Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конспирацията и глупостта са в повече, отколкото разумното мислене

Кристиян Шкварек: Крайните либерали в България искат да деконструират всеки основен елемент на обществото

Парадоксът е, че в най-технологичните държави има казарма

Кристиян Шкварек
Снимка: Борислава Борисова


Усвояване на знания и умения, свързани със защитата на родината, както и запознаване с гражданско-военните отношения: това са част от нещата, които от следващата година ще изучават учениците в 10 и 11 клас.

Новото военно обучение ще бъде в рамките на 5 часа, предвиждат промени в обществена наредба, публикувана за обществено обсъждане.

Пропаганда или необходимост? 

Потърсихме за коментар Кристиан Шкварек, представител за България на Европейските консерватори и реформисти, историк и анализатор, председател на Младежкия консервативен клуб.

Радио ВИДИН: Защо обсъжданото въвеждане на военното обучение породи толкова негативни емоции и коментари? Реакцията беше доста остра, даже като че ли странна.

"Имаше две реакции, две групи обществени, които реагираха негативно. Мен това ме учуди, защото тези две групи са антагонисти, противници една на друга. Първо реагира много негативно демократичната общност, разбира се, либералните градски хора. Аз това написах в моята статия: очаквах, че ще се събудят след войната в Украйна и ще осъзнаят, че може би някакви елементи на това обществото просто да не се разгради в глобалното и всеки да бъде tech и IT, някак елементите на защита - национализъм, такова обучение, са нужни, аз си мислех, че това ще го видят спрямо войната и ще се събудят. Това не се случи, първи реагираха и причината е, че това са хора, които предимно усещат, а не мислят. Демократичната общност е предимно естестическа общност. Ако нещо и мирише на война, на казарма и т.н, те това го отхвърлят по естестически причини, без да се замислят, че на 200 километра от нас има война и може би е редно такова нещо да се въведе. Другата общност, която ме изненада, че реагира негативно, е точно от другата страна на барикадата - русофилите в България. Когато публикувах моята статия, отдолу се изредиха много русофили с тезата "не, в никакъв случай, искат да ни вкарат военно обучение, за да подготвят децата ни да ходят на фронта като пушечко месо". Има две общности в България, които до такава степен са конспиративни и параноични, че мислят абсолютно всякакво развитие и всякакво добро предложение за нашата държава, особено от гледна точка на отбраната, понеже едните ще кажат "това е конспирация, зад нея е Путин", а от другата страна - със същата позиция против са русофилите, които казват "сакън, има конспирация, това е спуснато от НАТО". И двете са абсолютни глупости. И двете са плод на една такава вече почти шизофренична общност, която се е формирала и от двете страни на барикадата, вярваща в конспирации, че България е превзета от Путин и руската пета колона, а другите вярват, че България е превзета от глобалистите и сатанистите. Следователно - всичко, което хубаво направи България, било то да купи оръжие за армията, да въведе обучение, в една от тези двете общности се обяснява през призмата на собствената конспирация".

Радио ВИДИН: Да, доста се прекалява с тези настроения. Говорим за пет часа през годината.

"Аз имах в 7ма гимназия в София, когато бях осми клас с подготвителен немски, по пет часа немски на ден. Това нещо се предлага да е пет часа на година. Разбирате ли за какъв абсурд говорим някой да скача срещу това нещо? Единствената причина е да скачат, както казах, на едните конспирацията - на демократичната обнощност - е че зад това нещо е Русия, а от другата страна - другата конспиративна общност смята, че зад това нещо са глобалните сатанисти, които искат да пратят децата в Украйна. И двете са плод на шизофрения".

Радио ВИДИН: По-големият проблем е, че дадени хора и кръгове се опитват да изкарват понятия като отечество и патриотизъм като нещо лошо. 

"Да, директно си го казват. Аз гледах интервюто по БНТ, в което стана дебата с Янка Такева и господинът, който е шеф на тази мрежата за децата. Той директно си каза, че такива остарели термини като отечество трябва да се премахнат. Става въпрос за една много малка, но изключително радикална и идеологически движена клика от крайни либерали, които искат да деконструират всеки основен елемент на обществото. Това са хора, които искат да разрушат концепцията, че трябва да има общество, че трябва да има отечество. Това са хора, които искат да се размием, да се стопим в глобалното. Масовият българин просто да бъде глобалист, който да има усещане за отечество спрямо Запада и глобалното село, а не спрямо собствената си държава".

Радио ВИДИН: Обиколил сте голяма част от света. Живял сте в различни държави. Трябва ли българските деца и подрастващи да бъдат малко по-адекватни? Трябва ли да получават повече в училище от този тип обучение?

"Естествено. В едни от най-добре функциониращите общества на света в момента има такова нещо, много е важно, силно е застъпено. Било то военно обучение за децата, военна подготовка или казарма. От Израел, които в крайна сметка са в по-специална ситуация, но ако погледнем Швейцария, Австрия, скандинавските държави, които постоянно са давани за пример от либералите: трябва да сме като Швеция, трябва да сме като Норвегия, Финландия, казват либералите. Да, но и в четирите скандинавски държави, а не включвам Исландия, има казарма. Не просто военно обучение, а казарма. Във Финландия е задължителна. Южна Корея пък е пример за изключително прогресивна в технологично отношение държава, много иновативна. Дава се в момента аргумент, че военното обучение ни връща назад, но пък най-развитите технологични държави в света имат казарма, съчетават ги тези неща. Казарма, не военно обучение. Масовият либерал, според мен, проблемът му е, че е изключително провинциален. Той е Бай Ганьо. Той е прост човек, който не е пътувал по света, не е запознат със света, но механично се опитва да изказва мнения, които са естетически. Казармата и военното обучение му миришат естетически на минало, а той иска бъдещето да дойде. Не разбира, че едни от най-прогресивните общества, защото не е пътувал, имат казарма, имат военно обучение. То не противоречи по никакъв начин. Трябва да си малко по-запознат с широкия свят, а не да си запознат само със страниците на Капитал".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45