практически няма да има как да се случи в отдалечени селища с лоша комуникационна инфраструктура. Тук идва въпросът какво следва от това - повод ли е да се касират изборите? Отговорът е не, но ще бъде повод да се създаде съмнение, да се говори отново, да се каже „вижте, в тази секция е изключена камерата, значи е станала някаква шашма“. Това не е добре за нас като общество, не бива така да рушим доверието, то и без това е безкрайно ниско.“


Въпреки всички проблеми и недомислици, Стоил Цицелков призова избирателите да упражнят правото си на глас на 2 април:


„Да гласуват, да избират, те заради това са избиратели. Това не е просто една дума, това е основно наше право. Знаете колко много войни, колко много битки, колко много полемика, колко много светът се е борил като общество, за да можем да гласуваме. България също има своето място в историята - една от първите държави, която позволи на жените да гласуват, една от първите държави с равно избирателно право на всички граждани и някак с много лека ръка решаваме „да отидем за гъби“ в деня на изборите, много лесно решаваме да си продадем гласа. Мисля, че трябва да сме по-отговорни. Призовавам гражданите да гласуват. Няма избори без значение. Ако те нямаха значение, партиите нямаше непрекъснато да опитват да изкривяват правилата, дилърите на гласове нямаше да идват да ни търсят. Така че - гласувайте отговорно, гласувайте масово. Само по този начин ще имате вашите автентични представители във властта.“


Повече - в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският музей представя нови издания

Две нови издания на Регионален исторически музей - Видин ще бъдат показани за първи път на започващото днес в София Международно туристическо изложение "Ваканция и Спа Експо". "Спомени от стария Видин" е книжка с кратки текстове, снимки и гравюри на града. От нея читателите ще могат да научат както за миналото на Видин, така и за бележити негови..

публикувано на 13.03.24 в 09:52

Прекъснат ток възпрепятства подготовката за изборния ден в община Ружинци

Работи се по отстраняването на аварията, която остави част от община Ружинци без ток.  От няколко часа в част от Ружинци, Дражинци, Бело поле, Роглец, Черно поле, Плешивец и Гюргич е прекъснато електроподаването. "Прекъсва захранването в района между Дражинци и Черно поле, локализиран е районът, търси се къде точно се намира повредата, за да бъде..

обновено на 01.04.23 в 15:01

500 полицаи и пожарникари охраняват изборите във Враца

Изборите в област Враца ще бъдат охранявани от 500 полицаи и пожарникари.  Още днес ще бъдат предприети допълнителни мерки, с които да бъдат ограничени последствията от евентуални бомбени заплахи, съобщи началникът на "Охранителна полиция" в областта Иван Коцев. "Допълнително, което ще направим, е тези хора, които ще охраняват нощта, когато..

публикувано на 01.04.23 в 13:25

ЦИК с указания за сгъването на хартиената бюлетина

Гласуващите с хартиена бюлетина да я сгъват два пъти, а за да бъде валидна тя - трябва да има два печата на гърба. Това препоръчително указание направи днес Централната избирателна комисия, разяснявайки к ак да се сгъват хартиените и машинните бюлетини преди да бъдат пуснати в прозрачните урни, за да се запази тайната на вота в утрешния изборен ден...

публикувано на 01.04.23 в 13:07

Предават хартиените бюлетини на СИК-овете днес

Днес Секционните избирателни комисии в област Видин ще получат хартиените бюлетини. Първите бюлетини - 50 000 на брой, пристигнаха в крайдунавския град на 23 март, след което бяха приети за съхрание. Втората част от ценните книжа беше доставена на 27 март. Охранявани са денонощно от полицията. "Идват оттук с Общините и наши представители,..

публикувано на 01.04.23 в 07:50

Над 152 хиляди са гласоподавателите в област Враца

Районната избирателна комисия е готова да посрещне изборите за парламент. В неделя ще се гласува в 325 секционни избирателни комисии в област Враца. Освен стационарните СИК, има 9 допълнителни секции и 25 подвижни – това стана ясно от брифинг на областния управител Георги Митов, в който участваха и представители на РИК – Враца. Машинно ще се гласува в..

публикувано на 31.03.23 в 18:27

"Галъп": Победителят в изборите се решава в последния момент. Интрига и за другите места

Ако изборите бяха в последната десетдневка на март, резултатът щеше да е следният: ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС щяха да имат сходна подкрепа с 26,9% и 26,5%, ДПС и "Възраждане" биха оспорвали третото място, съответно с 13,3% и 13%. На пето място е БСП със 7,2%. В борба за шанс за достигане на бариерата "в пакет" са "Български възход" с 3,5% и "Левицата" с 3,3%...

публикувано на 30.03.23 в 14:34