Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите пътуват повече зад граница - кои са предпочитаните дестинации?

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Пътуванията на български граждани в чужбина през първия месец на годината са 504 хиляди, или със 7.2% над регистрираните през януари 2022 година, сочи изследване на Националния статистически институт. Най-голям брой пътувания са осъществени към Турция, Гърция, Сърбия, Румъния, Република Северна Македония, Германия, Австрия, Испания, Италия и Обединеното кралство. Най-голям дял от общия брой пътувания на българи формират пътуванията с други цели, като гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия- 48.1%, следвани от тези с цел почивка и екскурзия- 27.3%, и със служебна цел- 24.6%. Кои са предпочитаните дестинации от българите за пътувания в чужбина и доволни ли са родните туроператори? Потърсихме за коментар Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

"Това, което ни се случва тази година не ни се е случвало досега. След пандемията всеки е тръгнал и иска да излезе някъде. Може би хората търсят свободата. Тук 90% от туроператорите работят с българите в чужбина. Когото и да попитате, ще ви каже, че хората пътуват наистина много. Тази година колегите могат да ви споделят, че надминават дори и 2019 година като обем от туристи, които имат до момента. Целите на пътуванията са туризъм, като това, което виждаме в момента, са чартърните пътувания и далечните дестинации."

По време на пандемията туризмът беше един от секторите, които бяха силно ощетени от въвежданите мерки. Успява ли браншът вече да стъпи на краката си - това попитахме още Павлина Илиева.

"Хората искат да пътуват и нещото, което ги движи, това е любопитството и желанието за мобилност и движение. Благодарение на това ние ще продължим да съществуваме и работим. Хубавото е, че отмина тази ситуация с COVID-19 и аз мисля, че тази година ще има доста по-голямо движение на хората, независимо дали е в България или в чужбина. Всеки има възможността да си избере кътче за отдих или за почивка и в тази връзка мисля, че тази година ще е доста по-успешна и гледаме с надежда към нея“- допълни още Павлина Илиева.

Пресиян Лозанов е туроператор от Северозапада и фирмата му отчита ръст на групите пътуващи в чужбина, особен към по-екзотични дестинации.

"Определено има скок на търсенето и на пътуванията от страна на българите. Пътуванията са повечето с цел туризъм, като по-интересно е, че започва да става по-голям интересът към екзотичните дестинации, като Занзибар, Малдиви, Мексико, Доминикана, Куба, Тайланд сега стана супер популярен. Разбира се, масовите си седят като приоритет и това са Египет, Тунис, Италия, Гърция, но е засилен интересът и към екзотиката ... Със сигурност вече не се усеща това, което беше миналата и по-миналата година и го няма този застой, който беше преди“- уточни Пресиян Лозанов.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения, относно пътуванията в чужбина и възможностите им.

"Това е пълна лъжа и измама. При тази стегнация къде да пътуват? Никъде не съм пътувала и няма такова нещо. Хората са станали още по-бедни, а цените стават все по-високи... Аз се прибрах от чужбина и повече не съм пътувала. Бях 20 години в Италия и заради пандемията се върнахме повечето от нас... Аз лично нямах възможност да пътувам много, защото бях доста зает и имах много работа. Колеги и приятели, обаче си позволиха и имам такива впечатления. Като най-предпочитани са дестинациите Турция и Гърция... Много неща ни пречат да пътуваме. По-младите могат да си го позволят, но който вече е в запаса, колкото и неприятно да ни е, тук трябва да обърнем внимание на българите“- коментираха видинчани. 

От общия брой чужди граждани, посетили България през януари 2023 г., делът на гражданите от Европейския съюз е 45.5% и достига 324 хиляди, като най-голям е броят на посещенията на граждани от Турция, Румъния, Гърция, Република Северна Македония, Украйна и Сърбия.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33