Открит урок изнесоха знаковите имена на българския риболовен спорт пред децата от мухаро-спининг клуб „Огоста” от Монтана. На срещата в Монтана бяха двамата водещи на предаването “И рибар съм, и ловец съм” на БНР - Асен Масларски и Росен Мирчев.
„Всъщност още преди година се оказа, че въпросните професионални рибари са откликнали на поканата на Николай Иванов - председателя на клуба „Огоста“, да дойдат да изнесат това показно пред най-малките членове на мухаро-спининг клуб „Огоста“. А те се оказаха, че са много. Действително, имаше страшно много хлапета около реката, което пък радваше очите на такива хора като нас. Защото това са хора, които са спечелени за каузата да опазят живота в българските реки“, каза Асен Масларски.
Опазването на живота в река Огоста е била основната тема на срещата. Усилията са резултатни, смята Асен Масларски:
„Правилно са се насочили към най-малките членове, защото те от съвсем мънички живеят вече с идеята "хвани и пусни". Нещото, което е основното в дейността на този клуб „Огоста“, които искат да запазят живота и разнообразието в тази река и най-вече, разбира се, на т.нар. балканска пъстърва... И в това отношение съм страшно доволен, защото видях деца, които, за разлика от „Синьото лято“, където се практикува риболов на всякакъв вид риба, тук стават едни малки професионалисти в това как да опазят рибата и как да ѝ съхранят живота. Защото, естествено, когато хвърляш въдицата в реката, на нея се закачва и риба. Но, тук основното нещо е, че всички куки, които се използват, те са без контри. Като целта на това занятие е да няма контри, за да не се нанасят рани на рибите. Една кука без контра се вади много лесно, рибата продължава да си живее, а особено пъстървата е един малко капризен вид, те не могат да живеят дълго време извън вода.“
В река Огоста има риба и това се дължи на хората, които бдят над реката и над живота на рибите, каза още Асен Масларски. Членове на риболовния клуб доброволно охраняват реката.
„Не само това. Те правят и друго. Те са направили около реката 6 беседки, където може да отидеш да се срещнеш с колеги, да си говориш. Поставили са указателни табели с инструкции какво трябва да се прави, когато хванеш рибата и по-скоро какво не трябва да правиш. Почистват региона около реката. Преследват и прогонват бракониерите, което е най-важното нещо.“
Членовете на клуба са зарибили река Огоста с 10 хиляди балкански пъстървички.
Какво разказа още за срещата Асен Масларски може да чуете в звуковия файл.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..