Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зеленото е новото черно" събира доброволци с мисъл за природата

Снимка: Радио ВИДИН

 „Green is the new black“ ("Зеленото е новото черно" - от англ.) – под това мото ученици от клуба по речи и дебати на английски език на ГПЧЕ „Йордан Радичков“ във Видин планират разнообразни екологични прояви. Почистване на Крайдунавския парк, базар-изложба, дискусия за екологията с гост лектори, излъчване на анимационния филм „The Croods“– това са проявите, които планират да проведат младите хора на 8 април пред Библиопощата. Организирали са и конкурс за есе/разказ или снимка на тема „Има по нещо прекрасно във всяко сътворение на природата“. За участие в конкурса могат да бъдат изпратени до две авторски работи до 2 април, на имейл teya3t@gmail.com.


ГПЧЕ- ВидинВсяка година клубът прави по една инициатива и тази година са решили да е на тема екология.


„Решихме да е на тема екология, защото искахме да е пряко свързана с града и когато помислихме за нещо, с което градът ни е известен, се сетихме за градския парк. А има много хора, които не оценяват градската градина и изхвърлят много отпадъци, не се грижат как изглежда“, каза Тея Тошева.


Нашето събитие ще се състои на 8 април. То е от 10 до 16 часа. Като имаме няколко дейности. Първата от тях е един базар с малки бизнеси във Видин, тези, които по принцип са по центъра и сме се свързали с нови хора, които правят ръчни неща. И много се надяваме да има повече внимание към този базар, понеже сме се разбрали с тези хора да обърнат внимание на факта, че събитието ни е екологично, да ги продават в екологични пликчета, опаковки и т.н.  Другото нещо, което сме измислили като инициатива е почистването на Крайдунавския парк, което е доброволческо, разбира се, нашият отбор ще се включи, всички от него. Надяваме се от училище също да имаме доброволци, но и други граждани на Видин, които искат да направят парка ни по-чист. И за всеки чувал донесен с отпадъци ще получат възнаграждение под формата на напитка или някакъв тип малко лакомство“, каза Михаела Михайлова.


„Ние говорихме и с учителите. Те са много ентусиазирани в това да ни помогнат. И са говорили с класовете, особено с тези класове, които са с профил „География“, те ще са пряко свързани със събитието. Също така и  по-малките класове, за тях е нещо ново и с удоволствие ще се радват да се включат“, допълни Тея Тошева.


Личен архивФинансова подкрепа на младежите оказва Едуард Тодоров, който за пореден път подкрепя младежки инициативи. Казва, че темата за екологията и опазването на околната среда е особено актуална за нашия град.


„Тази тема и на мен ми е присърце. Това как опазваме нашите природни богатства е показателно и за мисленето на хората по един или друг начин. Ние имаме прекрасна природа. За съжаление, обаче, не полагаме необходимите усилия да я опазим. Веднага се включих в тази инициатива и с огромно удоволствие я подкрепям. Това, което мен лично ме впечатли е, че тези прекрасни млади хора се ангажират с инициатива, която не е свързана с някакви техни лични нужди, а тя е насочена към нуждите на обществото. Т.е. те се ангажират с дейности и влагат енергия извън техния свят. Което е похвално“, каза Едуард Тодоров.


Целия разговор с единайсетокласничките Тея Тошева и Михаела Михайлова и с Едуард Тодоров може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50