Общо 48 проверки са извършени от инспекторите от териториално звено на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/ в Монтана от началото на годината. Съставени са 12 акта за установяване на административно нарушение /АУАН/, почти всички са за стопански риболов, каза началникът на отдел ''Рибарство и контрол - Западна България'' Росен Николов:
„Дори вече имаме и лице с 3-годишна ефективна присъда, издадена от съда във Враца, която е влязла в сила и без право на обжалване. Имаше опити за набези с хрилни мрежи, което нанася най-големите щети, но засега нещата там са овладени. На територията на Враца имаме 68 проверки, със съставени 68 доклада и са съставени 12 АУАН-а, констатирани нарушения, които пак голяма част от тях са за стопански риболов. Във Видин на територията са извършени 52 проверки, съставени са 43 доклада и имаме 8 констатирани нарушения, със съставени АУАН-и по ЗРА (Закон за рибарството и аквакултурите - бел.ред.), от които 5 са влезнали в сила.“
За съвместната акция на ИАРА- Монтана и Районно управление-Белоградчик на язовир „Дъбравка“ Росен Николов заяви:
„Успяха да заловят рибата, тя не е от големите държавни язовири, но въпреки всичко нарушението си е нарушение. От малък водоем бяха извадени с хрилни мрежи достатъчно голямо количество риба и в момента там тече досъдебно производство.“
Друго нарушение от последните дни е от Монтана - при проверка на служители на ИАРА на река „Огоста“ в града, при действаща забрана за задържането при улов на балканска пъстърва е установено лице, уловило и задържало 3 броя балканска пъстърва. Съставен е акт за установяване на административно нарушение по чл. 30, ал. 3, т. 1 от ЗРА.
В сравнение с миналата година намаляха много нарушенията, констатира Росен Николов.
Под контрол са и зарибяванията. При всяко зарибяване, което правят риболовни сдружения, присъства представител на ИАРА. Всяко сдружение, което продава билети за риболов, трябва да отделя сума за зарибяване, припомни Росен Николов. Инспекторите следят за сумата, количеството риба, документите за произход на зарибителния материал.
Звената на Агенцията по рибарство в Северозапада са обезпечени с кадри:
„Засега запълнихме бройките. Дори се борим за още една, две бройки. Но засега навсякъде ни е попълнен личният състав. Не сме останали без хора, за което благодаря на ръководството, че по този начин успяха да се преборят с един проблем, който имахме предишната година.“
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..
В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..
Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията. В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..
Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..
На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..